Elon Musk, Twitter’ı satın aldı. Sonra akşamdan kalma başladı.

Cevaplarında kümelenen ifadelere bakılırsa, Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık Twitter’ı satın alması bir Marvel filminden bir sahneydi. Iron Man’i boşver; Musk’ın Kaptan Amerika olarak resimlerini yayınladılar. Bu kahraman dört kişiyi kovduktan sonra, Musk’ın Thanos olarak resimlerini de neşeyle yayınladılar – belki de Thanos’un anlatılmaz bir hasara yol açtığını ve gezegenin en güçlü savunucuları ona karşı […]

Elon Musk, Twitter’ı satın aldı.  Sonra akşamdan kalma başladı.

Cevaplarında kümelenen ifadelere bakılırsa, Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık Twitter’ı satın alması bir Marvel filminden bir sahneydi. Iron Man’i boşver; Musk’ın Kaptan Amerika olarak resimlerini yayınladılar. Bu kahraman dört kişiyi kovduktan sonra, Musk’ın Thanos olarak resimlerini de neşeyle yayınladılar – belki de Thanos’un anlatılmaz bir hasara yol açtığını ve gezegenin en güçlü savunucuları ona karşı bir araya geldiğinde yenildiğini unutmuşlardı.

Musk, “Kuş özgür kaldı” tweetlendi. Bu, halka açık bir şirketi alıp özel bir kafese tıkmış birinin Orwell diliydi. Kuş özgür değildir; kuş, Musk, bankalar, diğer milyarderler ve çeşitli Suudi yatırımcıları içeren bir konsorsiyuma zincirlendi. Kuşa bundan sonra ne olursa olsun, yaşasın ya da ölsün, Musk’ın sahasında herkesin düşündüğünden daha azdır.

Yine de, kuş olayı, darbeyi kışkırtmak için Twitter’ı kullanan eski bir başkan gibi, birçoğu yasaklı hesapların “özgürlüğü” için ajite eden stanlara süper kahramanca geldi. Musk Mayıs ayında söylemişti Trump’ın hesabını geri alacağını söyledi.

Musk, hepimizin artık öğrenmeye başladığı gibi, birçok insana çok şey söylüyor.

Çok geçmeden Musk’ın tweetleri daha az ses çıkarmaya başladı İntikamcılardaha fazla Felekten Bir Gece. Sözde trol kurtarıcı, herhangi bir “büyük içerik kararları veya hesap iadeleri” öncesinde “çok çeşitli bakış açılarına sahip bir içerik denetleme konseyi” oluşturulacağını duyurdu: Ara sınavlardan önce bir Trump’ın eski durumuna getirilmesini bekleyen herkes için bu kadarı. Sürekli olarak belirsiz olan “shadowbanning” şikayeti üzerine belirsiz “Derleyeceğim” vaatlerde bulundu. Catturd adında bir Trump destekli hesapsanki milyarder sahibi değil de sıkılmış bir müşteri hizmetleri temsilcisiymiş gibi.

Musk tamamen karnaval havlar, ısırmaz

Ve tüm bu sözde işten çıkarmalara gelince? bu Musk’ın kaldırma konusunda sert konuştuğu şirketin yüzde 75’i? CEO Parag Agrawal ve diğer üç yöneticinin derhal görevden alınmasının ötesinde, başka görevden alma açıklanmadı. Bloomberg ve CNBC tarafından alındı yeni işten atılan veri mühendisleri olduklarını iddia eden birkaç şakacı yine de Twitter HQ dışında. (Kalbinde genç bir çocuk olan Musk, daha sonra adını “Ligma” olarak veren şakacıyı selamladı.)

AYRICA BAKINIZ:

Parler, Truth Social, Elon Musk’ın Twitter’a sahip olması nedeniyle artık pek değişmeyecek

Sanırım görmek için bekleyeceğiz Bay “İyi Zamanlar Geçsin” aslında bayramlarda yağmur yağdırmayı amaçlıyor. Ama en azından şimdilik, öyle görünüyor ki Musk – Twitter’daki ilk günlerinden beri deneyimli bir şovmen – tüm karnaval havlaması, ısırık yok.

Çünkü olay şu: Şimdi ne olursa olsun, Musk gerçeğe, düzenleyicilere ve basit iş anlayışına doğru koşacak. Twitter için fazla ödeme yaptı, anlaşmadan geri çekilmenin bir yolunu bulamadı ve şimdi bunu para kazandırması veya diğer yatırımcıların gazabını riske atması gerekiyor. Sosyal medya uzmanları bundan sonra ne olacağını kestiremezler, ancak Musk’ın çiğneyebileceğinden daha karmaşık bir siyasi sorunu ısırdığına inanıyor gibi görünüyorlar.

Daha önce deneyimi olmayan küresel bir içerik şirketi yönetmek zordur – özellikle yatırımcılar ensenizi bükerken ve karmaşık hükümet etkisi operasyonları her yerdeyken. Bu, reklamverenleri (kim Musk önceden kur yaptı “Twitter açıkçası herkese açık bir cehennem manzarası olamaz” sözü vererek. Sizce?) Sadece Nazilerin yasaklanmasını ve yasaklı kalmasını isteyen kullanıcıların çoğunluğunu rahatsız etmemek anlamına gelir, Bazıları, Yahoo’yu satın aldıktan sonra platformu Tumblr kadar değersiz kılmakla tehdit ediyor. Ve bu, yeni satın aldığınız parlak makineleri gerçekten çalıştıran çalışanlar tarafından bir isyana kur yapmamak anlamına gelir.

Ah evet, bu Avrupa Birliği ile iyi geçinmek anlamına geliyor. 450 milyon insanla AB’de ABD’den daha fazla potansiyel Twitter kullanıcısı (ve Tesla alıcısı!) var ve internet kullanıcılarının haklarını koruyan çok daha katı yasaları var.

Sürekli aldığınız ve (teorik olarak) sizi takip eden şirketlerin sayısını azaltan “çerezleri kabul et” pop-up’ları? Büyük ölçüde GDPR olarak bilinen AB düzenlemesinin yapılması. Şimdi AB Parlamentosu ve Konseyi’nden son onayını almış olan Dijital Hizmetler Yasası geliyor. DSA, içerik denetimi için standartlar belirler, dezenformasyonla mücadele etmeyi amaçlar ve Facebook ihbarcısı Frances Haugen tarafından sosyal medya devlerini minimum düzenlemeyle kontrol altında tutmak için “altın standart” olarak övüldü.

Avrupa Komisyonu Üyesi Thierry Breton, Twitter satışının gerçekleşmesinden hemen sonra Musk’a DSA yükümlülüklerini hatırlattı – “kuş bizim kurallarımıza göre uçacak” – ve Musk hiçbir yanıt vermedi. Klasik bomba atan “LOL” emojisi bile değil. Nasıl yapabilir? Breton’un Mayıs ayında DSA’ya ortak desteğini açıkladığı bir videoda.

Peki Musk, Avrupa hukukunun yanlış tarafına geçerse ne yapacak? Her Twitter ofisini, her Twitter sunucusunu, pahalı elektrikli arabalarını da satın alan koca bir kıtadan mı çekeceksiniz? Tecrübeli Euro gözlemcileri patlamış mısırı şimdiden hazırlıyor.

Özetlemek gerekirse: Yeni şirketler kurma (veya kurmuş gibi yapma) alışkanlığına sahip bir milyarder Twitter’a bağımlı hale geldi. Doğrulamayla o kadar sarhoş oldu ki, platformu büyük bir maliyetle satın aldı. İfade özgürlüğü konusunda basit, özgürlükçü bir görüşü vardı ve nefret söylemi (ve buna karşı çıkan yasalar) için kör bir noktası vardı. Arkadaşlarına binlerce işçiyi işten çıkaracağını söyledi; bankacılara gideceğini söyledi kiralamak binlerce işçi daha fazla değer yaratmak için.

Bürolara girdi, baba şakası yaptı, sohbet ederek takıldı, kalabalığını yatıştırmak için dört büyük ismi kovdu. Ardından, gerçek ortaya çıkınca ve kendisine yasaların ve düzenlemelerin var olduğu hatırlatıldığında, içerik denetleme sorusunu bir komiteye göndermeye karar verdi – tıpkı Zuckerberg’in kendini yaparken bulduğu gibi. kendisi büyük Trump yasağı sorusuna atıfta bulunan Gözetim Kurulu.

Bir sosyal medya şirketini yönetmenin, devralmadan önce göründüğü kadar kolay olmadığı ortaya çıktı. Musk yakında karmaşık yeni oyuncağından sıkılabilir, çok fazla müşteriyi ve reklamvereni kapatmaktan çekinebilir ve büyük kararların çoğunu Twitter’ı olduğu gibi ayakta tutan bir ekibe devretmeye karar verebilir.

Bu durumda dünyada o stantların hayal kırıklığına uğramasına yetecek kadar patlamış mısır kalmayabilir. Er ya da geç, bir Marvel süper kahramanı değil de, en başta onları gerçekten umursamayan sıkılmış bir milyarder için kapak yapmadıklarını fark edebilirler.

Teknory