İPhone'da önbellek nasıl temizlenir

Teknory olarak iPhone'da önbelleğinizi temizlemenizi gösteren yazımızı size sunuyoruz.

İPhone'da önbellek nasıl temizlenir

Belleği boşaltmanız gerekiyorsa veya iPhone'unuza biraz hız vermek istiyorsanız, önbelleğinizi temizlemek bunu yapmanın harika ve zahmetsiz bir yoludur. Temel olarak, önbellek, Safari tarayıcısı ve Facebook, Spotify ve Tinder gibi üçüncü taraf uygulamaları dahil olmak üzere iPhone'unuzun belirli uygulamalar için bellek deposudur.

Ancak, iPhone önbelleğinizi temizlemeye başlamadan önce, bunu yapmanın önbelleğini temizlediğiniz tüm uygulamaların verilerini sileceğini unutmayın. Bir iPhone'da önbelleğinizi temizlemenin anlamı şudur: Uygulamalar tarafından depolanan verileri silersiniz. Çoğu durumda, uygulamalarınızın düzgün çalışması veya en azından tercihlerinizi, ayarlarınızı ve onlara kaydettiğiniz dosyaları hatırlaması için bu verilere ihtiyacı vardır. Bu nedenle, herhangi bir iPhone uygulamasının önbelleğini temizlemeden önce, verilerine gerçekten ihtiyaç duyup duymayacağınızı düşünün.

iPhone'da önbelleğinizi temizleme: Safari

Her şeyden önce, Safari'nin önbelleğini temizleyerek belleği boşaltabilir ve iPhone'unuzun performansına yardımcı olabilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Adım 1 :  Ayarlar> Safari'ye gidin . Aşağı kaydırın ve  Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle'ye  ardından Geçmişi ve Verileri Temizle'ye dokunun  .

Adım 2 : Ardından Ayarlar> Safari'ye gidin  . Safari Ayarları menüsündeyken, en alta kaydırın ve Gelişmiş> Web Sitesi Verileri'ne dokunun  . Son olarak, Tüm Web Sitesi Verilerini Kaldır'a ve ardından  Şimdi Kaldır'a dokunun  .

Bu, iPhone'daki Safari önbelleğinizi temizler. Bunun web sitesi verilerinden, tarama geçmişinden ve web sitesi tanımlama bilgilerinden kurtulacağını unutmayın, bu nedenle bunlardan herhangi birini korumak istiyorsanız, aşağıda açıklandığı gibi üçüncü taraf uygulamalar için önbelleğinizi silmeyi düşünün.

iPhone'da önbelleğinizi nasıl temizlersiniz: Üçüncü taraf uygulamalar

Ardından, yerel ve üçüncü taraf uygulamaları içeren Safari dışındaki uygulamalar için önbelleğe alınmış verileri temizleyebilirsiniz. Esasen, bu, bir uygulamayı tamamen silmeyi veya bir uygulamayı verilerini temizlemek için silmeyi ve ardından yeniden yüklemeyi içerir. Her iki durumda da yapmanız gerekenler:

Adım 1 : Ayarlar> Genel> iPhone Depolama bölümüne gidin  Uygulamalar listesine gidin ve temizlemek istediğiniz bir tanesine dokunun.

Adım 2 : Ardından, Uygulamayı Sil'e dokunun  . Onaylamak için Uygulamayı Sil'e  tekrar dokunun  .

Adım 3: Uygulamayı yeniden yüklemek istiyorsanız (yeni sildiğiniz belgeler ve veriler olmadan), App Store'a gidin ve yeniden yükleyin.

Temizlemek istediğiniz kadar çok uygulama için yukarıdaki işlemi uygulayın. Yine, gerçekten saklamayı tercih ettiğiniz herhangi bir şeyin önbelleğini temizlemediğinizden emin olun.

Geçici dosyalar ve daha temiz uygulamalar

İPhone'unuzun önbelleğini temizlemek için yapabileceğiniz iki şey daha var. Birincisi , iPhone'unuzu yeniden başlatmaktır ; bu, belirli geçici dosyaları ve uygulamalar tarafından tutulan diğer kısa vadeli verileri temizleyen bir şeydir.

Bu yöntemi denemeyi seçerseniz, sahip olduğunuz iPhone modeline bağlı olarak ilk adım biraz farklı görünecektir. Esasen, iPhone kullanıcıları da güç düğmesini basılı tutacak ve ekrandaki kapatma seçeneğini kaydıracak.

Daha temiz bir uygulama kullanarak önbelleğinizi de temizleyebilirsiniz. Elbette, Apple ürünleri söz konusu olduğunda, Apple tabanlı çözümleri varsayılan olarak kullanmak her zaman en iyisidir, bu nedenle üçüncü taraf bir temizleyici kullanırken dikkatli olun ve ilgili riskler olduğunu bilin. 

Yukarıda açıklanan tüm eylemleri gerçekleştirerek ve iPhone'unuzun önbelleğini temizleyerek, yalnızca bol miktarda depolama alanı boşaltmakla kalmayıp, iPhone'unuzun biraz daha sorunsuz çalıştığını da görmelisiniz.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow