7.500 Bitcoin tutan bir sabit diski çöpe atan İngiliz mühendis, onu bir çöp sahasından nasıl kurtaracağına dair yeni bir fikre sahip.

Boston Dynamics, AI'dan robot köpekler ve çılgın planını yetkililer tarafından onaylatmak için bir umut ışığı.

7.500 Bitcoin tutan bir sabit diski çöpe atan İngiliz mühendis, onu bir çöp sahasından nasıl kurtaracağına dair yeni bir fikre sahip.

Yıllardır, kripto para kasasının anahtarını atmış olan bir İngiliz bilgisayar mühendisi, üzerinde depolandığı cihazı yerel bir çöp sahasından kazmaya çalışıyor. Bu yıl şimdiye kadarki en cesur projeyi buldu, ancak bunun yetkililer tarafından onaylanma şansı yok denecek kadar az.

2013'te James Howells'in hayatı , belki de dünyanın en değerli sabit diskini attığında değişti . Bunu yapmadan önce, Howells'in bir çekmecede saklanan iki adet 2,5 inç sabit diski vardı, bunlardan biri kurtulmayı amaçladı ve diğerinde üzerinde yaklaşık 7.500 Bitcoin bulunan bir dijital cüzdanı vardı. Bitcoin, yaklaşık 67.000 dolarlık zirve değerinden önemli ölçüde düşmüş olsa bile , cüzdan hala neredeyse 185 milyon dolarlık dijital token eşdeğerini elinde tutuyor.

Yanlış diski yanlışlıkla çöp kutusuna attıktan sonra, İngiliz bilgisayar mühendisi Newport belediye meclisinden onu bir çöplükte kazmasına izin vermesini istedi. Ancak, yerel yönetime o cüzdandaki kripto para biriminin dörtte birini ödemeyi teklif etmesine rağmen, talepleri defalarca reddedildi . Onun "hazine avı"nın, son dokuz yılda sunulan tüm biçimlerde çevre için tehlikeli olduğu ortaya çıktı.

7.500 Bitcoin tutan bir sabit diski çöpe atan İngiliz mühendis

Bu, henüz pes etmediğini söyledi. Howells , yerel yetkilileri, bir riskten korunma fonu tarafından desteklenen yeni bir teklifle değerli sabit diski bulmasına izin vermeye ikna etmeyi umuyor . 100.000 tondan fazla çöpte böyle küçük bir cihaz bulmak muazzam bir görev olurdu, ancak mühendis yapay zeka ve otomasyon kullanmanın tüm atıkları daha hızlı ayırmaya yardımcı olabileceğine inanıyor.

Howells'in bu yeni planın iki versiyonu var. Birincisi, insan sıralayıcılar, Boston Dynamics'ten robotik " Spot " köpekler ve otomatik ayırma sistemlerine sahip özel bir konveyör bandının bir kombinasyonunu kullanarak 100.000 tonun tamamını üç yıl boyunca ayırmayı içeriyordu - bunların tümü 11 milyon dolardan az olmayacaktı ve tamamlamak için dokuz ila on iki ay. Ayrıca, bu operasyonun yalnızca 6 milyon dolara mal olacak ve 18 aya kadar sürebilecek küçültülmüş bir versiyonunu da öngörüyor.

Her iki plan da düzenli depolama kazısı, atık yönetimi ve veri çıkarma gibi çeşitli alanlarda uzman bir ekip içerecektir. Howells , düşen Columbia uzay mekiğinin kara kutusundan verilerin yüzde 99'unu başarıyla kurtaran bir şirket olan OnTrack için çalışan bir danışmandan bile yardım istedi .

Çöpü kazdıktan sonra, Howells mümkün olduğunca çoğunu temizlemeyi ve geri dönüştürmeyi planlıyor, geri kalanı ise yeniden gömülecek. Ekibi, çöp sahasının üzerine bir güneş veya rüzgar enerjisi santrali inşa etmenin fizibilitesini bile araştırıyor. Buradaki fikir, çevre üzerinde mümkün olduğunca az etki yaratmak, ancak bunun nihayet yetkilileri operasyona yeşil ışık yakmaya ikna edip etmeyeceği henüz belli değil.

Howells, operasyon başarılı olursa Newport'un 150.000 sakininin her birine 50 £ (~61 $) vermek için fonların bir kısmını kullanmak gibi daha fazla teşvik sunmaya bile hazır. Ancak şimdilik yapabileceği tek şey resmi bir yanıt beklemek ve bunun olumlu olmasını ummak.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow