Çarpıcı görüntüde yakalanan ölü bir yıldızın hayalet kalıntıları

Devasa bir yıldız yakıtı bittiğinde ve ömrünün sonuna geldiğinde, tüm bir galaksi kadar parlak olabilen süpernova adı verilen muazzam ve destansı bir olayda patlayabilir. Bu patlamalar etraflarındaki her şeyi yok edebilir, ancak sadece yıkıcı değiller – ayrıca süpernova kalıntıları adı verilen çarpıcı yapılar da yaratabilirler. Bu kalıntılar, patlamadan kaynaklanan şok dalgaları olarak, yakındaki gaz bulutlarından …

Çarpıcı görüntüde yakalanan ölü bir yıldızın hayalet kalıntıları

Devasa bir yıldız yakıtı bittiğinde ve ömrünün sonuna geldiğinde, tüm bir galaksi kadar parlak olabilen süpernova adı verilen muazzam ve destansı bir olayda patlayabilir. Bu patlamalar etraflarındaki her şeyi yok edebilir, ancak sadece yıkıcı değiller – ayrıca süpernova kalıntıları adı verilen çarpıcı yapılar da yaratabilirler. Bu kalıntılar, patlamadan kaynaklanan şok dalgaları olarak, yakındaki gaz bulutlarından geçerek onları güzel şekillere dönüştürerek oluşur.

Böyle bir hayalet kalıntı, Avrupa Güney Gözlemevi’nin VLT Tarama Teleskobu üzerinde bulunan OmegaCAM adlı yer tabanlı bir alet tarafından ele geçirildi. Vela süpernova kalıntısı 800 ışıkyılı uzaklıkta bulunuyor ve yaklaşık 11.000 yıl önce bir yıldızın ölümüyle yaratıldı.

Bu görüntü, büyük bir yıldızın - Vela süpernova kalıntısının - patlayıcı ölümünden sonra geriye kalanları oluşturan turuncu ve pembe bulutların muhteşem bir görüntüsünü göstermektedir.  Bu ayrıntılı görüntü 554 milyon pikselden oluşmaktadır ve ESO'nun Paranal Gözlemevi'nde barındırılan VLT Tarama Teleskobu'ndaki 268 milyon piksellik OmegaCAM kamera ile alınan gözlemlerin birleştirilmiş mozaik görüntüsüdür.  OmegaCAM, her biri teleskopun yayılan ışığı farklı bir renkte görmesini sağlayan birkaç filtre aracılığıyla görüntü alabilir.  Bu görüntüyü yakalamak için, burada macenta, mavi, yeşil ve kırmızı kombinasyonu ile temsil edilen dört filtre kullanılmıştır.  Sonuç, hem kalıntıdaki gazlı iplikçiklerin hem de görüntüye ışıltı katan ön plandaki parlak mavi yıldızların son derece ayrıntılı ve çarpıcı bir görüntüsüdür.
Bu görüntü, büyük bir yıldızın – Vela süpernova kalıntısının – patlayıcı ölümünden sonra geriye kalanları oluşturan turuncu ve pembe bulutların muhteşem bir görüntüsünü göstermektedir. ESO/VPHAS+ ekibi. Teşekkür: Cambridge Astronomik Araştırma Birimi

Devasa yıldız öldüğünde, görüntüde görülen filament benzeri yapıları oluşturan dış katmanlarını fırlattı. Kalan yoğun çekirdek bir nötron yıldızı oldu.

Bir mozaik olan ve toplam 554 milyon piksele sahip bu görüntüyü yakalamak için gökbilimciler, ışığın farklı dalga boylarını görüntülemek için 268 milyon piksellik OmegaCAM’ı çeşitli filtrelerle kullandılar.

Avrupa Güney Gözlemevi, “OmegaCAM, her biri teleskopun yayılan ışığı farklı bir renkte görmesini sağlayan birkaç filtre aracılığıyla görüntü alabilir.” açıklar. “Bu görüntüyü yakalamak için, burada macenta, mavi, yeşil ve kırmızı kombinasyonuyla temsil edilen dört filtre kullanıldı. Sonuç, hem kalıntıdaki gazlı iplikçiklerin hem de görüntüye ışıltı katan ön plandaki parlak mavi yıldızların son derece ayrıntılı ve çarpıcı bir görüntüsüdür.”

Editörün Önerileri


Teknory