3 Yöntemle Telefondan Virüs Temizleme İşlemi

Telefonunuzda virüs mü var ? Telefondan virüs temizleme işlemi mi yapmak istiyorsunuz? Yazımızı direkt okuyabilirsiniz.

3 Yöntemle Telefondan Virüs Temizleme İşlemi

Telefondan virüs temizleme işlemi için ilk olarak virüsün kaynağını tespit etmek gerekiyor. Bunun içinde telefonun işleyişindeki farklılıkları düşünerek kontrolleri gerçekleştirmelisiniz. Sorun tespit edildikten sonra ise geriye mobil virüs temizleme işlemi kalıyor.  

Telefondaki Virüs Nasıl Tespit Edilir? 

Virüs bulaşan telefon bazı olumsuz davranışlar ile kendini belli eder. Telefona virüs bulaştığını nasıl anlarım? Sorusu için aşağıdaki maddelere bir göz atalım; 

  • Telefon hızlı şarj harcıyor mu? 
  • Arka planda çalışan uygulamalar var mı? 
  • Aniden reklamlar açılıyor mu? 

Telefonunuz olağanüstü şarj tüketiyorsa bunun sebebi virüs olabilir. Bazı durumlarda bir uygulama aracılığı ile telefona bulaşan virüs ‘’Arka planda’’ çalışması ile kendini belli edebilir. Bu durumda uygulamanın harcadığı enerji miktarına bakılır ve karar verilir. 

Telefonda işlemler yaparken aniden reklam çıkıyorsa ve bu reklamlar kontrolünüz dışında kapanmıyorsa bu da virüsün büyük bir belirtisidir. Bu durumlarda telefondan virüs temizleme yöntemlerini uygulamasınız. Uygulayabileceğiniz yöntemler; 

Telefondaki Virüs Nasıl Temizlenir? 

  • Yöntem 1: Yeni yüklenen uygulamalar kaldırılır 
  • Yöntem 2: Riskli web sitelerine girilmez 
  • Yöntem 3: Anti virüs programları yüklenir 

Yöntem 1: Yeni Yüklenen Uygulamalar Kaldırın 

İlk olarak yeni yüklediğiniz uygulamaları telefonunuzdan kaldırın. Sonradan çıkan virüs problemlerinin kaynağı yeni uygulamalar olabilir. İlk olarak uygulamayı kaldırın ve yaşadığınız problemlerin devam edip etmediğini kontrol edin. Eğer, problemler çözüldüyse problem uygulama kaynaklıdır. 

Yöntem 2: Riskli Web Sitelerine Girmeyin 

SSL sertifikası olmayan web siteleri sizin için birer tehdit oluşturur. Eğer, bir sitenin sol üstünde sertifika bildirimi yoksa ve ‘’Güvenli değil’’ yazıyorsa o siteden uzak durun. Bu sitelerde ‘’Phishing saldırısı’’ riski olabilir. 

Yöntem 3: Anti Virüs Programı Yükleyin 

Avast Mobile ve MalwareBytesanti virüs programları en fazla kullanılan programların başında yer alır. Bu programlar ile ‘’Virüs taraması’’ yapın. Çıkan virüs tehditlerini temizleyin. Eğer, telefonunuzda kurulumdan itibaren anti virüs programı varsa ek olarak kullanabilirsiniz. 

Telefondan virüs temizleme işlemi için son çare olarak telefonu fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Telefonu sıfırlamak, bütün riskleri yok edecektir.