Android Cihazda Yazı Tipi Boyutu Nasıl Değiştirilir

Android işletim sisteminin 2008 yılında oluşturulmasından bu yana milyonlarca insan “Jelly Bean”, Ice Cream Sandwich” ve “Lollipop” gibi kulağa hoş gelen versiyonları kullandı. Ama o kadar tatlı olmayan şey, ekranınızdaki metni görememenizdir. Yazı tipi, menüleri okumanız veya web araması yapmanız için çok küçükse, sorununuz için kolay bir çözüm var. Android cihazınızda yazı tipi boyutunu değiştirmek …

Android Cihazda Yazı Tipi Boyutu Nasıl Değiştirilir

Android işletim sisteminin 2008 yılında oluşturulmasından bu yana milyonlarca insan “Jelly Bean”, Ice Cream Sandwich” ve “Lollipop” gibi kulağa hoş gelen versiyonları kullandı. Ama o kadar tatlı olmayan şey, ekranınızdaki metni görememenizdir.

Android Cihazda Yazı Tipi Boyutu Nasıl Değiştirilir

Yazı tipi, menüleri okumanız veya web araması yapmanız için çok küçükse, sorununuz için kolay bir çözüm var. Android cihazınızda yazı tipi boyutunu değiştirmek yalnızca birkaç dakikanızı alır. Bu makale size bunu nasıl yapacağınızı gösterecektir.

Yazı Tipi Boyutunu Değiştir Android OS

Yazı tipi boyutunda değişiklik yapmak için çeşitli seçenekler mevcuttur. Cihazınızın metin boyutunu doğrudan cihazınızın Ayarlar bölümünden ayarlayabilirsiniz. Ancak bu, uygulamalarınızdaki metin boyutunu etkilemeyecektir, bu nedenle aşağıda ele alacağız.

Android OS cihazınızın ana sisteminde yazı tipi boyutunu değiştirmek için şu adımları izleyin:

 1. “Ayarlar” seçeneğini açın.
 2. “Ekran”ı seçin.
 3. “Yazı tipi boyutu”nu (veya Samsung cihazlarında “Ekran Yakınlaştırma”yı) seçin.
 4. Yazı tipinizi istediğiniz gibi ayarlayın.

Yazı tipiniz, siz değiştirene kadar seçtiğiniz boyutta kalacaktır. Ayar, Ana ekranınızdaki metni değiştirmeyebilir. Ancak daha sonra okuyacağınız gibi bu ayarı da değiştirebilirsiniz.

Metin Boyutunu Artırmak için Ekrana Dokunmayı Etkinleştirme

Sık sık yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapmanız gerekiyorsa, Ayarlar’da Büyütme özelliğini açabilirsiniz. Yapmanız gerekenler:

 1. “Ayarlar”ı açmak için ekranınızı aşağı kaydırın.
 2. “Büyütme” yazmak için üstteki Arama çubuğunu kullanın.
 3. “Büyütme Hareketleri”ni seçin ve açın.

Artık parmağınızla üç kez dokunarak ekranı yakınlaştırabilirsiniz. Bu ayar, ekranınızı geçici olarak büyütmenize izin verir, ancak bu ekrandan çıktığınızda büyütme kaybolacaktır.

Google Chrome’da Metin Boyutu Nasıl Büyütülür

Uygulamaların ayrı yazı tipleri vardır ve ilgili ayar menülerinde yakınlaştırılır. Genel olarak, bir uygulamadaki yazı tipi boyutunu değiştirme adımları şunlardır:

Telefonunuzdaki yazı tipini değiştirmek bazı ekranları etkileyebilir ancak uygulamalarınızı değiştirmez. Örneğin, yeni yazı tipi ayarlarınız Google Chrome uygulama. Chrome kullanıcısıysanız Android OS cihazınızda yazı tipi boyutunu değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Seçtiğiniz boyut, ziyaret ettiğiniz her web sayfasını etkileyecektir. Ancak yazı tipi boyutları farklı sayfalarda farklılık gösterir. Neyse ki, çok küçük bir yazı tipine sahip bir web sitesini görüntülerseniz yazı tipi boyutunu tekrar değiştirebilirsiniz.

 1. Uygulamayı açın.
 2. Sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun. Ayarları şeç.”
 3. Ayarları düzenleyin.

Tüm uygulamaların yazı tipi boyutunu değiştirmenize izin vermediğini ve bunu yapanlar için ayarların farklı konumlarda olabileceğini unutmayın. Tipik olarak, yazı tiplerini ayarlayabiliyorsanız, uygulama içinde “Ayarlar” işlevini bulmanız yeterlidir. Yazı tipi boyutunu oradan değiştirebileceksiniz.

Eski Android Sürümlerinde Yazı Tipi Boyutunu Değiştirme

Yazı tipinizi değiştirme adımları her Android işletim sistemi sürümü için farklıdır. Yukarıdaki metin boyutunu değiştirme seçeneklerini bulamadıysanız, bunun yerine şu adımları izlemeyi deneyin:

Not: Android’in Ayarlarının üst kısmında bir arama çubuğu bulunur. Bir ayar bulmakta zorluk çekiyorsanız, arama çubuğunu kullanın.

 1. Hızlı “Ayarlar”ınıza gidin (ana ekranda aşağı kaydırın).
 2. “Erişilebilirlik”i seçin.
 3. “Metin ve Görüntüle”yi seçin.
 4. “Yazı Tipi Boyutu”na dokunun.
 5. Metin boyutunu değiştirmek için kaydırıcıyı kullanın.

Cihazınızdaki metnin boyutu seçtiğinize göre değişecektir. Aynı adımları kullanarak tekrar değiştirirsiniz.

Android Simgeleri Boyutu Nasıl Değiştirilir

İşiniz bittiğinde ana ekranınızın değiştiğini fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, ana ekranınızdaki uygulama simgelerinin boyutlarının varsayılan olarak ayarlanmış olmasıdır. Yazı tipi boyutlarınızı değiştirmek, uygulama metni değiştirildiği için ekranınızdaki uygulamaların hareket etmesine neden olur.

Yeni görünümü beğenmediyseniz, ekranınızdaki simgeleri aşağıdaki gibi ayarlayabilirsiniz:

 1. Ayarları aç.”
 2. “Erişilebilirlik”e dokunun.
 3. “Görüntü Boyutu”nu seçin.
 4. Ekranı ayarlamak için düğmeyi sola veya sağa kaydırın.

Android Metin Mesajları için Yazı Tipi Boyutunu Değiştirin

Telefonunuzdaki metin mesajlarını okumak için gözlerinizi zorlamanıza gerek yok. Bu basit adımlarla yazı tipi boyutunu değiştirin:

 1. Ayarları aç.”
 2. “Ekran”ı seçin.
 3. “Gelişmiş”e dokunun, ardından “Yazı Tipi Boyutu”nu seçin.
 4. Boyutu ayarlamak için kaydırıcıyı kullanın.
 5. Ana ekranınıza dönmek için “Geri”ye tıklayın.

Değişiklikleriniz hemen yürürlüğe girer. Alternatif olarak, ayarlarınızdaki “Erişilebilirlik” menüsünü kullanarak metin boyutunu değiştirebilirsiniz.

Android E-posta Uygulamaları için Yazı Tipi Boyutunu Değiştirin

E-posta gönderirken varsayılan yazı tipiyle yetinmeniz gerekmez. Bunun yerine, giden e-postanızda görüntülenen yazı boyutunu özelleştirin.

Giden e-posta yazı tipinizi değiştirmek için birkaç hızlı adım:

 1. Gmail’i açın.
 2. “Oluştur”a dokunun.
 3. Mesajınızı yazın.
 4. Metni seçin.
 5. Yazı tipi boyutunu ayarlamak için açılır menüden “Biçimlendir”i seçin.

Karanlık Modu Deneyin

Hâlâ metni okumakta sorun yaşıyorsanız, sorun yazı tipi boyutu olmayabilir. Android kullanıcıları, ekranlarının daha kolay okunmasını sağlamak için diğer ayarlara erişebilir. Örneğin, okunabilirliği artırmak için cihazda karanlık temayı açabilirsiniz.

Android’de karanlık temayı açmak için:

 1. Ayarları aç.”
 2. “Ekran ve Erişilebilirlik”i seçin.
 3. “Karanlık Mod”u seçin.

Kelimeleri ekranınızda daha iyi görmek için “Yüksek Karşıtlık Metni”ni açmayı deneyebilirsiniz. Bu, yazı tiplerini zıt arka planlara karşı daha parlak veya daha koyu hale getirir. Bu ayarı “Görüntü ve Erişilebilirlik” ekranında bulacaksınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Android metin yazı tipleri hakkında bize sorulan diğer soruların yanıtlarını burada bulabilirsiniz.

Bir Android’de yazı tipi stilini değiştirebilir miyim?

Bazı Android cihaz modelleri ve üreticileri, yazı tipi stilini değiştirmenize izin verir. Ayarı Yazı Tipi menüsünde bulacaksınız (yukarıda gösterildiği gibi). İstediğiniz seçenekleri görmüyorsanız üçüncü taraf uygulamalar ve temalar için Google Play Store’u keşfedebilirsiniz.

dikkat edin; Telefonunuzdaki yazı tipi stilini değiştirmek için bir üçüncü taraf uygulaması kullanıyorsanız, önce incelemelere bakın. Birçok uygulama, telefonunuza reklamlar gönderir veya düzgün çalışmaz.

Metinlerimin yazı tipi boyutunu artırmanın daha hızlı bir yolu var mı?

Evet. Metin mesajlarınızın yazı tipi boyutunu hızlı bir şekilde ayarlamanız gerekiyorsa ekranı sıkıştırın. Boyutu büyütmek için parmaklarınızı kıstırma hareketini kullanarak birbirinden uzaklaştırın. Boyutu küçültmek için onları birbirine yaklaştırın.

tatlı başarı

Android işletim sistemi sektörde liderdir. Kullanıcılara, yazı tipi özelleştirmeleri gibi kullanımı kolay bir dizi özelleştirme özelliği sunar. Başka bir deyişle, yazı tiplerini görmekle uğraşmanıza gerek yok. Bir Android cihazda yazı tipi boyutlarını değiştirmek, birkaç adımla nispeten basittir.

Android yazı tipi boyutlarınızı özelleştirmeyi mi tercih ediyorsunuz? Bize cihazınızda özelleştirdiğiniz özelliklerden ve bunların kolay yapılıp yapılmadığından bahsedin. Yorumlarınızı aşağıdaki kutuya bırakın.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow