iPhone 15, güç ve ses düğmelerinizi kaldırabilir.

Apple, görünüşe göre, önümüzdeki yıl iPhone 15 serisi için, telefonlarında fiziksel kontroller için dokunsal teknolojinin geri dönüşünü işaret eden bir sürpriz de dahil olmak üzere birkaç sürpriz hazırlıyor. TF Uluslararası Menkul Kıymetler analisti Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, gelecek yıl Pro modellerine “katı hal” düğmeleri koymayı planlıyor ve yanlardaki tıkırtı güç ve ses düğmelerinin yerini alıyor. […]

iPhone 15, güç ve ses düğmelerinizi kaldırabilir.

Apple, görünüşe göre, önümüzdeki yıl iPhone 15 serisi için, telefonlarında fiziksel kontroller için dokunsal teknolojinin geri dönüşünü işaret eden bir sürpriz de dahil olmak üzere birkaç sürpriz hazırlıyor. TF Uluslararası Menkul Kıymetler analisti Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, gelecek yıl Pro modellerine “katı hal” düğmeleri koymayı planlıyor ve yanlardaki tıkırtı güç ve ses düğmelerinin yerini alıyor.

Kuo, Apple’ın Taptic Engine dizisini telefonun hem sol hem de sağ taraflarındaki dikey kenarının yanına koyacağını ekliyor; Apple’ın mevcut telefon serisi, tek bir Taptic Engine ile donatılmış olarak geliyor. Basitçe söylemek gerekirse, tıklamalı güç ve ses düğmeleri gitti.

iPhone 14 Pro Max tutan biri.
Joe Maring/Dijital Trendler

Farkında olmayanlar için bu, Apple donanımında fiziksel bir tıklama hissini simüle eden aynı sistemdir. En iyi örnek, izleme dörtgenine dokunduğunuzda tatmin edici titreşim geri bildirimi sunan ve fiziksel bir tıklamanın güven verici geri bildirimini çoğaltan MacBook’lardaki cam kaplı izleme dörtgenidir.

Apple, benzer bir teknolojiyi iPhone 7 ve onun halefindeki Touch ID ana sayfa düğmesine entegre etti. Basıldığında fiziksel olarak aşağı doğru itilebilen bir düğme yerine, kullanıcıların yalnızca düğmeye dokunması ve Taptic Engine’in düğmeye basma hissini simüle etmek için titreşim geri bildirimi üretmesine izin vermesi gerekiyordu.

Huawei, fiziksel ses kontrolü için yer bırakmayan çarpıcı biçimde kavisli bir şelale ekrana sahip olan Mate 30 Pro’da benzer bir çözüm kullandı. Çinli akıllı telefon üreticisi bunu telafi etmek için ses kontrolleri için bir ekran sistemi seçti.

Apple’ın her zamanki metalik düz kenarlı tasarımla mı gideceği yoksa nihayet iPhone 15 Pro’da kavisli bir ekran estetiği mi göreceğimiz belli değil. Bununla birlikte, uygulama büyük olasılıkla iyi olacaktır, çünkü öncelikle Taptic Engine hem sol hem de sağ tarafta olacaktır.

İnovasyon için çıtayı yükseltmek

iPhone 14 Pro Maks.
Joe Maring/Dijital Trendler

İlginç bir şekilde, her iki tarafa bir Taptic Engine koymak, el becerisi sorununu çözebilir. Bir iPhone’daki fiziksel güç düğmesi sağda, ses seviyesi düğmesi solda oturuyor. Titreşim motoru mekanizmasına dayanan düğmesiz bir yaklaşımla Apple, kullanıcıların sol ve sağ kenarların yanındaki ses ve güç düğmelerinin konumunu değiştirmesine izin verebilir.

Apple’ın ayrıca RAM kapasitesini 6GB’tan yükseltmeyi planladığı bildiriliyor. iPhone 14 serisi, halefi için 8 GB’a yükseltildi. En dikkate değer yükseltmenin kamera bölümünde gerçekleşeceği bildiriliyor. Apple’ın iPhone 15 Pro modelleri için kayıpsız optik zoom aralığını önemli ölçüde artıran periskop tarzı bir telefoto kameraya baktığı iddia ediliyor.

Apple’ın en iyileri şu anda 1.000 $’lık başlangıç ​​fiyatına rağmen 3x optik zoom aralığında maksimuma ulaşıyor. Öte yandan, Galaxy S22 Ultra gibi Android rakipleri, 100x dijital yakınlaştırmaya kadar 10x optik ve 30x hibrit yakınlaştırma çıkışı sağlamak için periskop (katlanmış lens olarak da bilinir) telefoto kamera sisteminin avantajlarından yararlandı.

Son olarak, Apple’ın yalnızca bu hafta başlarında onayladığı sulu USB-C söylentisi var. Apple, telefonlarının Lightning bağlantı noktasından tam olarak ne zaman ayrılacağını söylemeyecek, ancak AB tarafından belirlenen 2024 son tarihi geçecek bir şeyse, Apple telefonlarına bir USB-C bağlantı noktası koyarak erken bir başlangıç ​​yapmak isteyebilir. gelecek yıl iPhone 15 ailesinden başlayarak.

Editörün Önerileri


Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow