Intel, Rocky Arc'a Rağmen Ayrık Grafiklere Kararlı Olduğunu Söylüyor

Basın, haklı olarak Intel'in uzun zamandır beklenen Arc ayrık GPU'larını piyasaya sürmesine odaklandı. Bildiğiniz gibi, birçok gecikme oldu ve şimdi Eylül olduğu için henüz kesin bir lansman tarihi, fiyatlandırması veya üst düzey GPU'ları h...

Intel, Rocky Arc'a Rağmen Ayrık Grafiklere Kararlı Olduğunu Söylüyor

Basın, haklı olarak Intel'in uzun zamandır beklenen Arc ayrık GPU'larını piyasaya sürmesine odaklandı. Bildiğiniz gibi, birçok gecikme oldu ve şimdi Eylül olduğu için henüz kesin bir lansman tarihi, fiyatlandırması veya üst düzey GPU'ları hakkında herhangi bir özel bilgimiz yok. Şirket daha önce bu GPU'ların " başlatılacağını belirtmişti. bu yaz daha sonra,” ki bu tam olarak şimdi. Piyasaya sürülecek ilk GPU'nun (Arc A380) yanı sıra sürekli gecikmeler, endüstri ağır sikleti Jon Peddie'ye Intel'e kanamayı durdurmak için yeni başlayan çabalarından vazgeçmesini tavsiye ediyor. Buna yanıt olarak Intel, ayrı GPU programının hiçbir yere gitmediğini söyleyerek kayıtlara geçti.

Son zamanlarda Nvidia'dan meşhur olan Tom Peterson, PC Gamer. Açıklamalarında Arc'ın önemini iki katına çıkardı. “Ayrık işimizde hiçbir yere gitmiyoruz. Ve bizim ayrı işimiz, hem veri merkezine hem de entegre GPU'lara giden temel teknoloji geliştirmedir," dedi Petersen. Pozisyonunu özetlemesi istendiğinde, vurgulayarak, "Evet, hiçbir yere gitmiyoruz. Dışarıda çok fazla FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) olduğunu hissediyorum. Açık olmak istiyorum: hiçbir yere gitmiyoruz.”


Intel'in Arc yol haritası. Kod adı Druid olan Celestial'dan sonraki mimari gösterilmemiştir.

Arc'ın zorlu sunumuna rağmen Peterson, Intel'in uzun vadede Arc'a bağlı kalmasının sebebinin şirketin gördüğü şey olduğunu söylüyor. hem oyuncular hem de veri merkezi için kritik bir teknoloji olarak. Bu, Peddie'nin Intel'e çabadan vazgeçmesini söylediği hakkında yayınladığımız önceki makaledeki birçok yorumu yansıtıyor. Intel, AMD ile rekabet ettiği çeşitli pazarlar için ileriye dönük rekabetçi bir GPU'ya sahip olmalıdır. Bu noktaya değinmek için Peterson, "Pat ve ben ve Roger ve Lisa ve Ryan, herkesin aynı fikirde olduğuna inandığım şey, grafiklerin müşteri için kritik bir teknoloji olduğu, kritik birteknolojiyi veri merkezine taşıyor ve rakiplerimizin bir ton m kazandığı ana alanda rekabet etmeye başlamak istiyoruz.birey. Dolayısıyla bunların üçü de Intel için kritik öneme sahip.”

Ayrıca, Intel'in birinci nesil ürünü Arc Alchemist'in lansmanına yakın olmamız gerekiyor çünkü Peterson, mühendislerin çoğunun çoktan harekete geçtiğini söylüyor. yeni nesil ürünü Battlemage'e. "ASIC ekibimizin çoğu Battlemage'de," dedi. “Bunun küçük bir kısmı Göksel olan geleceğimizde. Ayrıca bugün Alchemist'te çok küçük bir bölüm var, ancak bunlar biraz farklı işlev kümeleri."

Intel'in şimdiden yeni nesil mimari üzerinde çalışıyor olması kesinlikle cesaret verici. Tüm projeyi 86 yapacak olsaydı muhtemelen rahatsız olmazdı. Yine de, Peterson'ın bahsettiği FUD'nin bir kısmı doğrudan Intel'den geldi. Sonuçta, daha önce yazılım sorunları nedeniyle Arc'ın başlatılmasını geciktirdiğini kamuoyuna açıkladı. Sonra şöyle dedi ;kendi sürücüleri sayesinde satış hedeflerini tutturamayacak. Ayrıca CPU'lar sunduğu da tespit edildi. çöpçü avında Arc GPU kazanan kişilere. Intel'in, Gamers Nexus. Belirsizliğe yol açan bu tür olaylardır. Bununla birlikte, çevrimiçi ortamda ve YouTube'da pek çok muhalif olduğundan şüphemiz yok. Ancak bunda Intel'in de rolü var.

Her oyuncu GPU pazarında sağlıklı rekabeti memnuniyetle karşılayacağından, Intel'in bu çabasında gerçekten başarısız olduğunu görmek isteyen kimsenin olduğundan şüpheliyiz. . Sonuçta, sadece zor kazandığımız dolarlar için alabildiğimiz en iyi GPU'ları istiyoruz ve Intel bu hizmeti sağlayabilirse veya AMD ve Nvidia'yı fiyatları düşürmeye zorlayabilirse herkes kazanır. Tüm bunlar, Chipzilla'nın uzun süredir işin içinde olduğunu duyduğumuza sevindik.