Facebook sahibi Meta 11.000 kişiyi işten çıkaracak

Raporlar doğruydu. Facebook’un şemsiye şirketi Meta, 11.000 işçiyi veya işgücünün yaklaşık yüzde 13’ünü işten çıkarıyor. Şirket ayrıca isteğe bağlı harcamaları azaltmayı planlıyor ve işe alım dondurmasını önümüzdeki çeyrek boyunca uzatacak. Şirket CEO’su Mark Zuckerberg haberi bir basın toplantısında paylaştı. Blog yazısı Çarşamba günü, kararın Meta’nın tarihindeki “en zor” kararlar arasında olduğunu söyledi. “Bu kararlardan ve […]

Facebook sahibi Meta 11.000 kişiyi işten çıkaracak

Raporlar doğruydu.

Facebook’un şemsiye şirketi Meta, 11.000 işçiyi veya işgücünün yaklaşık yüzde 13’ünü işten çıkarıyor. Şirket ayrıca isteğe bağlı harcamaları azaltmayı planlıyor ve işe alım dondurmasını önümüzdeki çeyrek boyunca uzatacak.

Şirket CEO’su Mark Zuckerberg haberi bir basın toplantısında paylaştı. Blog yazısı Çarşamba günü, kararın Meta’nın tarihindeki “en zor” kararlar arasında olduğunu söyledi.

“Bu kararlardan ve buraya nasıl geldiğimizden sorumlu olmak istiyorum. Bunun herkes için zor olduğunu biliyorum ve özellikle etkilenenler için üzgünüm” diye yazdı.

Zuckerberg gönderide, başlangıçta “büyük gelir büyümesine” yol açan COVID pandemisine tepkisini suçluyor.

AYRICA BAKINIZ:

Facebook reddettiği için insanlar TikTok’u bir haber kaynağı olarak kullanıyor

“Pek çok kişi bunun pandemi sona erdikten sonra bile devam edecek kalıcı bir hızlanma olacağını tahmin etti. Ben de yaptım, bu yüzden yatırımlarımızı önemli ölçüde artırma kararı aldım. Ne yazık ki bu beklediğim gibi olmadı” diye yazdı. “Makroekonomik gerileme, artan rekabet ve reklam sinyali kaybı, gelirimizin beklediğimden çok daha düşük olmasına neden oldu.”

Karar bir süre sonra gelir gelirde düşüş ve keskin hisse fiyatındaki düşüşkısmen Zuckerberg’in yatırım yapma ısrarıyla körüklendi milyonlarca dolar metaverse adı verilen sanal gerçeklik ekosisteminde.

Ancak Zuckerberg metaverse’den vazgeçmedi. İşten çıkarmaları açıklayan notta, “Kaynaklarımızın çoğunu, AI keşif motorumuz, reklamlarımız ve iş platformlarımız ve meta veri tabanına yönelik uzun vadeli vizyonumuz gibi daha az sayıda yüksek öncelikli büyüme alanına kaydırdık” diye yazdı. .


Sizin İçin Öne Çıkan Video

Twitter, Facebook ve Daha Fazlasının Yerini Alacak Alternatif Sosyal Ağlar


İşten çıkarılan çalışanlar, Zuckerberg’in “hassas bilgilere erişim miktarı” nedeniyle olduğunu iddia ettiği Çarşamba günü Meta sistemlerine erişimi çoğunlukla kaybetti. Diğer destek önlemlerinin yanı sıra 16 haftalık kıdem tazminatı, artı her hizmet yılı için iki hafta daha alacaklar, kalan PTO süresi ödenecek ve kendileri ve aileleri için altı ay boyunca sigortalı sağlık hizmeti alacaklar.

Zuckerberg, bundan sonra ne olacağına gelince, şirketin “önümüzdeki haftalarda” nasıl ilerlemeyi planladığı konusunda daha fazla bilgi paylaşacağını söyledi.

Teknory