Elon Musk’ın Son Twitter Anketi Reklamverenleri Dikkate Aldı

Başlamadan önce, kesinlikle açık olalım: Twitter Elon Musk’a aittir. Hem sahibi hem de CEO’su. Yarın uyanabilir, herkesi kovabilir (önceden yasal kısıtlama olmaksızın) ve isterse bir yakartop sahası kurmak için karargahı boşaltabilir. Bu onun yasal hakkıdır ve ihtilaflı değildir. Tartışma konusu olan şey, CEO açık bir foruma gelip kendisine iltifat edilmesini talep ettiğinde bir platformda halka …

Elon Musk’ın Son Twitter Anketi Reklamverenleri Dikkate Aldı

Başlamadan önce, kesinlikle açık olalım: Twitter Elon Musk’a aittir. Hem sahibi hem de CEO’su. Yarın uyanabilir, herkesi kovabilir (önceden yasal kısıtlama olmaksızın) ve isterse bir yakartop sahası kurmak için karargahı boşaltabilir. Bu onun yasal hakkıdır ve ihtilaflı değildir.

Tartışma konusu olan şey, CEO açık bir foruma gelip kendisine iltifat edilmesini talep ettiğinde bir platformda halka açık bir varlık göstermenin değeridir. Herkes konuşma özgürlüğünden yana olduklarını düşünüyor, ancak Donald Trump’ın eski tweetleri veya Elon Musk’ın Twitter’ı devralmasını izleyen tüm ırkçı troller olsun, herkesin geçmeyecekleri bir çizgisi var. Musk’ın bu çizgiye sahip olduğunu biliyoruz – ufukta daha fazlası varken bu hesaplardan binlercesini yasaklamayı yeni bitirdi. Bu “siyasi doğruculuk” muydu? Bu kullanıcıların konuşma özgürlüğünü elinden mi aldı?

Cevap, elbette, önemli değil. Para taraf tutmaktan nefret eder. Elon Musk, kültür savaşının çamurunun derinliklerine indikçe, daha fazla işletme Twitter’daki varlıklarının değeri hakkında ciddi sorular sormaya başlayacak. General Motors bugün hangi anket kelimesini tıklayabilirse, yarın kırmızı ve mavi eyaletlerde araba satmak zorunda. Reklamverenleri bu şekilde öne çıkarmak, kazanamayan bir senaryodur ve bunu iş arkadaşlarınıza yapmak iyi bir iş değildir.

Teknory