Elon Musk'ın Tesla Optimus'u Ne İşe Yarar?

Neredeyse her şeyi kontrol eden robotlar ve yapay zeka çağı yaklaşıyor. Geçen Cuma günü Tesla'nın en son projelerinin etkileyici yeteneklerini ortaya çıkardıkları AI Günü'nde geleceğe bir bakış attık.

Elon Musk'ın Tesla Optimus'u Ne İşe Yarar?

İnsansı robota “Optimus” adı verildi ve Tesla CEO'su Elon Musk ile aynı sahnede ortaya çıktı . Dans ederken ve seyircilere el sallarken, katılanlar için oldukça gösteri yaptı.

Elon Musk, şirketi Tesla olarak gezegendeki en zengin adam olarak kabul ediliyor, teknolojideki en son yeniliklerle bizi geleceğe daha da yakınlaştırmayı hedefliyor. Optimus'un geleceği şekillendirme şekli, Tesla'nın bu robotları iş gücüne dahil etmek ve fabrikalardaki işlerden sorumlu olmalarını istiyor gibi görünmesidir.

Elon Musk'ın Tesla'sı Optimus'un yaratıcısı - bu robot ne yapabilir?

Silikon Vadisi'nde düzenlenen AI Day adlı etkinlikte, Elon Musk Optimus'u tanıttığında teknoloji hayranları bir ziyafet içindeydi. Bu insansı robot, Valorant'tan KAY-O kadar kaslı görünmese de robot, izleyicileri için birkaç etkileyici hamle yapmayı başardı.

  • Optimus sahneye çıktı ve seyircilere el salladı
  • Hareketleri hala biraz riskli olduğundan robot açıkçası hala bir prototip.
  • El sallamanın yanı sıra, Optimus dizlerini bükme ve vücudunu döndürme yeteneklerini gösterebildi.
  • İzleyicileri çok sevindiren robot, kendi başına bazı hareketler de çıkardı ve sahnede dans etti.

Elon musk optimus

Musk, izleyicilere, sonunda Optimus'u kendi başına dolaştırabildiklerini gururla açıkladı. Daha önce robotun hareket edebilmesi için çeşitli mekanik kablolar ve vinçler tarafından desteklenmesi gerekiyordu.

Etkinlik sırasında izleyicilere Optimus'un tipik olarak insanlar tarafından yapılan görevleri yaptığı bir video gösterildi. Optimus, Tesla fabrikasında bir kutuyu taşıyabiliyor, bazı bitkileri sulayabiliyor ve bazı metal çubukların etrafında hareket edebiliyordu.

Tesla, çoğunlukla ticari kullanım için Optimus yaratıyor

Evlerimizin etrafında koşan ve arkamızı temizleyen bir robot olması düşüncesi temiz ve hepsi, ama burada durum böyle değil gibi görünüyor. Şimdilik, Roombas'ın zeminlerimizi yakınlaştırması ve tüm kiri emmesi ile yetinmek zorunda kalacağız.

Musk'a göre hedefleri "mümkün olduğunca çabuk kullanışlı bir insansı robot yapmak". Bu, robot hizmetçiler anlamına gelse de Tesla'daki şirket mühendisleri, Optimus gibi robotların otomobil fabrikalarında test edileceğini söylüyor. Burada, araba fabrikalarındaki işçilerin genellikle yaptığı işleri üstlenecekler.

Musk ayrıca Optimus'un hem sıkıcı hem de tehlikeli işleri yapma yeteneğine sahip olacağına söz veriyor. Robotun Tesla fabrikasında parçaların etrafında hareket ettiği kısım zaten bunu ima ediyordu.

Ama elbette, halkın Optimus'u yakında satın alabileceği ihtimalini de göz ardı etmemeliyiz.

  • Elon Musk ve Tesla'nın önce Optimus'ta bazı değişiklikler yapması gerekiyor
  • Birkaç yıl verin ve Musk, Optimus'un o zamana kadar halka açık olacağını tahmin ediyor.
  • Tesla milyonlarca Optimus üretecek
  • Robotun satın alınmasının 20.000 dolara mal olacağı bildiriliyor. Bu fiyat etiketi, yeni bir araba satın almaktan çok daha ucuz