Amazon Fire Stick Uzaktan Kumandanızla TV’nizi Nasıl Kapatabilirsiniz?

Büyük ekranda eğlence izlemeye gelince, Amazon Fire TV serisi cihazların gücünü ve verimliliğini hiçbir şey yenemez. 1080p Fire Stick için yalnızca 39,99 $’dan başlayan Fire TV, Netflix, Hulu, HBO Go, Amazon’un kendi Prime video hizmetini ve binlerce başka uygulamayı doğrudan büyük ekranda izlemenize olanak tanır. İlk Amazon Fire TV cihazı olmasa da, Fire Stick açık …

Amazon Fire Stick Uzaktan Kumandanızla TV’nizi Nasıl Kapatabilirsiniz?

Büyük ekranda eğlence izlemeye gelince, Amazon Fire TV serisi cihazların gücünü ve verimliliğini hiçbir şey yenemez. 1080p Fire Stick için yalnızca 39,99 $’dan başlayan Fire TV, Netflix, Hulu, HBO Go, Amazon’un kendi Prime video hizmetini ve binlerce başka uygulamayı doğrudan büyük ekranda izlemenize olanak tanır.

Amazon Fire Stick Uzaktan Kumandanızla TV'nizi Nasıl Kapatabilirsiniz?

İlk Amazon Fire TV cihazı olmasa da, Fire Stick açık ara en popüler olanıdır ve bütçe akış cihazı pazarında doğrudan Roku ve Google Chromecast’in beğenileriyle rekabet eder. Cihaz, HDMI aracılığıyla televizyonunuzun arkasına takılır (ya çubuğun kendisiyle veya sıkı bağlantılar için birlikte verilen adaptörü kullanarak) ve akıllı telefonunuz gibi uygulamaları kullanarak medyayı doğrudan televizyonunuza iletmek için evinizdeki WiFi’ye bağlanır.

Ev sinema sistemi kurulumunuzu basitleştirmeye çalışıyorsanız doğru yere geldiniz. Fire Stick, televizyon izleme deneyiminizi daha kaliteli ve daha kolay hissettirmek için uzun bir yol kat edebilir. Amazon Fire Stick’inizi kullanarak televizyonunuzu nasıl kapatacağınıza bir göz atalım.

Yeni Yangın Uzaktan Kumandası

Fire Stick’inizi kullanarak televizyonunuzu kontrol etmenin en kolay yolu, Android tarafından sunulan en yeni Fire Remote’u kullanmaktır. Fire uzaktan kumandanın eski modellerinden farklı olarak, en yeni sürüm (ilk olarak 4K Fire Stick ile tanıtıldı ve şimdi tüm Fire cihazlarıyla birlikte geliyor), ses seviyesini ve daha da önemlisi televizyonunuzun gücünü kontrol etmenize olanak tanıyan bir IR blaster içerir. uzaktan kumandanın kendisinden.

Bu sürüme sahip olup olmadığınızı anlamak kolaydır: Fire uzaktan kumandanızın altında bir ses seviyesi düğmesi görürseniz (sol üst köşede bir güç düğmesiyle birlikte), en yeni modele sahipsiniz demektir.

Bu modele sahip değilseniz endişelenmeyin; daha yeni uzaktan kumandayı almak için tüm Fire Stick’inizi yükseltmeniz gerekmez. Amazon bu uzaktan kumandayı mevcut tüketiciler için bir yükseltme olarak web sitelerinde 29,99 $ karşılığında satıyor, arada sırada satışlar ve fiyat düşüşleri var.

Satın almadan önce televizyonunuzun genel IR patlayıcıları desteklediğinden emin olmak isteyeceksiniz, ancak çoğu insan için bu uzaktan kumanda, Fire Stick navigasyonlarını, televizyonlarının gücü ve hacmiyle birlikte tek bir cihazdan kontrol etmelerini sağlayacaktır.

CEC’yi kullanma

Tüketici Elektroniği Kontrolü veya CEC, birçok çağdaş TV’ye yerleştirilmiştir. CEC, CEC özellikli cihazların HDMI aracılığıyla bilgi alışverişi yapmasına ve kontrolleri kabul etmesine izin veren bir HDMI protokolüdür. CEC özellikli bir TV’niz varsa, işlevlerini kontrol etmek için Firestick’inizi kullanabilmelisiniz. Sadece hem TV’de hem de Firestick’te CEC komutlarının etkinleştirildiğinden emin olun.

Açıklama amacıyla, bu makale bir Vizio TV’yi açıklamaktadır. Ancak, başka bir TV’de CEC’yi açmak için menülerde gezinirken herhangi bir sorun yaşamamalısınız. Bu, bir kez gördüğünüzde, onu diğer durumlara nasıl uygulayacağınızı bileceğiniz şeylerden biridir.

 1. basın Menü televizyonunuzun uzaktan kumandasındaki düğmesine basın.
 2. Şuraya giderek Sistem Ayarlarınıza erişin: sistem ve yer bulma MSK.
 3. Aç/Kapat MSK etkinleştirmek için sol veya sağ seçeneği.

Önemli Bir Not

Birçok üretici, TV’lerinde CEC için farklı isimler kullanır. Buna tescilli bir şey diyebilirler, ancak hepsi aynı anlama gelir.

LG, SimpLink kullanıyor, Samsung’da Anynet + var ve Sony’de Bravia Sync veya Bravia Link var. TV’nizin tam adını bulamıyorsanız, burada tam bir liste Vikipedi.

Yangın Çubuğunuzda CEC’yi Etkinleştirme

TV’de CEC’yi etkinleştirdikten sonra, seçeneğin Firestick’inizde de etkinleştirildiğinden emin olmalısınız. Çoğu Firestick’te CEC’nin genellikle varsayılan olarak etkinleştirildiğini belirtmekte fayda var, ancak iki kez kontrol etmekten zarar gelmez.

Fire TV’nizde CEC’yi etkinleştirme adımları şunlardır:

 1. Şuraya gidin: Ayarlar Fire Stick’inizdeki menü. Yangın TV Ana Sayfası
 2. Ardından, tıklayın Ekran ve Ses seçenekler listesinden. Fire TV Ayarları sayfası
 3. Şimdi, altında Ekran ve Sesaşağı gidin ve emin olun HDMI CEC Cihaz Kontrolü açılır.

Firestick’inizde CEC’yi etkinleştirdikten sonra, hazır olmalısınız. Örneğin, Firestick uzaktan kumandasındaki Ana Sayfa düğmesine basın; TV hemen açılmalı ve Fire TV ana ekranını göstermelidir. TV’yi kapatmak daha da basit. Alexa’ya televizyonunu kapatmasını söyle, o senin için yapacak. Farklı TV’ler farklı CEC özellikleri sunar, bu nedenle daha fazla seçeneğiniz olabilir.

Sesle çalıştırılmayan eski modellerden birini kullanıyorsanız Firestick’inizi bir Amazon Echo cihazıyla eşleştirdiğinizden emin olun.

Diğer Harika Alexa TV Kontrolleri

TV’yi açıp kapatmanın yanı sıra uydu ve kablolu TV kutunuzu Alexa üzerinden gerçekten kontrol edebileceğinizin farkında olmayabilirsiniz. Bunların hepsi Alexa ile çalışır: Optic Hub, Dish, Tivo, Fios ve Frontier. Uydu veya kablolu TV kutunuzu Alexa uygulamasına bu şekilde bağlayabilirsiniz.

 1. Telefonunuzda Alexa uygulamasını başlatarak başlayın, ardından Müzik, Video ve Kitaplar ayarlar menüsünden.
 2. altında sağlayıcınızı seçin Video sekme.
 3. Seç Cihazları Yönetin ve Bağlayın Sağlayıcınızın menüsünde görünen seçeneği seçin ve Bir cihazı bağla üzerine dokunun.
 4. Alıcı kutunuzu seçin.
 5. Bu noktada, TV’nizi kontrol edecek Alexa özellikli cihazı seçmeniz ve üzerine tıklamanız gerekiyor. Cihazları Bağla onaylamak için düğmesine basın.

***

Sıkça Sorulan Sorular

Fire TV Stick’imi Nasıl Tekrar Açabilirim?

Günümüzdeki birçok cihaz gibi, Amazon Fire TV Stick de siz fişini çekmediğiniz sürece kapanmıyor. Bunun yerine, güncellemeleri alma yeteneğini korurken gücü korumak için uyku moduna geçerler.

Bir Fire TV Stick’i Uyku modundan uyandırmak için Ev Fire TV uzaktan kumandanızda bulunan düğme.

Fire TV Remote ana sayfa düğmesi

Fire TV Stick, TV’min Kapanmasını Neden Engelliyor?

Çoğu akıllı cihaz aslında kapanmaz; sadece bekleme veya uyku moduna geçerler. Bu özellik güç tasarrufu amaçlı olsa da, diğer cihazlarla eşleştirilirken öngörülemeyen sorunlara neden olabilir.

TV’niz otomatik kapanma özelliği kullanıyorsa, TV’nizin düzgün şekilde kapanması için TV’yi manuel olarak kapatmanız veya Fire TV Stick’i çıkarmanız gerekir.

Amazon Fire Stick’iniz televizyonunuzun arkasına takılan basit bir çubuk olsa da, tüm ev sinema sistemi kurulumunuzu kontrol etmenizi kolaylaştıran inanılmaz derecede güçlü bir cihazdır. Mevcut Fire uzaktan kumandanızı yükseltmeyi veya doğrudan Fire Stick’inizde CEC ve Alexa desteğini etkinleştirmeyi seçseniz de, televizyonunuzu Fire Stick’inizle kapatıp açmak basit bir iştir.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow