Azim gezgini, Dünya’ya dönüş için örnekleri bırakacak

NASA Azim gezgini, yalnızca şu anda yapabileceği bilimsel keşifler için Mars’ı keşfetmekle kalmıyor, aynı zamanda Mars’tan Dünya’ya ilk kez örnekleri geri getirmeyi amaçlayan gelecekteki görevlerin önünü açıyor. Bu karmaşık plan, Mars yüzeyinden örnekleri toplamak, yörüngeye götürmek ve Dünya’ya geri döndürmek için birlikte çalışacak uzay aracı, bir iniş aracı ve iki helikopter dahil olmak üzere birden […]

Azim gezgini, Dünya’ya dönüş için örnekleri bırakacak

NASA Azim gezgini, yalnızca şu anda yapabileceği bilimsel keşifler için Mars’ı keşfetmekle kalmıyor, aynı zamanda Mars’tan Dünya’ya ilk kez örnekleri geri getirmeyi amaçlayan gelecekteki görevlerin önünü açıyor. Bu karmaşık plan, Mars yüzeyinden örnekleri toplamak, yörüngeye götürmek ve Dünya’ya geri döndürmek için birlikte çalışacak uzay aracı, bir iniş aracı ve iki helikopter dahil olmak üzere birden fazla aracı içeriyor. Ancak Azim, numuneleri toplayarak, tüplere kapatarak ve bu tüpleri gelecekteki görevlerin toplanması için yüzeyde bırakarak süreci başlatıyor.

Şimdi ise NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), yüzeyde bırakılacak ilk örnekleri toplamaya hazır olarak seçtiklerini açıkladı. NASA Genel Merkezi’nde bilimden sorumlu yardımcı yönetici olan Thomas Zurbuchen, “Daha önce hiçbir zaman başka bir gezegenden bilimsel olarak seçilmiş bir numune koleksiyonu toplanmadı ve Dünya’ya geri gönderilmek üzere yerleştirilmedi” dedi. Beyan. “NASA ve ESA, önerilen siteyi ve bu önbellek için konuşlandırılacak Mars örneklerini önümüzdeki ay en kısa sürede inceledi. Bu ilk tüp yüzeye yerleştirildiğinde, uzay araştırmalarında tarihi bir an olacak.”

NASA'nın Azim'inden alınan bu açıklamalı görüntü, ilk numune deposunun yerini gösteriyor - Mars gezgini, gelecekte Dünya'ya olası dönüş için bir grup numune tüpü bırakacak.
NASA’nın Azim’inden alınan bu açıklamalı görüntü, Jezero Krateri’nin Three Forks adlı bir bölgesinde, Mars gezgininin gelecekte olası bir geri dönüş için bir grup numune tüpünü bırakacağı ilk numune deposunun yerini gösteriyor. Görüntü 29 Ağustos 2022’de çekildi. NASA/JPL-Caltech

Perseverance’ın şimdiye kadar topladığı 14 numuneden on tanesi Jezero Krateri’nin Three Forks adlı bir bölgesinde depolanacak. Bu bölge, düz olduğu ve gelecekteki toplama için sorunlara neden olabilecek büyük kayalar gibi engelleri olmadığı için seçilmiştir. Koleksiyon için seçilen örnekler, keşif aracının Jezero’daki 8 millik yolculuğundan toplanan hem magmatik hem de tortul kayaları içeriyor.

ESA için Mars Sample Return baş bilim adamı Gerhard Kminek, “Bu örnekleri laboratuvarlarımıza getirmek, çığır açan bir bilim elde etmemize ve belirli Jezero bölgesini anlamamıza izin verecek” dedi. Beyan. “Ayrıca, yaşamın Dünya’da ve belki de Kızıl Gezegen’de ortaya çıktığı bir zamanda Mars’taki çevresel koşullar hakkında daha fazla şey öğrenebilirdik.”

Jezero Krateri, eski bir gölün yeridir ve bilim adamları, bir zamanlar potansiyel olarak yaşama ev sahipliği yapmış olabileceğine inanıyorlar. Antik Mars’ta yaşamın gerçekten gelişip gelişmediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bilim adamlarının, bir gezici üzerinde mümkün olanlardan daha ayrıntılı deneyler yapmak için örnekleri Dünya tabanlı laboratuvarlara götürmesi gerekiyor.

Gezici örnekleri bıraktığında, daha fazla örnek araştırmaya ve toplamaya devam edecek. Caltech’ten Perseverance proje bilimcisi Ken Farley, “Bu tüpler atıldıktan sonra önemli bir görev dönüm noktası gerçekleşmiş olsa da, bu Azim araştırmalarının veya numune toplamanın sonuçlandığı anlamına gelmez – uzun bir atışla değil” dedi. “Ardından, deltanın tepesine, uydu görüntülerinden jeolojik olarak zengin görünen, bilimsel araştırmalar yapan ve daha fazla kaya çekirdeği toplayan bir alana gideceğiz. Mars Sample Return, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok harika şeye sahip olacak.”

Editörün Önerileri


Teknory