Instagram Influencer Ramon Abbas, büyük dolandırıcılık nedeniyle hapse atıldı

Tasarımcı kıyafetlerine, lüks arabalara, birinci sınıf arkadaşlara ve silinmez, şatafatlı zenginliklerin süslediği bir sosyal medya akışına ne kadar para harcamaya hazırsınız? Birkaç yüz bin dolar mı? Ya da 11 yıl hapis ve 1.732.841 dolar tazminata ne dersiniz? Instagram’da “Billionaire Gucci Master” veya @hushpuppi olarak bilinen Ramon Abbas’ın suçunu kabul ettikten sonra aldığı cümle bu. kara […]

Instagram Influencer Ramon Abbas, büyük dolandırıcılık nedeniyle hapse atıldı

Tasarımcı kıyafetlerine, lüks arabalara, birinci sınıf arkadaşlara ve silinmez, şatafatlı zenginliklerin süslediği bir sosyal medya akışına ne kadar para harcamaya hazırsınız? Birkaç yüz bin dolar mı? Ya da 11 yıl hapis ve 1.732.841 dolar tazminata ne dersiniz?

Instagram’da “Billionaire Gucci Master” veya @hushpuppi olarak bilinen Ramon Abbas’ın suçunu kabul ettikten sonra aldığı cümle bu. kara para aklamak için komplo kurmak. 2020’de Dubai’de tutuklanmadan önce 2 milyondan fazla Instagram takipçisi vardı, Guardian bildirdi.

AYRICA BAKINIZ:

Ayrıntılı bir Instagram aldatmacası, etkileyicileri Endonezya’ya çektikten sonra dolandırıyor

FBI’ın Los Angeles ofisinden sorumlu müdür yardımcısı Don Alway, bir açıklamada söyledi Abbas’ın “dünyanın en üretken kara para aklayıcılarından biri” olduğunu söyledi.

“Abbas, hatırı sayılır bir takipçi kitlesi edindiği sosyal medya platformlarını, itibar kazanmak ve iş e-postası uzlaşma dolandırıcılıkları, çevrimiçi banka soygunları ve çok sayıda kurbanı finansal olarak mahveden diğer siber etkin dolandırıcılık yaparak elde ettiği muazzam zenginlik hakkında övünmek için kullandı. Alway, “Kuzey Kore rejimine yardım sağladı” dedi. “Bu önemli ceza, birden fazla ülkede kolluk kuvvetleri arasında yıllarca süren işbirliğinin bir sonucudur ve uluslararası dolandırıcılara, suçluların Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde veya dışında faaliyet göstermesine bakılmaksızın, FBI’ın kurbanlar için adalet arayacağını açıkça belirtmelidir.”

Nijeryalı olan Abbas, kara para aklama konusunda özellikle seçici değildi. Savcılara göre, ağırlıklı olarak banka siber soygunlarını ve ticari e-posta gizliliğini kullanarak kara para aklamak için Kanadalı bir adamla çalıştı. 2019’da Kuzey Koreli hackerlar tarafından Malta’daki bir bankadan çalınan 14 milyon dolardan fazla paranın aklanmasına yardım etti. Ayrıca bir İngiliz şirketinden, bir İngiliz futbol kulübünden, New York merkezli bir hukuk firmasından ve Katar’da bir okul inşa etmek için kredi isteyen birinden çalınan milyonlarca doların aklanmasına yardımcı oldu.

VICE News’e göreYakalanmasından sadece bir yıl önce Abbas, “Hikayem kırık parçalar, kötü kararlar ve bazı çirkin gerçeklerle dolu. Ama aynı zamanda büyük bir geri dönüşle dolu.” Cezasını çektikten sonra Nijerya’ya sınır dışı edilecek.

Teknory