AB, Microsoft’un Activision Blizzard Anlaşmasına Büyük Bir Soruşturma Başlattı

AB özeti, bazıları biraz geç görünse de, hepsi geçerli olan birkaç endişe alanı ortaya koyuyor. Örneğin, AB gözlemcileri, Microsoft’un PC işletim sistemleri üzerinde etkin bir tekele sahip olup olmadığını araştırmak ister; bu soru AB var olmadan önce yanıtlanmış (“evet, ancak müşteriler bununla yaşamaktan memnun görünüyor”). AB müfettişlerinin endişesinin özünü oluşturması muhtemeldir: Yeni birleşme, Microsoft’un şu […]

AB, Microsoft’un Activision Blizzard Anlaşmasına Büyük Bir Soruşturma Başlattı

AB özeti, bazıları biraz geç görünse de, hepsi geçerli olan birkaç endişe alanı ortaya koyuyor. Örneğin, AB gözlemcileri, Microsoft’un PC işletim sistemleri üzerinde etkin bir tekele sahip olup olmadığını araştırmak ister; bu soru AB var olmadan önce yanıtlanmış (“evet, ancak müşteriler bununla yaşamaktan memnun görünüyor”). AB müfettişlerinin endişesinin özünü oluşturması muhtemeldir: Yeni birleşme, Microsoft’un şu anda PC’de sahip olduğu aynı fiili hakimiyeti konsollarda ve mobil oyunlarda sağlayabilir mi?

Bu adil bir soru. Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer, mobil oyunlara daha fazla yatırımla daha açık bir pazar yeri kurarak tek platform hakimiyeti olasılığını reddetti. WSJ Teknoloji Canlı). Spencer ayrıca, AB soruşturmasının adıyla anılan “Call of Duty” başta olmak üzere, popüler oyunların gelecekteki olası münhasırlığına ilişkin korkuları yatıştırmaya da çalıştı. Spencer’a göre CoD, “gönderilecek bir PlayStation olduğu sürece” Playstation’da mevcut olacak; bu, muhtemelen gergin oyuncular kadar AB araştırmacılarını da hedef alan bir alıntı.

Spencer’a tüm saygımla, ancak konuşmak ucuzdur. Önümüzdeki birkaç ay içinde hem AB gözlemcileri hem de FTC, Microsoft’un Activision Blizzard ve muazzam AAA kitaplarından oluşan kitaplığı için gerçek planlarını araştıracak. AB’nin 23 Mart 2023’e kadar kararını vermesi gerekiyor. FTC, Haziran 2023’te benzer bir karar verecek. Her ikisi de önümüzdeki yıllarda oyun pazarını önemli ölçüde şekillendirecek.

Teknory