Gelecek yılın iPhone’unda çok farklı düğmeler olabilir

iPhone’daki fiziksel düğmeler geçmişte kalmış olabilir. Analist Ming-Chi Kuo’ya göre, Apple’ın 2023’te piyasaya çıkması muhtemel olan iPhone 15 Pro, fiziksel düğmeler yerine katı hal düğmelerine sahip olacak. Daha doğrusu hem sağ taraftaki güç düğmesi hem de sol taraftaki ses düğmeleri, Kuo’nun iddia ettiği gibi yalnızca iki üst düzey iPhone 15 modelinde de olsa katı hal […]

Gelecek yılın iPhone’unda çok farklı düğmeler olabilir

iPhone’daki fiziksel düğmeler geçmişte kalmış olabilir.

Analist Ming-Chi Kuo’ya göre, Apple’ın 2023’te piyasaya çıkması muhtemel olan iPhone 15 Pro, fiziksel düğmeler yerine katı hal düğmelerine sahip olacak.

Daha doğrusu hem sağ taraftaki güç düğmesi hem de sol taraftaki ses düğmeleri, Kuo’nun iddia ettiği gibi yalnızca iki üst düzey iPhone 15 modelinde de olsa katı hal düğmeleri olacak.

“Katı hal” kulağa gizemli gelse de, çoğu iPhone ve Mac kullanıcısı tasarıma zaten aşinadır; eski iPhone 7’nin katı hal Ana düğmesi vardı ve daha yeni MacBook’larda büyük bir katı hal düğmesi olarak ikiye katlanan bir izleme dörtgeni var.

AYRICA BAKINIZ:

Apple iPhone 14 Plus incelemesi: Pil ömrü için satın alın

Katı hal, aslında bu düğmelerde hareketli parça olmadığı anlamına gelir. Apple’ın Taptic Engine’in büyüsü sayesinde basılabilir düğmeler gibi hissediyorlar, burada küçük bir motor, kullanıcıya düğmeye bastıklarında geri dokunsal geri bildirim vermek için titreşimler üretiyor. Kuo’ya göre bu, yeni iPhone’ların biri solda diğeri sağda olmak üzere iki ek Taptic Engine alacağı anlamına gelecek. Mevcut iPhone’larda, ekrana dokunduğunuzda geri bildirim sağlayan bir Taptic Engine bulunur.

Yine de, bu yeni düğmelerin mevcut olanlardan farklı görünüp görünmeyeceğine dair bir haber yok.

Kuo ayrıca “üst düzey Android akıllı telefonların” da Apple’ın tasarımını izleyeceğini ve katı hal düğmelerini benimseyeceğini söylüyor.

Son olarak, Kuo belirtilmiş USB-C’ye geçişin ve yeni düğmelerin “iPhone 15 için en önemli güncellemelerden ikisi” olduğunu söyledi. Apple’ın dünya çapındaki pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Greg Joswiak, kısa süre önce şirketin kesin zamanlamayı vermese de gelecekte iPhone’da USB-C’ye geçeceğini doğruladı.


Sizin İçin Öne Çıkan Video

Apple Watch Series 8 ile Uygulamalı


Başka iPhone 15 söylentileri Pro modellerinin yeni bir çip, A17 Bionic, geliştirilmiş bir telefoto kamera ve 8 GB’a kadar RAM bellek alacağını söyleyelim. İPhone 15 Pro muhtemelen 10 ay daha çıkmayacak, bu yüzden herhangi bir söylenti ve rapor alın.

Teknory