Elon Musk, Twitter’dan bir parça kesti. Diğer teknoloji devleri şimdiden kan kaybediyor.

Savaşın sisi göz önüne alındığında, bunu yazarken Twitter’ın içindeki katliamın tam olarak ne kadar büyük olduğunu bilmek zor. Şirketin dahili SSS’si, teyit edebiliriz, çalışanların “kabaca” yarısının CEO, ortak sahip ve tek yönetici Elon Musk tarafından görevden alındığını söylüyor. Bu, teknoloji tarihinde birkaç emsali olan bir kan gölü olurdu: “Kabaca” (!) Tek bir şirkette tek bir …

Elon Musk, Twitter’dan bir parça kesti.  Diğer teknoloji devleri şimdiden kan kaybediyor.

Savaşın sisi göz önüne alındığında, bunu yazarken Twitter’ın içindeki katliamın tam olarak ne kadar büyük olduğunu bilmek zor. Şirketin dahili SSS’si, teyit edebiliriz, çalışanların “kabaca” yarısının CEO, ortak sahip ve tek yönetici Elon Musk tarafından görevden alındığını söylüyor. Bu, teknoloji tarihinde birkaç emsali olan bir kan gölü olurdu: “Kabaca” (!) Tek bir şirkette tek bir günde 3.750 kişi.

Musk, Cuma günü geç saatlerde Twitter’da “gelirdeki büyük düşüş nedeniyle [unnamed] aktivist gruplar” reklamverenlere baskı yapıyor ve iddia edilen “Çıkan herkese 3 aylık kıdem tazminatı teklif edildi” (tam olarak neyi imzalaması karşılığında bilmiyoruz). Daha önceki raporlar, kıdem tazminatının bir aylık olduğunu öne sürmüştü. Eski çalışanlar göreve başladı federal yasada 60 günlük bildirim şartına dikkat çeken bir dava.

Musk’ın bir yanlış bilgi ustası ve ünlü bir trol olduğuna dikkat etmeliyiz; Bu “kabaca” yüzde 50 daha düşük olabilir, böylece Musk karşılaştırmaya göre nazik görünebilir. tehdit etmekle meşgul “termonükleer isim ve utanç” eski Twitter reklamverenlerinden; Onu tutarlı bir iş mantığına sahip olmakla suçlayamazsınız.

Burada başka nelere dikkat etmeliyiz. 3.750 işten çıkarmanın dehşeti bile, 2022’nin başından bu yana 52.000 çalışanı işten çıkaran (veya işten çıkarma planlarını açıklayan) bir bütün olarak teknoloji sektörüyle karşılaştırıldığında çok fazla değil (işte en eksiksiz liste). Musk muhtemelen teknolojide yılın en büyük atış turuna sahip olmakla övünebilir, ancak New York’un ekranlı bisiklet satıcısı mücadele ediyor Peloton genel olarak daha fazla işten ayrıldı (Ocak ayından bu yana 4.084).

Teknoloji ateşlemelerinin çoğu, kısmen, birçoğu dikkatli ve şefkatli bir şekilde gerçekleştirildiği (ve hala) olduğu için, Musk boyutunda manşetlere çıkmadı. Ama yine de oluyorlar ve savaşın sisi teknolojinin her yerinde. Twitter’dan önceki büyük yangın olaylarında, en kasvetli olandan başlayarak trend çizgilerini arayalım:

Meta

Sheryl Sandberg’in ayrılmasının ardından Mark Zuckerberg tarafından her zamankinden daha sıkı kontrol edilen Facebook’un ana şirketi, işgücünün yüzde 15’ini “Performans İyileştirme Planlarına” ayırdı Ekimde. Zuck’ın şirketin yüzde 15’ini işten çıkardığını öne süren bir sürü manşet görmüş olabilirsiniz; bunun nedeni, çalışanların PIP’lerin nihai görevden alınmalarına yol açmasını beklemesidir. Durumun böyle olup olmadığını bilmiyoruz, henüz değil. Zuck, daha az insanın haberlere ilgi gösterdiği tatillerde çalışan sayısını azaltmayı daha uygun görebilir.

Sosyal medyadaki şeytani yoldaşınızdan Elon Musk’a not: Ani bir federal davayı riske atmadan insanları bu şekilde kovabilirsiniz.

Bu arada Meta, işe alımları dondurma kararı aldı ve bir avuç iş teklifini iptal etti – harika değil, ama henüz pembe sliplerle aynı değil. Meta’nın kendine has sorunları olduğunu belirtmekte fayda var (Apple, Facebook’un reklam modelini bombaladıZuckerberg milyarlarca dolar kaybediyor çalışanlarının anlamadığı bir VR rüyası) bir bütün olarak endüstri için geçerli değildir.

Ancak bir bütün olarak endüstri kesinlikle aynı şekilde ilerliyor. Gelelim o eski bellwether’a:

Microsoft

Hey, 2000’deki nokta-com kazasını hatırlıyor musun? Aşırı değerli startuplar sayesinde uzun zamandır gelen bu borsa düşüşü, bir antitröst yargıcının kitabı Microsoft’a attığı haberiyle ateşlendi.

Şirket, Bill Gates döneminde olduğu kadar teknolojide neredeyse önde değil, ancak yine de piyasa trendlerinin ötesinde. Washington merkezli Redmond şirketi, Ekim ayında “sessiz” bir işten çıkarma turu yaptı. 1.000 kişilik alanda bildiriliyor.

Ama garip bir tesadüfle, Microsoft Çin’de iyi haber: Bu bölüm yapmayı planlıyor arttırmak Eylül ayında yapılan bir duyuruya göre çalışan sayısı 1.000 kişi. Bu haber Çin’in geneline rağmen geldi. zayıf ekonomi ve sert çip ithalatına yeni ABD kısıtlamaları.

Patlatmak

Ağustos ayında, eskiden Snapchat olarak bilinen şirket, yılın en derin kesintilerinden birini duyurdu: Yaklaşık 1.200 işçi veya toplam işgücünün yüzde 20’si. Ancak bu sürpriz değildi. Snap, o zamanlar bir sosyal medya ikonu olabilirdi, ancak Twitter ve Facebook’tan farklı olarak, kâr elde etmenin sürdürülebilir bir yolunu asla bulamadı.

Snap’in boşa gittiğinin en açıklayıcı işaretlerinden biri: Hisse senedi fiyatı şimdiden %80 civarında bir düşüş yaşamıştı. Twitter’ın artık özel olduğunu, borsa baskısı olmadığını ve şu anda kar elde edememesinin tek nedeninin Musk’ın satın alımının şirketi defterlerine koymaya zorladığı 13 milyar dolarlık borç olduğunu hatırlatalım.

Diğer herkes

Bu hafta San Francisco şehir merkezinde bir istihdam bombası patlatan tek kişi Musk değildi. Araba paylaşımı şirketi Lyft de benzer bir hamle yaptı. BT 700 kişiyi işten çıkardı, yaklaşan durgunluğa atıfta bulunarak. Bir finansal teknoloji şirketi de aradı Stripe, bin tane daha bırakıyor. Bu arada kripto para birimi endüstrisi bu yıl binlercebelki de diğer tüm teknoloji firmaları alt gruplarından daha fazla.

Devam edebiliriz, ama bildiğiniz isimlere bağlı kalalım. Yavaş PC satışlarıyla boğuşan ve bildirildiğine göre Intel yıl sonuna kadar “binlerce” işten çıkarmayı planlıyor. Musk henüz rekabet edebilir! Özellikle, ancak, duyduk işe alım donuyor ancak büyük teknoloji devlerinde büyük bir işten çıkarma yok: Apple, Google ve Amazon. (İkincisi aslında tatil sezonu için hazırlanıyor 1500 işçi işe almak).

Diğer işten çıkarmalar, yalnızca bir şirketin ürünlerini kullanarak COVID karantinalarında olduğumuz o dönemde çok hızlı büyüdüğünü gösteriyor. Bir iş iletişimi platformu olan Twilio, Eylül ayında 900 kişiyi işten çıkarmak – ama aynı zamanda 2020’den bu yana 4.000’den fazla kişiyi işe aldı, bu nedenle, gerçek insan geçim kaynakları olmasaydı, buna pandemi sonrası bir düzeltme diyebilirsiniz.

ABD dışındaki teknoloji dünyasında işe alma ve işten çıkarma aynı karışık mesajı veriyor gibi görünüyor. Ottawa merkezli Shopify da pandemi sırasında hızla genişledi; şimdi o yüzde 10 veya 1.000 çalışanın düşürülmesi. Avustralyalı iş yazılımı devi Atlassian şu anda tam olarak aynı sayıda insanı işe almaya çalışmak; belki bu Commonwealth ülkeleri bir tür değişim üzerinde çalışabilir.

Kısacası, eğilim şu ki bir eğilim yok – henüz değil. Teknoloji şirketleri genel olarak çöküyor, ancak bazıları diğerlerinden daha iyi durumda. Neredeyse nokta-com çöküşünden 20 yıl sonra teknoloji endüstrisi, inanılmaz bir hizmet ve fırsat yelpazesiyle çok geniş ve nüanslı gibi.

Ve bu, Elon Musk’ı sarp pembe fişleri için daha az bahane ile bırakıyor.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow