Avrupa, 2035’ten itibaren içten yanmalı motorlu arabaları yasaklayacak

Avrupa, içten yanmalı motorlu arabaları kaldırıyor. Perşembe günü, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu anlaşmaya vardı 2035’ten itibaren içten yanmalı motorlu arabaları ve araçları etkin bir şekilde yasaklayan. Daha doğrusu, henüz resmi olarak kabul edilmeyen ve bu gerçekleşmeden önce değişebilecek olan anlaşma, 2030 yılına kadar (2030 yılına kadar (2021 seviyelerine kıyasla) yeni arabalar için yüzde 55 […]

Avrupa, 2035’ten itibaren içten yanmalı motorlu arabaları yasaklayacak

Avrupa, içten yanmalı motorlu arabaları kaldırıyor.

Perşembe günü, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu anlaşmaya vardı 2035’ten itibaren içten yanmalı motorlu arabaları ve araçları etkin bir şekilde yasaklayan.

Daha doğrusu, henüz resmi olarak kabul edilmeyen ve bu gerçekleşmeden önce değişebilecek olan anlaşma, 2030 yılına kadar (2030 yılına kadar (2021 seviyelerine kıyasla) yeni arabalar için yüzde 55 CO2 emisyonu azaltma hedefi ve yeni kamyonetler için yüzde 50 azaltmayı hedefliyor. 2035 yılına kadar hem yeni otomobiller hem de kamyonetler için yüzde 100 CO2 emisyonu azaltma hedefi.

Teklif, 2030 yılına kadar AB’deki sera gazı emisyonlarını en az yüzde 55 oranında azaltmayı hedefleyen AB’nin “Fit for 55 paketinin” bir parçası.

AYRICA BAKINIZ:

Evet, iklim değişikliği kasırgaları büyük ölçüde etkiliyor. İşte nasıl.

“Bu anlaşma, AB’deki modern ve rekabetçi otomotiv endüstrisinin önünü açacak. Dünya değişiyor ve inovasyonun ön saflarında kalmalıyız. Bu teknolojik geçişten yararlanabileceğimize inanıyorum. Öngörülen zaman çizelgesi aynı zamanda Çek sanayi ve ticaret bakanı Jozef Síkela yaptığı açıklamada, otomobil üreticileri için ulaşılabilir hedefler” dedi.

Teklif, birkaç uyarı ile geliyor. Bir madde, araçların CO2 nötr yakıtları olarak adlandırılan yakıtlarla çalışmasına izin verir; bunlar tüketim sırasında bir miktar karbondioksit salan, ancak üretim sırasında en az o kadar karbondioksit tutulacak şekilde yaratılmış yakıtlardır.

Ayrıca, küçük hacimli üreticiler (spor otomobil üreticilerini düşünün) 2030’dan itibaren emisyon azaltımı gerektiren maddeden muaftır, ancak onlar da 2035’in sonuna kadar otomobillerindeki emisyonları tamamen azaltmak zorunda kalacaklardır.


Sizin İçin Öne Çıkan Video

Bir iklim bilimcisi, Avrupa’yı saran rekor kıran sıcak hava dalgasını açıklıyor


Önerilen değişiklik hızından herkes memnun değil. Greenpeace AB, son teslim tarihinin “AB’nin iklim taahhütlerinin çok gerisinde kaldığını ve sarmal bir enerji krizinin ortasında sürücülere yüz milyarlarca yakıta mal olacağını” iddia ediyor.

Greenpeace, “AB doğal bir rota izliyor ve bu rota felaketle bitiyor. Avrupa’da 2035’te fosil yakıt yakan arabaların aşamalı olarak kaldırılması yeterince hızlı değil: içten yanmalı motorlu yeni arabalar en geç 2028 yılına kadar yasaklanmalı.” AB ulaştırma kampanyacısı Lorelei Limousin yaptığı açıklamada Beyan.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow