Apple, iPhone 14’ün Acil Durum SOS özelliğini nasıl oluşturduğunu ayrıntılarıyla anlatıyor

TL; DR Apple, uydu sistemi aracılığıyla iPhone 14’ün Acil Durum SOS’unun arkasındaki altyapıyı kurmak için 450 milyon dolar harcadı. Şirket, bir iPhone 14 kullanıcısı Acil SOS talebinde bulunduğunda sistemin perde arkasında nasıl çalıştığını ayrıntılı olarak açıkladı. Tüm Acil Durum SOS projesi Apple’a 450 milyon dolara mal oldu. Bu yatırımın çoğu, uydu sağlayıcısı Globalstar ile ortaklaşa […]

Apple, iPhone 14’ün Acil Durum SOS özelliğini nasıl oluşturduğunu ayrıntılarıyla anlatıyor

TL; DR

  • Apple, uydu sistemi aracılığıyla iPhone 14’ün Acil Durum SOS’unun arkasındaki altyapıyı kurmak için 450 milyon dolar harcadı.
  • Şirket, bir iPhone 14 kullanıcısı Acil SOS talebinde bulunduğunda sistemin perde arkasında nasıl çalıştığını ayrıntılı olarak açıkladı.

Tüm Acil Durum SOS projesi Apple’a 450 milyon dolara mal oldu. Bu yatırımın çoğu, uydu sağlayıcısı Globalstar ile ortaklaşa özellik için altyapı oluşturmaya gitti.

Cupertino şirketi, Globalstar’ın uydu ağı ve yer istasyonlarındaki kritik geliştirmeleri finanse etti. Sonuç olarak, 300’den fazla Globalstar çalışanı iPhone 14’te yeni Acil Durum SOS hizmetini destekleyecek.

Uydu aracılığıyla Apple’ın Acil Durum SOS’unun uçtan uca çalışması

Apple ayrıca uydu üzerinden Acil SOS’un mobil uydu hizmetleri için özel olarak belirlenmiş bir spektrum kullandığını açıkladı.

Bir iPhone kullanıcısı bir Acil SOS isteğinde bulunduğunda, mesaj Globalstar’ın alçak yörüngedeki 24 uydusundan biri tarafından yaklaşık 25.749 km/s hızla hareket eder. Uydu daha sonra mesajı dünya çapında kritik noktalarda bulunan özel yer istasyonlarına (yukarıdaki resme bakın) gönderir.

Yer istasyonları, Concord, California’daki Cobham Satcom tarafından Apple için özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş yeni yüksek güçlü antenler kullanıyor. Her yer istasyonunda uydularla konuşan birden fazla anten vardır.

Yer istasyonu mesajı aldığında, ya acil servislere ya da Apple tarafından eğitilmiş acil durum uzmanlarının bulunduğu bir aktarma merkezine yönlendirilir.

İşte karşınızda — iPhone 14 serisinin Acil Durum SOS sisteminin nasıl çalıştığının uçtan uca bir resmi. En yeni iPhone’lara geçmeye değer bir özellik olduğunu düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bir satır bırakın.

Teknory