2023 Polestar 2 BST Edition 270 İlk Sürüş: Elektrikli Sersemlik

BST Edition 270, bunun ne anlama geldiğini az sayıda sürücü bilse bile, “klasik Polestar” a olabildiğince yakındır. Otomobil üreticisinin normal EV’de bir seçenek olarak sunmaya başlaması gereken yeni payanda çubuğu, stat – ve yükseltilmiş süspansiyon, gülünç derecede sert ve neredeyse rahatsız edici olan bir araba için yapar. tüm bu piller. Ağırlığı hala hissediyorsunuz, çünkü fizik […]

2023 Polestar 2 BST Edition 270 İlk Sürüş: Elektrikli Sersemlik

BST Edition 270, bunun ne anlama geldiğini az sayıda sürücü bilse bile, “klasik Polestar” a olabildiğince yakındır. Otomobil üreticisinin normal EV’de bir seçenek olarak sunmaya başlaması gereken yeni payanda çubuğu, stat – ve yükseltilmiş süspansiyon, gülünç derecede sert ve neredeyse rahatsız edici olan bir araba için yapar. tüm bu piller. Ağırlığı hala hissediyorsunuz, çünkü fizik böyle çalışıyor ve yine de Polestar buna rağmen dönüyor ve sallanıyor.

Direksiyon, en ağır ayarında bile, benim zevkime göre hala biraz hafif geliyor, ama yine de sürdüğüm her Polestar ayarlı araba hakkında bu şikayeti aldım. Bunun yerine onu seveceğiniz her ihtimal var ve ne kadar kesin hissettirdiğini sorgulayamam. Polestar’ın bizi yeni EV’si BST Edition 270 ile oynamaya davet ettiği Redwood City, CA’nın üzerindeki yükselen ve düşen dönüşlerde, ölümcül odaklı.

Üç yıl önce Polestar 1’de aynı yollarda olduğunu fark ettiğim kadarıyla bir dereceye kadar güven gerekiyor. Güç, ağırlık ve umarsızca viraj almanın normal denkleminin ötesine bakma ve bunun yerine şasi mühendislerinin burada yaptıklarına inanma istekliliği.

Teknory