Hacklenmiş Bir Steam Hesabı Nasıl Kurtarılır

Bu, tüm oyuncuların bir noktada sahip olduğu bir korkudur: Steam hesaplarının saldırıya uğraması. Hattaki oyunlar, kayıtlar ve değerli oyun içi öğelerle, hesap bilgileriniz tehlikeye girdiğinde endişelenmek kolaydır. Hesabı çalınan şanssız birkaç kişiden biriyseniz, panik yapmayın.

Hacklenmiş Bir Steam Hesabı Nasıl Kurtarılır

Bu makalede, hesabınızın güvenliğini sağlamak ve tekrar çalışmaya başlamak için atmanız gereken adımlar konusunda size yol göstereceğiz. Bu nedenle, hesabınız saldırıya uğramış olsun veya sadece çağın ötesinde kalmak istiyorsanız, okumaya devam edin!

Steam Hacklendiğinde Atılması Gereken Adımlar

Diğer herhangi bir modern çevrimiçi platform gibi, Steam de bilgisayar korsanlarına karşı bağışık değildir. Gerçekten de, hesaplarının saldırıya uğradığı ve oyunlarına veya bilgilerine erişemediğine dair birkaç rapor var.

Bilgisayar korsanları erişim sağladıktan sonra oyunları silmek, hesap ayrıntılarını değiştirmek ve kişisel bilgileri çalmak gibi ciddi zararlar verebilir. Karaborsada satılık oyunlarınızı bile çalabilirler.

Peki, Steam hesabınız saldırıya uğrarsa ne yaparsınız?

Hemen Bir Anti-Virüs Programı Çalıştırın

Steam hesabınızda bir sorun olduğunu fark ettiğinizde, hasarı en aza indirmek ve verilerinizi korumak için hemen harekete geçmeniz önemlidir.

Atmanız gereken ilk adımlardan biri, sisteminizi kötü amaçlı yazılımlara karşı taramak için bir virüsten koruma programı çalıştırmaktır. Bilgisayar korsanları, hesabınıza erişmek ve hassas bilgileri çalmak için genellikle kötü amaçlı yazılımlar kullanır. Bir virüsten koruma programı, bu kötü amaçlı yazılımın algılanmasına ve kaldırılmasına yardımcı olarak bilgisayarınızı daha fazla hasardan korur.

Ayrıca, bir virüsten koruma taraması yapmak, bilgisayar korsanlarının tehlikeye atmış olabileceği diğer dosyaları veya programları belirlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca cihazınızın gelecekteki erişim girişimlerinden korunmasına da yardımcı olabilir.

Bir anti-virüs programı seçerken, şu anda seçtiğiniz belirli araç hakkında çok fazla endişelenmeyin. Avast , Bitdefender ve Norton Security , kullanımlarıyla ilgili bazı tartışmalara rağmen iyi çalışıyor. Her üç hizmet de ücretsiz denemeler sunar, bu nedenle Steam hesabınız ormandan çıkar çıkmaz her zaman iptal etme seçeneğiniz vardır.

Şifreni değiştir

Parolanızı düzenli olarak değiştirmek her zaman iyi bir fikirdir, ancak hesabınızın güvenliğinin ihlal edildiğini düşünüyorsanız bu daha da önemlidir. Sonuçta, bir bilgisayar korsanının hesabınıza zaten erişimi varsa, mevcut şifrenizi zaten biliyor veya en azından bir yolunu biliyor. Ancak, şifreniz e-posta adresinize veya telefon numaranıza bağlı olduğundan her zaman üstünlük sizde olacaktır.

Steam'de şifrenizi nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Seçtiğiniz herhangi bir tarayıcıda Steam hesabınızda oturum açın.

 2. Sağ üst köşedeki Steam menüsüne tıklayın ve açılır listeden “Ayarlar”ı seçin. Bu, kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi, Valve Anti-Cheat (VAC) durumunuzu ve güvenlik durumunuzu gösteren Ayarlar iletişim kutusunu açmalıdır.

 3. “Şifreyi Değiştir”e tıklayın. Bu, şifrenizi nasıl değiştirmek istediğinizi seçmenizi gerektiren ikinci bir diyalog alt penceresi açmalıdır.

 4. Hesabınıza bağlı e-posta adresine hâlâ erişiminiz olduğunu varsayarak, "Hesap doğrulama kodunu e-posta ile gönder"i seçin.

 5. Bu noktada, e-posta hesabınızı yeni bir pencerede açın ve Steam tarafından gönderilen kodu alın.

 6. Orijinal pencereye gidin, sağlanan alana kodu girin ve “Devam” düğmesine basın.

 7. Sağlanan alanlara yeni şifreyi iki kez girin ve ardından “Şifreyi Değiştir”e tıklayın.

Yeni şifrenizi başarıyla gönderdikten sonra, hesabınızı ihlal etmiş olabilecek bilgisayar korsanları da dahil olmak üzere tüm aktif oturum açma oturumları kapatılacaktır. Yeni şifrenizi kullanarak tekrar giriş yapmanız gerekecek.

Yeni şifreniz, bilgisayar korsanlarının hesabınızı ihlal etmek için kullanmış olabileceği zayıflıkları ortadan kaldıracak kadar güçlü olmalıdır. Bu konuda:

 • Sekiz karakter minimumdur, ancak on iki veya daha fazlası daha da iyidir. Parolanız ne kadar uzun olursa, birinin onu kırması o kadar zor olur.
 • Parolanız büyük ve küçük harfler, sayılar ve simgelerden oluşan bir karışım içermelidir. Bu, bilgisayar korsanlarının parolanızı tahmin etmek için kaba kuvvet yöntemleri kullanmasını çok daha zor hale getirir.

Bilgisayar korsanı sizi hesabınızdan kilitlediyse, yine de şifrenizi şu şekilde sıfırlayabilirsiniz:

 1. Steam giriş sayfasını açın ve “Şifrenizi mi Unuttunuz?” seçeneğine tıklayın.

 2. Kullanıcı adınızı ve hesabınıza bağlı e-posta adresini girin ve "Ara" düğmesini tıklayın.

 3. “Bir hesap doğrulama kodunu e-posta ile gönder” seçeneğini tıklayın.

 4. E-posta hesabınızı yeni bir sekmede açın ve Steam'den gönderilen kodu kopyalayın.

 5. Steam'e dönün, verilen alana kodu girin ve "Devam" düğmesine basın.

 6. Yeni şifrenizi girin ve “Şifreyi Değiştir”e tıklayın.

Steam Destek ile İletişime Geçin

Hesabınız kilitlendiyse ve hesabınıza bağlı e-posta adresine artık erişiminiz olmadığı için şifrenizi değiştiremiyorsanız, hemen Steam Destek ile iletişime geçmeniz gerekir.

İşte nasıl:

 1. Steam ana sayfasını ziyaret edin ve sağ üst köşedeki giriş düğmesine tıklayın.

 2. “Şifrenizi mi unuttunuz?” seçeneğine tıklayın. sayfanın sonunda. Bu sizi çeşitli hesap erişim sorunlarının listelendiği Steam destek sayfasına götürecektir.

 3. “Steam hesabım çalındı ​​ve onu kurtarmak için yardıma ihtiyacım var” seçeneğine tıklayın. Bu, hesabınızın güvenliğini sağlamaya yönelik genel yönergeleri paylaşan bir sayfa açmalıdır.

 4. Sayfanın en altına gidin ve "Şifremi sıfırla"yı tıklayın.

 5. Hesabınızla ilişkili e-posta adresini veya telefon numarasını girin ve arama düğmesine basın. Bu noktada Steam'in algoritmaları hesabınız için bir arka plan araması yapacaktır.

 6. Steam hesabınız bulunamazsa, bu sefer hesap adınızı kullanarak bir kez daha arama yapmanız istenecektir. "Hesap adımla ara"yı seçin.

 7. Hesap adınızı girin ve arama düğmesine basın.

 8. Steam hesabınızı hala bulamazsa, tekrar farklı bir e-posta adresi veya hesap adı aramanız istenecektir. Bu bilgileri girin ve "Ara" yı tıklayın.

 9. Bu noktada hesabınızdan herhangi bir iz yoksa, size bir destek bileti oluşturma seçeneği sunulur. Bunu yapmak için “Steam Destek ile iletişime geçmek için buraya tıklayabilirsiniz” seçeneğini seçin.

 10. Sağlanan formu doldurun ve gönderin. Steam Destek, bu formda verilen e-posta adresi aracılığıyla sizinle iletişime geçecektir.

  Steam hesabım çalındı

Yapılan istek sayısına bağlı olarak, Steam Destek'in size geri dönmesi bir gün kadar sürebilir.

Hesabınızdan Öğeler Çalınırsa Ne Yapmalısınız?

Şanssızsanız, bilgisayar korsanları Steam hesabınızı ihlal edecek ve oyunlar ve görünümler ve silahlar gibi oyun içi öğeler de dahil olmak üzere satın alımlarınızı ellerinden alacaktır. Ancak bu eşyaları geri almanın bir yolu var mı?

Maalesef yok. Steam Destek'e göre, platform kayıp eşyaları geri almıyor çünkü bu tür eşyalara sahip olmak, orijinal sahibi bir restorasyon talebinde bulunmadan önce birkaç kez el değiştiriyor.

Bu koşullar altında Steam, öğeleri başka bir masum oyuncunun hesabından çoğaltmadan veya haksız bir şekilde kaldırmadan öğeleri geri yüklemenin son derece zor olduğunu düşünür. Özellikle, çoğaltmanın öğelerin değerini düşüreceğini ve platformdaki tüm tüccarları olumsuz etkileyeceğini savunuyorlar.

Ancak, her durumun farklı olduğunu ve eşyalarınızı geri almayı asla göz ardı etmemelisiniz. Eşyalarınızın kayıp olduğunu fark ettiğiniz anda Steam desteğine hemen haber vermek için gerekli adımları atmalısınız. Bunu ne kadar erken yaparsanız, envanterinizi geri alma olasılığınız o kadar yüksek olur.

Hesabınızı Bencilce Koruyun

Steam, 125 milyondan fazla kullanıcısıyla dünyanın en popüler oyun platformlarından biridir. Ne yazık ki, bu aynı zamanda onu bilgisayar korsanları için ana hedef haline getiriyor. Saldırıya uğramış bir Steam hesabı, çalınan paraya, oyunlara ve diğer öğelere yol açabilir. Bu son derece sinir bozucu ve üzücü olabilir.

Eğer başınıza gelirse hemen şifrenizi değiştirmeye çalışmalısınız. Bunu yapamıyorsanız, bir destek bileti oluşturmalı ve konuyu bir Steam Destek temsilcisiyle tartışma fırsatı bulmalısınız.

Ya hesabınız henüz saldırıya uğramadıysa ve çağın ilerisinde kalmak istiyorsa?

İlk olarak, asla birden fazla hesap için aynı şifreyi kullanmayın. Bir bilgisayar korsanı Steam hesabınıza erişirse, bu şifreyi diğer hesaplarınıza erişmek için de kullanabilir. Bu nedenle, çevrimiçi hesaplarınızın her biri için benzersiz bir parolaya sahip olmak önemlidir.

İkincisi, şifrenizin güçlü olduğundan emin olun. Güçlü bir parola en az 8 karakter uzunluğundadır ve büyük ve küçük harfler, sayılar ve simgelerden oluşan bir karışım içerir. “Şifre” veya doğum gününüz gibi kolay tahmin edilen kelimeleri kullanmaktan kaçının.

Üçüncüsü, hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirin. Bu, her oturum açtığınızda telefonunuzdan veya bir kimlik doğrulama uygulamasından bir kod girmenizi gerektirecek ve bilgisayar korsanlarının hesabınıza erişmesini çok daha zor hale getirecektir.

Son olarak, çevrimiçi olarak hangi bilgileri paylaştığınıza dikkat edin. Bilgisayar korsanları, şifreniz veya doğum tarihiniz gibi hassas bilgileri ifşa etmeniz için sizi kandırmak için sosyal mühendislik tekniklerini kullanabilir. Bu yüzden dikkatli olun.

Steam'de bir bilgisayar korsanlığı olayının kurbanı oldunuz mu? Hesabını nasıl geri aldın? Aşağıdaki yorumlarda diğer oyuncularla ipuçlarını ve püf noktalarını paylaşmaktan çekinmeyin.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow