Amazon’un 10.000 çalışanını işten çıkaracağı bildirildi

Büyük teknoloji işten çıkarmaları hızla devam ediyor ve görünüşe göre kimse güvende değil. Bu ay Twitter ve Meta’daki büyük personel kesintilerinin ardından, the New York Times raporlar Amazon’un şimdi yaklaşık 10.000 çalışanını işten çıkarmayı planladığını. İyi tatiller, sanırım. Amazon’un yaklaşan işten çıkarmalarının kurumsal çalışanlarını, özellikle perakende bölümünü, insan kaynaklarını ve şirketin cihazlarında çalışan ekibi (ses… Okumaya devam et Amazon’un 10.000 çalışanını işten çıkaracağı bildirildi

Amazon’un 10.000 çalışanını işten çıkaracağı bildirildi

Büyük teknoloji işten çıkarmaları hızla devam ediyor ve görünüşe göre kimse güvende değil. Bu ay Twitter ve Meta’daki büyük personel kesintilerinin ardından, the New York Times raporlar Amazon’un şimdi yaklaşık 10.000 çalışanını işten çıkarmayı planladığını. İyi tatiller, sanırım.

Amazon’un yaklaşan işten çıkarmalarının kurumsal çalışanlarını, özellikle perakende bölümünü, insan kaynaklarını ve şirketin cihazlarında çalışan ekibi (ses asistanı Alexa dahil) etkileyeceği bildiriliyor.

Amazon’un dünya çapında 1,5 milyondan fazla kişiyi istihdam ettiği düşünüldüğünde, işten çıkarılan 10.000 işçi, şirket açısından önemli bir yüzde gibi görünmeyebilir. Bu, Amazon çalışanlarının yaklaşık yüzde 0,7’sine tekabül ediyor ve bu, iş gücünü yaklaşık yüzde 50 oranında azaltan Twitter’ın Elon Musk kaynaklı işten çıkarmalarından çok daha küçük bir nispi azalma.

Ancak Amazon, Musk her şeyi yerle bir etmeye başlamadan önce bile Twitter’ın tüm çalışan sayısını gölgede bırakan planlı işten çıkarmalarla çok daha büyük bir şirket. Nasıl dilimlerseniz dilimleyin, 10.000, tatillerden hemen önce işsiz kalan çok fazla insan demektir.

Amazon’un kesintilerinin, Twitter’ın toplu işten çıkarmalarının kanunsuz kaosunu kopyalamak yerine küçük dalgalar halinde gerçekleşeceği bildiriliyor. Yine de bu, potansiyel olarak doğrama bloğunda olanlar için soğuk bir rahatlık.

Mashable, yorum için Amazon’a ulaştı.

AYRICA BAKINIZ:

Tebrikler, Elon Musk ve Jeff Bezos. Kendin oynadın.

Amazon, COVID-19 salgını sırasında gelirini üç kattan fazla artırdı, çünkü alışveriş yapanlar daha sık eve teslimata yöneldi ve küçük işletmeler ayakta kalmak için mücadele etti. Ancak bu patlama o zamandan beri azaldı, Amazon’un hisseleri bu yıl yüzde 42 düştü ve şirketin değerini 1 trilyon doların altına düşürmek. Bu gerileme, Amazon’u neredeyse pandemi başlamadan önceki konumuna geri getirdi – bu kesinlikle pandemi kaynaklı zirve kadar yüksek olmasa da, yine de gerçekten şikayet edecek bir şey değil.

Bu hafta Amazon kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Jeff Bezos, servetinin çoğunu hayır kurumlarına bağışlamayı planlıyor ölmeden önce, CNN onu doğrudan bu konuda sorguladıktan sonra. Belki de gerçek milyarlarından birkaçını Amazon çalışanlarına dağıtarak veya en azından bazı cömert kıdem tazminatı paketleri dağıtarak başlayabilirdi. Mevcut net değeri ile 121 milyar doların üzerindedünyanın en zengin dördüncü adamı, yakında eski olacak 10.000 çalışanının her birine 10.000 dolar vermek için servetinin yüzde 0.09’undan daha azını kontrol etmekten vazgeçmesi gerekecekti.

Teknory