Bu Efsanevi Lotus’un F1’den Yasaklanmasının Nedeni

İngiliz takımı Lotus ve kurucusu Colin Chapman, “basitleştir, sonra hafiflik ekle” yarış arabası tasarımına yaklaşım, Formula 1’in ilk günlerinde gerçek yenilikçilerdi, öncü monokok şasi, aerofil kanatlar ve zemin etkisi. Yer etkisi özelliğine sahip ilk Lotus arabası, 1977’nin 78’ini yazınve teknoloji müteakip için mükemmelleştirildi Tip 791978 Formula 1 Dünya Şampiyonasını kazanan. Type 78, ters çevrilmiş kanat […]

Bu Efsanevi Lotus’un F1’den Yasaklanmasının Nedeni

İngiliz takımı Lotus ve kurucusu Colin Chapman, “basitleştir, sonra hafiflik ekle” yarış arabası tasarımına yaklaşım, Formula 1’in ilk günlerinde gerçek yenilikçilerdi, öncü monokok şasi, aerofil kanatlar ve zemin etkisi.

Yer etkisi özelliğine sahip ilk Lotus arabası, 1977’nin 78’ini yazınve teknoloji müteakip için mükemmelleştirildi Tip 791978 Formula 1 Dünya Şampiyonasını kazanan. Type 78, ters çevrilmiş kanat profiline benzeyen bir zeminin yanı sıra, aracın yan tarafları ile yarış pisti arasında bir yalıtım oluşturan, havanın arkaya doğru beslenirken kaçmasını önleyerek bastırma kuvvetini artıran esnek eteklere sahipti.

Lotus, bu başarıyı tekrarlamayı başaramadı. Tip 80ve 1981’den itibaren sürgülü etekler, arabaları yavaşlatmak amacıyla 60 mm (2,36 inç) yerden yükseklik gerektiren yeni bir kuralla yasaklandı.

Lotus, bu yeni kuralları aşmak için Tip 88 benzersiz bir çift kasa tasarımına sahipti. Lotus açıklıyor: “Öncü yaklaşımının merkezinde, iki şasiye sahip olması yatıyordu … Chapman, kurallarda bir arabanın iki şasiye sahip olmasını engelleyecek hiçbir şeyin olmadığını fark etti. Birincil şasi, karbon fiber ve Kevlar’dan yapıldı ve aşağıdakileri içeriyordu: motor ve sürücü kokpiti. Tüm aerodinamik bastırma kuvvetini yöneten daha sert ikinci bir şasiye ayrı ayrı ve daha yumuşak bir şekilde yaylandı.”

Teknory