Elon Musk, Twitter anlaşmasını 'sonlandırıyor'

Elon Musk ile sosyal medya devi Twitter arasındaki anlaşma iptal - eğer Musk istediğini alırsa.

Elon Musk, Twitter anlaşmasını 'sonlandırıyor'

Twitter'ın hukuk departmanına bir mektupta(yeni sekmede açılır)Cuma günü geç saatlerde Musk, kendisi ve mali destekçileri ile Twitter arasındaki birleşme anlaşmasını feshetmeye çalıştı, "çünkü Twitter bu Anlaşmanın birçok hükmünü esaslı şekilde ihlal ediyor, Bay Musk'ın girerken güvendiği yanlış ve yanıltıcı beyanlarda bulunmuş gibi görünüyor. bir Şirket Önemli Olumsuz Etkisine maruz kalması muhtemeldir (bu terim Birleşme Sözleşmesinde tanımlandığı gibi).

Yazı SEC'e de sunuldu(yeni sekmede açılır).

Sorun, Twitter'daki spam veya bot hesaplarının sayısıdır. Musk, platformun bunlarla dolu olduğuna inanıyor ve Twitter, tahmininin yanlış olduğu konusunda ısrar ediyor. Sonunda verilerine bakmasına izin vermeyi teklif ettiler, ancak Musk bağımsız bir denetim istedi.

Mektupta, "Twitter bu bilgiyi sağlamayı başaramadı veya vermeyi reddetti. Twitter, Bay Musk'ın taleplerini bazen görmezden geldi, bazen haksız görünen nedenlerle reddetti ve bazen Bay Musk'a eksik verirken uymayı iddia etti. veya kullanılamaz bilgiler."

Musk'ın Twitter için büyük planları vardı; Twitter'ı daha çok halka açık bir meydan haline getirmek, düzenlenebilir tweet özelliğini ( Twitter'ın halihazırda üzerinde çalıştığı ) zorlamak ve her yönden sınırsız konuşmaya daha açık olmak. Eski Başkan Donald Trump'ı tekrar Twitter'a davet edebileceği endişesi vardı (6 Ocak saldırılarından sonra yasaklandı), ancak bu asla doğrulanmadı.

Musk, platformdaki botların sayısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha önce anlaşmayı beklemeye almış olsa da, son haftalarda bu konuda oldukça sessizleşti ve özellikle anlaşmayı sona erdirmek için tweet atmadı.

Anlaşmanın gerçekten ölüp ölmediğine gelince, bu görülmeye devam ediyor. Musk milyonlar için tetikte olabilir ve gelecek ay en kısa sürede anlaşmayı onaylayacak olan Twitter veya hissedarlar Musk'a dava açmaya hazır görünüyor.

Twitter Yönetim Kurulu Başkanı Bret Taylor Cuma akşamı, kurulun "birleşme anlaşmasını uygulamak için yasal işlem başlatacağını" tweetledi.

Yine de Musk'ın en azından savaşmadan yeni bir anlaşma yapması pek olası görünmüyor.

Analiz: Şimdi ne olacak ? 

Elon Musk anlaşmayı "sonlandırdığını" söylese de, bu o kadar kolay değil. Twitter'ın yönetim kurulu, bazı hissedarların Musk'ın sahibi olmasını istemediklerini söylese de kavgaya hazırlanıyor.(yeni sekmede açılır).

Kurul galip geleceğini düşünüyor, ancak gerçek şu ki, bu birleşme süreci şu anda 16 yaşındaki platformun geleceği hakkında muazzam bir belirsizlik yarattı. Musk, CEO Parag Agrawal'ı görevden almaya ve muhtemelen evi temizlemeye hazır görünüyordu. Twitter için planları, platformun gerçekliği ve kullanıcılarının neden onu sevip kullandığı ile her zaman uyumlu görünmüyordu.

Hisse senedi fiyatı ilk birleşme haberleriyle yükselirken, anlaşmanın bozulmaya başlamasıyla Mayıs ortasında birleşme öncesi duyuru seviyelerine geri döndü.

Twitter'ın muhtemelen gelip genişleme ve geliştirme planlarını desteklemeye yardımcı olacak bir alıcıya ihtiyacı var. Notes adlı yeni bir blog platformunun testini başlatmak da dahil olmak üzere her türlü yeni özelliği test ederek bu yıl biraz yıprandı . Ancak diğer sosyal medya platformları gibi, TikTok olan juggernaut ile zorlu bir savaşta. Twitter'ın medya, markalar, ünlüler ve milyonlarca başkası için popüler bir platform haline getiren şeye sadık kalarak nasıl yanıt verebileceği belirsiz.

Elon Musk'ın "Boşver, seni satın alacağım Twitter" diye bir takip mektubu göndermesini beklemeyin. Yakında Twitter kurulunun çürütmesine cevap verecek ve duymak istedikleri cevap bu olmayacak.

Musk, milyarlarca dolar ceza ödemeyi göze alabilir. Öyleyse, Twitter'ın ve platformundakilerin kaybedenler olabileceği uzun bir savaşa hazırlanın.