Facebook Marketplace'teki Venmo Dolandırıcılığı Nedir?

Kimlik hırsızlığı çevrimiçi pazarlarda çok yaygın ve Facebook Marketplace de bir istisna değil. Dolandırıcılar, dolandırıcılıklarına özgünlük katmak için meşru kullanıcı hesaplarını ele geçiriyor.

Facebook Marketplace'teki Venmo Dolandırıcılığı Nedir?

Anında işlem hizmetleri ile ödeme yapmak en kolay ödeme yöntemidir. Facebook Marketplace'te kullanılan Venmo gibi çok sayıda iyi bilinen eşler arası para transferi hizmeti vardır. Ancak kullanıcılarına bazı potansiyel tehlikeler getiriyorlar.

Bu yazıda, en yaygın Venmo dolandırıcılıklarından ve bunların nasıl önleneceğinden bahsedeceğiz.

Facebook Marketplace'te Venmo Kullanmak Güvenli mi?

Facebook Marketplace'teki "alıcı", Venmo'yu kullanarak ödeme yapmayı talep ediyor. Satıcı kabul ederse, ödeme 100 dolardan daha düşük bir maliyetle birkaç taksitte gelir. Doğal olarak satıcı, para gelmeye başladığında alıcıdan şüphelenmez.

Ancak bu işlemler geri alınamaz olduğundan, çeşitli dolandırıcılıklar için idealdir. Facebook Marketplace'te bir şey satıyorsanız, ilgilenen alıcılar gibi görünen olası dolandırıcılara karşı dikkatli olun. Aynı kötü niyetli uygulamaların kurbanı olmaktan kaçınmak için, Venmo'da kullanılan hileler hakkında kendinizi eğitmeniz gerekir.

Tam Bir Yabancıya Bir Şey Satmak

Her zaman Venmo'da kime satış yaptığınızı iki kez kontrol edin. Dolandırıcılar sizden meşru bir ödeme yapmadan mal veya hizmet sağlamanızı isteyebilir. Size sahte e-postaların ekran görüntülerini gönderebilir veya çalıntı banka hesabı veya kredi kartı bilgilerini kullanabilirler. Ayrıca, ürünü gönderip nakliye talimatlarını gönderene kadar Venmo hesabınıza geçmeyecek bir ödeme gönderdiklerini iddia edebilirler.

Bir Ürün için Fazla Ödeme

Yaygın bir Facebook Marketplace dolandırıcılığı, alıcının, işlemin nihai fiyatından daha yüksek bir meblağ için satıcıya sahte bir çek göndermesini içerir. Örneğin, sattığınız malın fiyatı sadece 200$ olduğu halde size 250$ gönderiyorlar. Dolandırıcılar bunun bir hata olduğunu veya paranın nakliye için olduğunu iddia ediyor. Daha sonra satıcıyı bu fazla ödemeyi iade etmek için Venmo'yu kullanmaya ikna etmeye çalışacaklar. Satıcı buna kanarsa, dolandırıcılara para gönderecek, sadece ilk çekin geri dönmesi için.

Bir İşletme Hesabı Yükseltmesi

Sizden bir şey satın alırken, bir dolandırıcı Venmo üzerinden ödeme isteyebilir. E-posta adresinizi aldıktan sonra, size ödeme platformunu taklit eden sahte bir yanıt gönderirler.

E-posta, alıcıya, alıcının ödemeyi göndermek için bir işletme hesabı kullandığını bildirir. Bu nedenle, alıcı ödeme almak için ekstra bir ücret ödemelidir. Daha sonra hesabınızı yükseltmenizi ve iddia edilen yükseltme ücretini müşteriye geri ödemenizi isterler. Elbette, yaklaşan ödemeyi almak için bunu mümkün olan en kısa sürede tamamlamak için motive olursunuz.

Ek olarak, dolandırıcılık e-postası, satıcıya parayı hemen göndermesi için baskı yapacaktır. Birçok kişi e-postanın gerçekliğini doğrulamama hatasına düşer.

Satıcı fazla parayı iade ettiğinde, dolandırıcının hiç para göndermediğini anlar. Ne yazık ki, dolandırıcı o noktada ortadan kaybolmuştu.

Venmo Dolandırıcılığı Nasıl Önlenir

Venmo'da dolandırıcılığı önlemenin çeşitli yolları vardır:

  • Size fazla ödeme yapmak isteyen birine asla güvenmeyin. Size istediğiniz fiyattan fazlasını teklif eden alıcılar, ürününüz nadir ve talep görmedikçe endişe kaynağı olmalıdır. Biri size istediğinizden daha fazla para gönderirse, bunu bir uyarı işareti olarak kabul edin.
  • E-posta adreslerini iki kez kontrol edin. Venmo'dan veya başka bir ödeme uygulamasından bir mesaj aldığınızı düşünüyorsanız e-posta adresini doğrulayın. Dolandırıcılar, yasal olanlara benzeyen sahte e-posta adresleri kullanır.
  • Kullanmadan önce ödeme uygulamalarının hüküm ve koşullarını öğrenin. Birisi ödemeleri kabul etmek için bir işletme hesabına ihtiyacınız olduğunu söylerse, uygulamanın resmi web sitesini ziyaret ederek veya müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek bunu onaylayabilirsiniz. Dolandırıcılar kurbanlarını aldatmak için genellikle sahte sigorta poliçeleri oluştururlar.
  • Facebook Marketplace'i dolandırıcılık hakkında bilgilendirin . Dolandırıcılık yapmaya çalışan bir satıcıyı şikayet edin. Raporunuz diğer saf satıcılar için bir koruma görevi görebilir.
  • İşlemlerinizi tanıdığınız ve güvendiğiniz kişilerle sınırlayın . Birinden aldığınız garip bir talebin meşru olup olmadığını öğrenmek için her zaman bir kişinin profilini iki kez kontrol edin veya onunla iletişime geçin.
  • Birdenbire aldığınız e-postalardaki veya metinlerdeki bağlantılara tıklamayın . Bu bağlantılar genellikle dolandırıcılıktır.
  • Venmo oturum açma bilgilerinizi asla Venmo.com ve Venmo uygulaması dışında hiçbir yere girmeyin. Kişisel bilgilerinizi çalacak bir üçüncü taraf uygulamasına giriş bilgilerinizi girerek sonlandırabilirsiniz.
  • Resmi Venmo hesapları dışında Venmo hesap bilgilerini sosyal medyada paylaşmayın .

Ek SSS

Dolandırıldınız: Şimdi ne olacak?

• Bir Venmo dolandırıcılığının kurbanı olduğunuzu düşünüyorsanız, hemen Venmo Güvenlik Desteği'ne haber vermelisiniz. Dolandırıcıyla iletişim kurmayı bırakın.

• Mali kayıp yaşadıysanız, Federal Ticaret Komisyonu'nu (FTC) ve İnternet Suçları Şikayet Merkezi'ni (IC3) bilgilendirmelisiniz .

• Venmo hesabınızın şifresini değiştirmeniz gerekiyor.

• Diğer hesaplarınızın güvenliğini sağlamak için de önlem almalısınız. 12 veya daha fazla karakterden oluşan özel bir şifre seçin. Her hesap için farklı bir şifre kullanın. Tüm şifrelerinizi bir şifre yöneticisinde saklayın.

• Gelecekteki güvenlik sorunlarından kaçınmak için güvenli bir telefona yatırım yapın.

Paramı geri alabilir miyim?

Bir dolandırıcılığın kurbanı olursanız, paranızı mümkün olan en kısa sürede geri almak isteyeceksiniz. Ne yazık ki, bir dolandırıcılığın parçası olsun ya da olmasın, mevcut bir Venmo hesabına yapılan bir ödemeyi iptal etmek mümkün değildir. Genel uygulama, para gönderdiğiniz hesaba bir iade talebi göndermek ve ardından size geri ödeme yapmalarını beklemektir. Venmo Support, yalnızca alıcı kabul ederse, hesabı iyi durumdaysa ve para hala kullanılabilir durumdaysa ödemeyi geri alabilir. Ödeme, gönderenin talebi üzerine Venmo Destek tarafından geri alınamaz.

Güvende ve Farkında Kalın

Venmo, arkadaşların ve ailenin birbirine para göndermesine izin verir. Hesapları, küçük işletme çevrimiçi ödeme çözümü olarak tasarlanmamıştır. Ama yine de Venmo'nun sunduğu pratik ödeme hizmeti ile Facebook Marketplace'te alışveriş yaparken harika zaman geçirebilirsiniz. Bu, tabii ki, dolandırıcıların sizi dolandırmak için kullandıkları hilelerin farkında olduğunuzu varsayarsak. Potansiyel bir dolandırıcıya para göndermek için geri dönüşü olmayan bir karar vermeden önce bankanıza veya Venmo uygulamasına danışın.

Bir Facebook Marketplace dolandırıcılığının kurbanı olduğunuzu düşünüyor musunuz? Bu konuda ne yaptınız? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Konu hakkında yorumlarda düşüncenizi belirtiniz.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow