Google Mesajlar kullanıcıları, çalışmalarda yeni güvenlik özelliğine rastladı

Robert Triggs / Android Otoritesi TL; DR Bazı Redditörler, büyük bir grup sohbetine katılırken beklenmedik bir şekilde şifreli bir mesaj aldı. Daha sonra grup sohbeti uçtan uca şifrelemenin Google Mesajlar aracılığıyla etkinleştirildiği keşfedildi. Grup sohbeti uçtan uca şifrelemenin erken test aşamasında olduğu görülüyor. Gizlilik söz konusu olduğunda, Google Mesajlar’ın hala yapacak işleri var. Ancak, bazı …

Google Mesajlar kullanıcıları, çalışmalarda yeni güvenlik özelliğine rastladı

Google Mesajlar simgesi uygulaması

Robert Triggs / Android Otoritesi

TL; DR

  • Bazı Redditörler, büyük bir grup sohbetine katılırken beklenmedik bir şekilde şifreli bir mesaj aldı.
  • Daha sonra grup sohbeti uçtan uca şifrelemenin Google Mesajlar aracılığıyla etkinleştirildiği keşfedildi.
  • Grup sohbeti uçtan uca şifrelemenin erken test aşamasında olduğu görülüyor.

Gizlilik söz konusu olduğunda, Google Mesajlar’ın hala yapacak işleri var. Ancak, bazı Redditörler tarafından yakın zamanda yapılan bir keşif, Google’ın iletişim platformunu yakında çok daha güvenli hale getirmeye hazırlanabileceğini gösteriyor.

Google, iletişim gizliliğini iyileştirmek amacıyla 2020’nin sonlarında Google Messages’da RCS için uçtan uca şifrelemeyi (E2EE) kullanıma sundu. Bu E2EE maalesef yalnızca 1’e 1 konuşmalar için geçerlidir. Ancak, göre 9To5Google, Google bu yılın başlarında RCS grup sohbetlerine şifreleme getirmeyi planladığını doğruladı ve açık betanın ne zaman başlayabileceğini 2022’nin sonlarında teklif etti. Bu, şimdiye kadar grup sohbetlerinin tamamen şifresiz bırakıldığı anlamına gelir.

Şimdi, bu yakın gelecekte değişebilir gibi görünüyor. Üzerinde r/GoogleMesajlar subreddit, kullanıcı D3rocks4u, hem Google Mesajları hem de Samsung Mesajları kullanıcılarını içeren 20’den fazla üyeli grup sohbetinde ortaya çıkan şifreli bir mesajın resmini yayınladı. Daha fazla araştırmadan sonra, grup sohbetinde uçtan uca şifrelemenin Google Mesajlar aracılığıyla etkinleştirildiği keşfedildi.

Keşfe göre, Google şu anda güvenlik özelliğini test etmenin ilk aşamalarında görünüyor. Gerçek E2EE’nin gerçekleşmesi için herkesin E2EE’yi etkinleştirmesi gerekebilir, aksi takdirde uygulama muhtemelen şifrelenmemiş duruma geri döner.

Google’ın neden E2EE’yi SMS’e getirmediğini merak ediyorsanız, kısacası biçim bunu desteklemiyor. Bu nedenle, E2EE’den gelen gizlilikten yararlanmak istiyorsanız, RCS’nin açık olduğundan emin olmanız gerekir.

Teknory