Bilgisayar Monitörünüz Titremeye Başlarsa Yapılması Gerekenler

Herhangi bir bilgisayar sisteminin en görünür ve çoğu zaman en az takdir edilen kısmı monitördür. Filmlerinizin oynatıldığı, hesap tablolarınızın görüntülendiği ve oyun maceralarınızın hayat bulduğu yerdir. Son yirmi yılda LCD ve LED monitörlerin yavaş ama emin gelişimi ve iyileştirilmesi, en yüksek kaliteli ekranları en sınırlı bütçelere bile erişebilir hale getirdi ve eski CRT monitörlerin piyasadan silindiği noktaya geldi.

Bilgisayar Monitörünüz Titremeye Başlarsa Yapılması Gerekenler

Monitör titremesi, ne yazık ki, CRT monitörlerini tarihin kül yığınına kadar takip etmedi. Yeni monitörler eski CRT teknolojisinden çok daha güvenilir olsa da, yine de bir titreme geliştirmeleri mümkün. Ancak panik yapmayın – bilgisayar monitörünüz titremeye başlarsa, bu otomatik olarak o donanım için perde olduğu anlamına gelmez. Bu, yalnızca bir sürücünün yenilenmesi gerektiği veya sizin veya bir başkasının daha önce Windows yapılandırmasında değişiklik yaptığı anlamına gelebilir.

Bu makalede, neyin yanlış olduğunu bulabilmeniz ve sorunu çözebilmeniz için titreyen monitörünüzün Windows 10 ekran dalgalanması sorunlarını gidereceksiniz.

Bilgisayar Monitörü Neden Titriyor?

Bilgisayarınızın ekranındaki görüntü durağan bir resim gibi görünse de öyle değil. Bunun yerine görüntü, gözlerinizin algılayamayacağı bir hızla sürekli olarak yeniden çizilir ve silinir. Modern bir ekran saniyede 100 defaya kadar veya daha fazla yenileyebilir. Bu eylem, yenileme hızına atıfta bulunur ve Hertz cinsinden ölçülür. 

Monitör özelliklerine baktığınızda 60Hz, 100Hz veya başka bir sayı göreceksiniz. Sayı, saniyede kaç yenilemenin gerçekleştiğini gösterir. 60Hz monitörde, ekran yenileme saniyede 60 kez çalışır. 100Hz monitör saniyede 100 kez yenilenir. Yenileme ne kadar hızlı olursa, ekran değişikliklere o kadar hızlı tepki verir ve deneyim o kadar akıcı olur. Bu sonuç, 100Hz TV'lerin bu kadar popüler olmasının ve 100Hz bilgisayar monitörlerinin ekranın sürekli değiştiği oyunlar için neden ideal olmasının nedenidir.

Farklı insanlar, yenilemeye diğerlerinden daha duyarlıdır. Bazı insanlar monitörleri 30Hz kadar yavaş çalıştırabilir ve yine de mükemmel kararlı bir ekran görebilir. Diğer insanlar yenilemeyi algılayabilecek ve titreştiğini görecekler.

Titreyen Bilgisayar Monitörünü Düzeltme Adımları

1. Monitör Kablosunu Kontrol Edin

Bir monitör DVI kablosunun her iki ucunda, onları güvenli bir şekilde yerinde tutmak için vidalar bulunur, ancak bunları herkes kullanmaz. Konektörlerin her iki ucunun da sağlam olduğundan ve yerlerinde sıkıca tutulduklarından emin olun. Bağlantıyı güvenceye almak titremeyi gidermezse, kablonun kendisi arızalı olabilir. Yedek bir tane alın ve sorunu çözüp çözmediğini görmek için değiştirin.

2. Gücü Kontrol Edin

Güç kablosunun her iki ucunun da sağlam olup olmadığını kontrol edin. Gevşek bir güç kablosu bazen ekranın titremesine neden olabilir ve buna genellikle bir uğultu sesi eşlik eder.

3. Ekran Ayarlarını Kontrol Edin

Grafik sürücünüzü yakın zamanda güncellediyseniz, hiçbir şeyin değişmediğinden emin olmak için ekran ayarlarını kontrol edin.

  1. Masaüstünde boş bir alana sağ tıklayın ve bu örnekte grafik kartınızı, NVIDIA Denetim Masasını seçin. Menü seçeneği, video kartınızın üreticisine bağlı olarak değişecektir.
  2. Grafik kontrol panelinde, Çözünürlüğü değiştir üzerine tıklayın . Seçeneklerden titreyen monitörü seçin ve yenileme hızının en az 60Hz olduğundan emin olun. 100Hz monitörünüz varsa, ona ayarlayın. Değişiklikleri kaydedin ve yeniden test edin.

Ayrıca Windows 10 Ayarları'ndan da kontrol edebilirsiniz.

  1. Ayarlar'a gidin ve Sistem'e tıklayın .
  2. Aşağı kaydırın ve Gelişmiş ekran ayarları'nı seçin .
  3. Ortadaki kutuda bağdaştırıcı özellikleri metin bağlantısını görüntüleyin .
  4. Monitör sekmesini seçin ve oradan yenileme hızını kontrol edin.

4. Grafik Kartınızı Kontrol Edin

Grafik kartıyla ilgili sorunlar bazen monitörün titremesine neden olabilir. Bu durumlar olağandışıdır, ancak bir olasılıktır. Birden fazla monitörünüz varsa ve yalnızca bir ekran çalışıyorsa, sorun grafik kartınız değildir. Tüm monitörler veya tek monitörünüz titriyorsa, donanımı ve bağlantıları kontrol etmeye değer.

Grafik kartınızın yüzeylerinde kir ve toz birikmediğini kontrol edin. Soğutma fanının çalıştığından ve tüm kasa fanlarının gerektiği zaman döndüğünden emin olun. Çoğu grafik kartı sorununun ana nedeni aşırı ısınma olduğundan, kartınızın sıcaklığını izlemek için Speedfan veya benzeri bir program kullanın. Her şey yolunda görünüyorsa, titremeye neden olan grafik kartınız olmayabilir.

5. Monitörü Kontrol Edin

Bilgisayar monitörünüzün titremesinin son olası nedeni monitörün kendisidir. Kullanmakta olduğunuz bağlantı noktasını değiştirerek monitörü test etmeyi deneyebilirsiniz. DVI bağlantısı kullanıyorsanız, VGA veya DisplayPort çıkışını kullanmayı deneyin. Hiçbir şey değişmezse, test etmek için başka bir monitör ödünç almanız gerekebilir. Veya monitörünüzü iyi çalıştığını bildiğiniz başka bir bilgisayarda test edin. Monitör başka bir bilgisayarda veya farklı bir donanım bağlantısıyla titriyorsa, ne yazık ki monitörünüz muhtemelen ömrünün sonuna gelmiştir.

Monitörler onarılabilir, ancak monitörünüz çok yüksek kaliteli ve pahalı olmadığı sürece onarım muhtemelen yeni bir tane satın almaktan daha pahalıya mal olacaktır.

Resim Mükemmel

Bir monitörün titremeye başlamasının birkaç nedeni vardır, neyse ki hepsi yeni bir monitör satın almanız gerektiği anlamına gelmez. Çoğu zaman, ekran ayarlarının basit bir şekilde değiştirilmesi durumu düzeltecektir. Umarım bu öneriler monitör titreme probleminizi teşhis etmenize yardımcı olur.

Monitör sorunlarını teşhis etmek için başka önerileriniz varsa, lütfen bunları aşağıda bizimle paylaşın!

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow