Elon Musk resmi olarak Twitter’ı satın aldı (gerçekten)

Sonunda bitti. Bitti. Tamamlamak. Artık geri dönüş yok. Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, şimdi resmi olarak Twitter’ın sahibi. Anlaşma, 44 milyar dolar veya hisse başına 54.20 dolar üzerinde anlaşılan orijinal fiyattan kapandı. Milyarder başardı güvenli Satın alması için bankalardan 12,5 milyar dolarlık kredi. Oracle kurucu ortağı Larry Ellison gibi diğer yatırımcılar, perdeli ek olarak […]

Elon Musk resmi olarak Twitter’ı satın aldı (gerçekten)

Sonunda bitti. Bitti. Tamamlamak. Artık geri dönüş yok.

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, şimdi resmi olarak Twitter’ın sahibi. Anlaşma, 44 milyar dolar veya hisse başına 54.20 dolar üzerinde anlaşılan orijinal fiyattan kapandı.

Milyarder başardı güvenli Satın alması için bankalardan 12,5 milyar dolarlık kredi. Oracle kurucu ortağı Larry Ellison gibi diğer yatırımcılar, perdeli ek olarak 7.1 milyar dolar. Musk’ın dış yatırımcılardan ne kadar daha fazla çekişebileceği ve Tesla hisselerinin ne kadarını almak zorunda olduğu belli değil. elden çıkarmak geri kalanını telafi etmek için.

AYRICA BAKINIZ:

Elon Musk’ın artık resmi olarak Twitter’dan sorumlu olduğu bildiriliyor, üst düzey yöneticileri kovuyor

Musk’ın anlaşmayı kapatmak veya mahkemeye gitmek için Cuma günü saat 17.00’ye kadar zamanı vardı. Musk’ın anlaşmayı Delaware Kançılarya Mahkemesi’nde tamamlamak zorunda kalması çok muhtemeldi. Orijinal rotaya gitmek Musk’ı ek maliyetlerden ve daha fazlası gibi baş ağrılarından kurtarır utanç verici metin mesajları Bir sosyal medya platformunun nasıl işletileceği konusunda korkunç fikirleri olduğunu gösterenler gibi yargılamaların bir parçası olarak serbest bırakılıyor.

Elon Musk, yaklaşık 110 milyon takipçi topladığı platformda düzenli olarak tweet atan bir Twitter kullanıcısı. Ancak, milyarder ilk olarak Twitter’ın sahipliğine ciddi bir ilgi gösterdi. edinme Mart 2022’de büyük miktarda Twitter hissesi vardı. Milyarder, bu süre zarfında platform hakkında sevmediği şeyler hakkında oldukça sesliydi. Platformdaki spam miktarını, düzenleme düğmesi gibi belirli özelliklerin eksikliğini ve içerik denetleme politikalarını eleştirdi. Misk düşünülmüş Nisan ayı başlarında Twitter yönetim kuruluna katılmadan önce fırsatı geri çevirmeye ve platformu satın al tam o ay sonra.

Alıcıların pişmanlığı, Musk’ın platformu satın almayı kabul etmesinden hemen sonra ortaya çıktı. Temmuz ayına kadar resmen arıyordu geri çekil anlaşmanın Misk iddia edilen platformdaki sahte hesapların ve spam’lerin ciddiyeti hakkında bilgilendirilmediği için çıkış yaptı. Bununla birlikte, Musk, bu sorunları düzeltmenin, başlangıçta platformu almak istemesinin nedenleri olduğunu sık sık belirttiği için, bu iddia her zaman şüpheliydi. Ancak daha da önemlisi, Musk’ın böyle bir devre dışı bırakma seçeneği yoktu. Şirketi satın almak için resmi olarak Twitter ile demir kaplı bir sözleşme imzaladı.

Ve şimdi buradayız. Elon Musk, Twitter’ın sahibi. Ancak bir destan biterken yeni bir hikaye başlıyor.

Musk, Twitter çalışanlarıyla zaten çalkantılı bir ilişki içinde olan sosyal medya şirketinin başına geçiyor. Musk, Twitter yöneticileriyle halka açık bir forumda zaten kafa kafaya verdi. Elon Musk sadece birkaç ay önceydi. Hedeflenen Twitter’ın yasal başkanı Vijaya Gadde, çalıştığı platformda kullanıcılar tarafından taciz edilmesine yol açtı. tarafından yapılan raporlara göre New York Times ve CNBCMusk şimdi Gadde’yi ve CEO’su genel danışman Sean Edgett’i kovdu Parag Agrawalve CFO Ned Segal.

AYRICA BAKINIZ:

Hayır, Musk muhtemelen Twitter’ın %75’ini kovmayacak. Yine de endişelenmeliyiz.

Milyarder kısa süre önce, dizginleri eline aldığında şirket personelinin yüzde 75’ini işten çıkaracağını iddia etti. Bir varken iyi durumda Musk’ın aslında bunu yapmayacağına inandırmak için – söylediği şeyleri söyleme konusunda uzun bir geçmişi var. teslim etmez on – Twitter çalışanları, geçim kaynakları tehlikedeyken hiçbir risk almıyor. Twitter personeli zaten bir mektup yazdı açık mektup yeni patronlarına, bu kadar çok çalışanı kaybetmenin platformda konuşmanın ne kadar zararlı olacağını açıklayarak. Twitter çalışanlarının da daha temel bir isteği vardı.

Mektupta, “Çalışma koşullarımız hakkında şeffaf, hızlı ve düşünceli bir iletişim talep ediyoruz” deniyor. Haysiyetle muamele görmeyi ve milyarderler tarafından oynanan bir oyunun piyonları olarak görülmemeyi talep ediyoruz” dedi.

Sonra bir kullanıcı açısından ne olduğu sorusu var. Yukarıda bahsedilen Musk metin mesajları, bir sosyal medya platformunun nasıl çalıştırılacağına dair çok az veya hiç anlayış göstermedi. Musk’tan gelen bir fikir, kullanıcıların tweet’lerini gerçek olduklarını kanıtlamak için bir tür doğrulama yöntemi olarak bir blok zincirine koymak için ödeme yapmalarını sağlamaktı.

Başka bir soru, Twitter’ın Musk’ın sorun yaşadığı ve içerik denetimi olan başka bir bölümünü ele alıyor. Musk zaten yapacağını söyledi geri getir Başkan Donald Trump platforma çıktı. Trump, 6 Ocak 2021’de Capitol binasında Trump yanlısı bir çete ayaklanırken gerilimi artırmaya devam ettikten sonra yasaklandı. Başka hangi askıya almaları tersine çevirirdi?

Şimdilik, Twitter muhtemelen kullanıcıları için olduğu gibi kalacak. Musk, platform için zaten fazladan ödeme yaptı ve onu tanklarsa kaybedecek çok şeyi var.

Teknory