Apple, karma gerçeklik cihazları için 'gerçeklik' adlandırma kongresini kullanabilir

Antonio DeRosa aracılığıyla Apple kulaklık tasarımı Karma gerçeklik cihazı nihayet piyasaya çıktığında, Apple tarafından üretilen yeni moda sözcüklerin saldırısına hazır olun. Apple, Karma Gerçeklik Cihazları için 'Gerçeklik' Adlandırma Kuralını Kullanabilir yazısı, ilk olarak ExtremeTech'te göründü.

Apple, karma gerçeklik cihazları için 'gerçeklik' adlandırma kongresini kullanabilir

Apple'ın yedi yılı aşkın bir süredir bir karma gerçeklik cihazı üzerinde çalıştığı daha önce bildirilmişti. İnanılmaz bir şekilde, gizemli cihaz hakkında hala kesin bir lansman planımız veya kesin bir detayımız yok. Bununla birlikte, Apple ile ilişkili olduğu iddia edilen hukuk firmalarının yakın tarihli ticari marka başvuruları, olası adlandırma kuralları hakkında bize bir ipucu veriyor.

Daha önce Apple'ın Reality OS (rOS) adlı gizli kulaklık için bir işletim sistemi üzerinde çalıştığı bildirilmişti. Görünüşe göre, cihazın geri kalan parçaları benzer markalara sahip olabilir. Bloomberg raporlarına göre Reality One, Reality Pro ve Reality Processor isimleri için çeşitli ülkelerde ticari marka başvuruları yapıldı. Bu, Apple'ın yaklaşmakta olan kulaklığı için iki modele işaret ediyor gibi görünüyor; temel model One ve Pro sürümü. İçine koyduğu özel silikon ne olursa olsun, kaçınılmaz olarak bir Reality işlemcisi olarak etiketlenecektir. TSMC henüz 3 nm fabrikasını geliştirmediği için, muhtemelen M2 tasarımına dayanan 5 nm'lik bir parça olacak. Bildirildiğine göre 16 GB bellek ve grafikleri işlemek için ikinci bir çip içerecek.

(Resim: ABD Ticari Marka ve Patent Ofisi)

Başvurular ABD, AB, İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Suudi Arabistan, Kosta Rika ve Uruguay'da yapıldı ve henüz onaylanmadı. Bloomberg, başvuruların Apple yerine çeşitli paravan şirketler aracılığıyla gönderildiğini belirtiyor. Başvuruları Şubat ayında kurulan Immersive Health Solutions LLC adlı bir şirket yaptı. Bu şirket, Corporation Trust Co adlı başka bir paravan şirkete ait. Bu ikinci paravan şirket de daha önce RealityOS ticari markası için başvuruda bulundu. Apple ayrıca başvuruları bu paravan şirketler aracılığıyla göndermek için çeşitli hukuk firmaları kullandı. Dosyalar medya tarafından ortaya çıkarılsa da, görünüşe göre Apple onları kamuoyundan gizlemeye çalışıyor. Bloomberg, Apple'ın lansmanlardan çok önce ürün adlarını güvence altına almak için geçmişte bu Bizans sürecini kullandığını belirtiyor.

Apple'ın kulaklığıyla alabileceği olası bir yol, Ekim ayında donanım odaklı etkinliğinde duyurmaktır. Apple bu etkinliği henüz açıklamamış olsa da, genellikle yıllık bir olaydır. Bu, şirketin o sırada yüksek kaliteli Project Cambria kulaklığını piyasaya sürmesi muhtemel olduğundan, Meta'nın gök gürültüsünün bir kısmını çalmasına izin verecek. Apple ve Meta'nın ilk kez Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) pazarlarının üst kademelerinde rekabet ederken ciddi şekilde çatışması bekleniyor. Bir metaverse'e yaklaşan “çatışma” endişeleri nihayetinde kitlelerin beğenisini kazanacaktır. Bir tarafta Apple'ın "duvarlarla çevrili bahçesi", Meta'nın "açık standardı" ile rekabet edecek. Apple'ın müşterileri için bir "metaverse" sunup sunmayacağı da belli değil.

Sonunda, Apple'ın kulaklığının 2.000 dolar civarında fiyatlandırıldığı söylendiği için çatışma da asla gerçekleşmeyebilir. Bu olursa, muhtemelen yalnızca Apple kalıplarına hitap edecek. Sony ayrıca 2023'te Playstation 5 için de Apple ve Meta'nın teklifleriyle bir düzeyde rekabet edecek tamamen yeni bir VR kiti piyasaya sürecek. Bu, daha önce ortaya çıkan VR savaşlarında ciddi bir tırmanış gibi görünen şeyin sahnesini hazırlıyor. Meta, uzun süredir hakim olduğu bir kategoride ilk kez ciddi bir rekabet içine girebilir. VR ile ilgilenseniz de ilgilenmeseniz de, birçok akıllı insan bunun web ve akıllı telefon ile birlikte bilgi işlemde "bir sonraki büyük şey" olduğunu düşünüyor. Sanal duman temizlendiğinde hangi şirketin öne çıktığını görmek ilginç olacak.