iPhone 15: Ultra, USB-C ve Apple’ın 2023 iPhone’ları hakkında bildiğimiz her şey

Apple her yıl yeni bir iPhone serisini tanıtıyor ve tanıtımı Apple takvimindeki en önemli olay. Mac satışları arttıkça ve Apple’ın hizmetlere yönelmesi arttıkça, iPhone satışları şirketin portföyünün merkezinde yer alıyor ve Apple Watch ve AirPods gibi aksesuarlar için itici güç görevi görüyor. iPhone 14 ve iPhone 14 Pro, mağaza raflarına yeni girmiş olabilir, ancak gelecek […]

iPhone 15: Ultra, USB-C ve Apple’ın 2023 iPhone’ları hakkında bildiğimiz her şey

Apple her yıl yeni bir iPhone serisini tanıtıyor ve tanıtımı Apple takvimindeki en önemli olay. Mac satışları arttıkça ve Apple’ın hizmetlere yönelmesi arttıkça, iPhone satışları şirketin portföyünün merkezinde yer alıyor ve Apple Watch ve AirPods gibi aksesuarlar için itici güç görevi görüyor.

iPhone 14 ve iPhone 14 Pro, mağaza raflarına yeni girmiş olabilir, ancak gelecek yılki iPhone 15 serisinden ne bekleneceği konusunda söylentiler şimdiden kızışıyor. İşte şimdiye kadar duyduklarımız ve Apple’ın yakın geçmişine dayanarak beklentilerimiz.

iPhone 15 çıkış tarihi

Apple, yeni iPhone’ları genellikle Eylül ayının ikinci haftası civarında Salı veya Çarşamba günleri tanıtıyor.

Bu nedenle, iPhone 15’in 12 veya 13 Eylül 2023’te tanıtılacağından şüpheleniyoruz. En azından bazı modellerin o Cuma (15 Eylül) ön sipariş için satışa çıkması ve bir sonraki Cuma (22 Eylül) mağazalarda satışa sunulması bekleniyor.

İşte son birkaç neslin mağazalara geldiği zaman:

  • iPhone 14: 16 Eylül 2022
  • iPhone 13: 24 Eylül 2021
  • iPhone 12: 23 Ekim 2020
  • iPhone 11: 20 Eylül 2019
  • iPhone XS: 21 Eylül 2018

iPhone 15 Ultra

Apple, Apple Watch Ultra’yı tanıttığına göre, şirketin markalaşmayı iPhone 15 Ultra ile iPhone serisine genişleteceğine dair söylentiler var.

Şimdiye kadar bu söylentiler için gerçekten hepsi bu kadar. Varsayım, iPhone 15 Ultra’nın “Pro Max” varyantı için kullanılan marka olacağı ve bazı onu farklılaştıracak yeni özellikler. Apple bunu daha önce iPhone 12 Pro’dan biraz daha iyi bir kameraya sahip olan iPhone 12 Pro Max ile yaptı.

Bu nedenle çoğu insan, kameranın bir kez daha yeni Ultra telefonu diğerlerinden ayıran özelliğin daha iyi bir periskop telefoto kamerayla mümkün olmasını bekliyor (aşağıya bakın). Söylenti değirmeni, Apple’ın daha hızlı şarj veya daha fazla depolama gibi Ultra sürümünü nasıl öne çıkarabileceğine dair birçok başka fikre sahip, ancak bunların çoğu herhangi bir kanıtla desteklenmiyor. İstek listesi özellikleri, eğer yapacaksan.

Bu varsayımsal iPhone 15 Ultra, aksi takdirde bir iPhone 15 Pro Max olarak düşünülebilir; iPhone 15 Pro ile aynı işlemciyi, ekranı ve tasarımı kullandığı varsayılır (yine de LeaksApplePro raporları Apple Watch Ultra gibi bir titanyum gövdeye sahip olabileceğini).

Apple Watch Ultra bilek
iPhone 15 Ultra, Apple Watch Ultra gibi titanyumdan gelebilir.

IDG

iPhone 15 tasarımı

iPhone 15 serisinin iPhone 14 serisinden çok farklı görüneceğine dair güncel bir söylenti yok. Pro modellerinde büyük boyutlu kameraların yanı sıra aynı şekil ve düz kenarları bekleyin. Aynı dört boyutu da görmeyi bekliyoruz: 6.1 inç ve 6.7 inç standart iPhone 15 ile 6.1 inç ve 6.7 inç iPhone 15 Pro.

USB-C

AB, telefonlar da dahil olmak üzere çoğu taşınabilir elektronik aygıtın, şarj bağlantı noktaları için USB-C etrafında standart hale getirilmesini zorunlu kılıyor (varsa, yalnızca Apple Watch gibi kablosuz olarak şarj olan aygıtların şarj olması gerekmez). Ekle bir USB-C bağlantı noktası). Apple zaman içinde birkaç ürünü değiştirmek zorunda kalacak ve Avrupa için özel USB-C versiyonları yapmak yerine, son zamanlarda 10. nesil iPad ve Siri uzaktan kumanda ile gördüğümüz gibi muhtemelen dünya çapındaki her şeyi değiştirecek. Tüm iPhone 15 modellerinin bir USB-C bağlantı noktasıyla gelmesi bekleniyor.

Mevcut iPhone’lar USB-C güç adaptörleri kullanır, bu nedenle bu değişmez, yalnızca USB-C – Lightning kablosu ve iPhone’un kendisindeki bağlantı noktası. Üst taraf? iPhone’larını Mac’lerine veya PC’lerine bağlayanlar için potansiyel olarak daha hızlı şarj ve daha hızlı veri aktarım hızları.

Dinamik Ada

Pro olmayan iPhone’lardaki ekranda yapılan önemli bir değişiklik, iPhone 14 Pro’da önemli bir arayüz öğesi olarak hizmet veren hap şeklindeki kamera deliği olan Dynamic Island’ın piyasaya sürülecek olmasıdır. tüm iPhone 15 modelleri. Bu, Pro olmayan iPhone’ların aynı görünüme ve arayüze sahip olacağı anlamına gelir.

Bunun, iPhone 15’in her zaman açık bir ekrana veya ProMotion’a sahip olacağı anlamına gelmediğini unutmayın. Bu özelliklerin şu anda Pro modellerine özel kalacağı söyleniyor.

iPhone 14 Pro dinamik ada zamanlayıcısı

Dynamic Island, tüm iPhone 15 modellerine gelebilir.

Jason Snell / Dökümhane

iPhone 15 özellikleri ve özellikleri

Apple, birçok tedarikçiden birçok yeni teknolojiyi test ediyor ve zaman içinde küçük sızıntılar bazen bize bir sonraki iPhone’da neler olacağına dair bir ipucu verebilir. Bu sızıntılar bazen yanlıştır, genellikle yanlış anlaşılır ve genellikle yeni donanıma eşlik eden yazılım yeniliklerini kaçırır (örneğin, Apple’ın bunu nasıl kullanmayı amaçladığını değil, yalnızca “hap ve delik” kesmesini duyduğumuz Dynamic Island gibi).

İşte şu anda iPhone 15 serisinde bulmayı umduğumuz şey.

Periskop kamera merceği

Söylentiler, Apple’ın çok daha uzun menzilli optik zoom sunmak için bir “periskop lens” üzerinde çalıştığını söyledi. Samsung Galaxy S22 Ultra’nın bu kadar uzun bir yakınlaştırma aralığı elde etmesini sağlayan teknolojinin aynısı. Son zamanlarda bu söylenti hakkında çok fazla hareket olmadı, ancak en son bunun iPhone 15 Pro Max’in özel bir özelliği olabileceği öne sürüldü. S22 Ultra’nın kameraları diğer modellerden çok daha büyük olsa da, bunun farklı bir kamera dizisi düzeni veya boyutu gerektirip gerektirmeyeceği belli değil.

Başka yerlerde, her yıl olduğu gibi iPhone 15’te de kamera yükseltmeleri olacağından emin olabilirsiniz. Bir ön kamera ve üç arka kamera arasında, en az birinin gelişmiş bir sensör veya lens alacağına bahse girebilirsiniz. Şu anda kameralarla ilgili tek spesifik söylenti, iPhone 15 Pro Max’in periskop telefoto kamerasına sahip olabileceği ve muhtemelen 5x ila 10x aralığında bir optik yakınlaştırma sağlayabildiği.

A17 işlemci

TSMC’den (Apple’ın çiplerinin çoğunu üreten şirket) bir sonraki büyük işlemci üretim teknolojisi, henüz A16 için hazır değildi. A17’nin, çip üreticisinin 3nm sürecini kullanan ilk seri üretilen çiplerden biri olacağını düşünüyoruz; bu, aynı alanda daha fazla transistöre izin vererek Apple’ın daha fazla özellik ve daha iyi performans sağlamasına olanak tanır.

Apple, iPhone 14 serisi ile yeni A16’sını Pro modelleri için ayırdı ve A15’i Pro olmayan modellerde tekrar kullandı. A16 işlemci kullanan standart iPhone 15 ve yeni A17 kullanan iPhone 15 Pro ile 2023’te bunun devam edeceğini düşünüyoruz.

Hafıza

iPhone 14 Pro, iPhone 13 Pro ile aynı 6 GB belleğe sahip olduktan sonra Trendforce, iPhone 15 Pro/Ultra modellerinin 8 GB RAM alacağını bildiriyor. Pro olmayan modellerin bu yılki ile aynı 6 GB RAM’e sahip olması bekleniyor.

Apple’ın 5G modemi

Apple, kendi hücresel modemi üzerinde çalışıyor. yıllar şimdi, Intel’in modem birimini 2019’da 1 milyar dolara satın aldı. Çoğu kaynak, Apple’ın iPhone 15’in bir parçası olmak için zamanında hazır 5G özellikli rekabetçi bir hücresel modeme sahip olmayacağını ve bunun yerine başka bir Qualcomm Snapdragon modemi beklememiz gerektiğini söylüyor. Muhtemelen Snapdragon X70 olacak.

iPhone 15 fiyatı

iPhone 15 serisinin çoğunlukla iPhone 14 serisi ile aynı fiyatları devam ettirin. Apple, iPhone 14 modelleriyle ABD’de fiyatı aynı tuttu, ancak döviz kurları ve enflasyon nedeniyle İngiltere’de ve diğer birçok ülkede fiyatları yükseltmek zorunda kaldı.

Apple, iPhone 15 Pro Max’i gerçekten iPhone 15 Ultra olarak yeniden markalaştırır ve ona bazı özel yeni özellikler verirse, bunun o modelde fiyatları biraz yükseltmek için yeterli bir bahane olacağını düşünüyoruz (belki de 100 $/100 £).

Başvuru için, iPhone 14 satırındaki fiyatlandırma şu şekildedir:

  • iPhone 14: 799 $/849 £
  • iPhone 14 Plus: 899$/£949
  • iPhone 14 Pro: 999 $/1099 £
  • iPhone 14 Pro Maks: 1099$/1199£

Teknory