Arm, Qualcomm, Nuvia ile yasal hesaplaşma başlattı (Güncelleme: Yeni karşı dava)

TL; DR Çip teknolojisi şirketi Arm, Qualcomm ve Nuvia’ya dava açtı. Arm, iki şirketin lisans anlaşmalarını ihlal ettiğini ve ticari marka ihlali yaptığını iddia ediyor. Arm, davasında belirli Nuvia tasarımlarının imha edilmesini, ticari marka ihlaline karşı ihtiyati tedbir ve tazminat talep ediyor. Güncelleme: 28 Ekim 2022 (16:16 ET): Göre YarıAnalizQualcomm, Arm’ın 2024’ten itibaren teknoloji lisans …

Arm, Qualcomm, Nuvia ile yasal hesaplaşma başlattı (Güncelleme: Yeni karşı dava)

anakart üzerindeki ram çipleri

TL; DR

  • Çip teknolojisi şirketi Arm, Qualcomm ve Nuvia’ya dava açtı.
  • Arm, iki şirketin lisans anlaşmalarını ihlal ettiğini ve ticari marka ihlali yaptığını iddia ediyor.
  • Arm, davasında belirli Nuvia tasarımlarının imha edilmesini, ticari marka ihlaline karşı ihtiyati tedbir ve tazminat talep ediyor.

Güncelleme: 28 Ekim 2022 (16:16 ET): Göre YarıAnalizQualcomm, Arm’ın 2024’ten itibaren teknoloji lisans anlaşmaları (TLA’lar) kapsamında artık CPU’larını Qualcomm gibi yarı iletken şirketlere lisanslamayacağını belirtmek için karşı iddiasını güncelledi. Bunun yerine Qualcomm, Arm’ın yalnızca cihaz üreticilerine lisans vermeyi planladığını söylüyor. OEM’lerin ARM çiplerini almasının tek yolu Arm’ın yeni lisans koşullarını kabul etmektir.

Ayrıca Qualcomm, Arm’ın OEM’lere yarı iletken üreticilerinin Arm’ın lisanslı bir ürün olarak sunduğu Arm tabanlı SOC’lerin GPU’ları, NPU’ları ve ISP’leri gibi diğer unsurlarını sağlayamadığını söylediğini iddia ediyor. Karşı iddia, ARM’nin rekabete aykırı davranışlarda bulunduğunu ima ediyor gibi görünüyor.


Güncelleme: 1 Eylül 2022 (02:26 ET): Qualcomm şimdi Arm’ın davasına yanıt verdi ve yasanın kendi tarafında olduğuna ve özel CPU çabalarını koruyan “geniş” lisans haklarına sahip olduğuna duyduğu güveni ifade etti.

Qualcomm genel danışmanı Ann Chaplin bir alıntıda şunları kaydetti:

Arm’ın, Qualcomm’un veya Nuvia’nın yeniliklerine müdahale etmeye teşebbüs etme, sözleşmeye dayalı veya başka bir hakkı yoktur. Arm’ın şikayeti, Qualcomm’un özel tasarlanmış CPU’larını kapsayan geniş, köklü lisans haklarına sahip olduğu gerçeğini görmezden geliyor ve bu hakların onaylanacağından eminiz.

Her iki durumda da, bu davanın Qualcomm’un dizüstü bilgisayarlar ve sonunda akıllı telefonlar için özel CPU teknolojisine geçme planı için yansımaları olabilir.


Orijinal makale: 31 Ağustos 2022 (17:45 ET): SoftBank’ın İngiliz yarı iletken ve yazılım tasarım şirketi Arm, Qualcomm ve Nuvia’yı lisans anlaşmalarını ihlal etmek ve ticari marka ihlali yapmakla suçlayan yasal çekici indirdi.

adresinde yayınlanan bir blogda şirketin web sitesi, Arm, Delaware Bölgesi için ABD Bölge Mahkemesine dava açtığını belirtiyor. Dava Qualcomm ve iki yan kuruluşu ile yarı iletken ve işlemci geliştiricisi Nuvia’ya karşı. Arm’ın davası aslında Qualcomm’un 2021’de gerçekleşen Nuvia’yı satın almasından kaynaklanıyor.

Firma, Nuvia’nın çip tasarımlarının Qualcomm’un Nuvia’yı satın alması sırasında devretmeye çalıştığı kullanılmış Arm lisansları oluşturduğunu iddia ediyor. Ancak bu, Arm’ın izni olmadan yapıldı ve Nuvia’nın lisansları, bir çözüme ulaşılamaması üzerine Mart 2022’de feshedildi.

Konuya yakın bir kaynak anlattı Android Yetkilisi Qualcomm ve Nuvia’nın her ikisinin de Arm9 mimari lisanslarına sahip olduğu ve Nuvia’nın tasarımlarının Arm tarafından kısmen doğrulandığı görülüyor. Ancak Qualcomm, söz konusu tasarımlara devam etmek için Arm’ın onayını almazsa sözleşmeye bağlı olarak bu tasarımları imha etmek ve baştan başlamakla yükümlü olacaktır. Onay verilmemesine rağmen, bir sonraki doğrulama aşaması gerçekleştiğinde, çip tasarımlarının aynı kaldığı tespit edildi.

Sunulan malzemelerde Android Yetkilisi, Arm, Nuvia’ya 2019’da bir mimari lisans sözleşmesi (ALA) ve Teknoloji Lisans Sözleşmesi (TLA) verdiğini belirtiyor. Bu anlaşmalar, Nuvia’nın Arm mimarisine dayalı özel işlemci çekirdekleri tasarlamasına ve bazı hazır tasarımları değiştirmesine izin verdi. Yapılan açıklamada Android YetkilisiArm’ın Dış İletişim Başkan Yardımcısı Phil Hughes şunları söyledi:

Arm’ın Nuvia ile olan lisansları (Qualcomm tarafından satın alınmadan önce), satın alınması düşünülen kişinin kendi Arm lisanslarına sahip olup olmadığına bakılmaksızın, bizim onayımız olmadan satın almayı yasaklayarak Arm’ın haklarını ve beklentilerini korumuştur.

Satın almayı yasaklayan anlaşmalara rağmen Qualcomm, Nuvia’yı satın aldığını duyurdu ve hiçbir şirket işlem hakkında önceden bildirimde bulunmadı veya Qualcomm’un Nuvia lisanslarını satın alması için Arm’ın rızasını almadı. Qualcomm’un daha sonra Arm’ın teknolojisini bir dizi ürüne dahil etmeye başladığı bildirildi.

Arm, Qualcomm’un belirli Nuvia tasarımlarını yok etmesini istediğini belirtiyor; Mahkemenin ticari marka ihlaline karşı bir ihtiyati tedbir oluşturması için; ve ticari marka ihlali için tazminat. Şu an itibariyle, tüm lisanslar hala yerinde.

Bu yasal dramanın bir sonraki Snapdragon çipi üzerinde bir etkisi olmayacağına inanılıyor.

Teknory