İşten çıkarılan Twitter çalışanları, iddiaya göre işten çıkarılan Tesla işçilerine davranılmadığından emin olmak için dava açtı

Mevcut ve eski Twitter çalışanları Twitter’daki mevcut yüksek profilli işten çıkarma dalgasıyla ilgili olarak Perşembe günü toplu davaya başladı. Dava, zor durumdaki sosyal medya şirketinin iş kanunlarını, özellikle de İşçi Uyum ve Yeniden Eğitim Bildirimi (WARN) Yasası’nın federal ve eyalet versiyonlarını ihlal ettiğini iddia ediyor. Dosyalama ayrıca şunu da not eder: bir davacı kıdem tazminatı …

İşten çıkarılan Twitter çalışanları, iddiaya göre işten çıkarılan Tesla işçilerine davranılmadığından emin olmak için dava açtı

Mevcut ve eski Twitter çalışanları Twitter’daki mevcut yüksek profilli işten çıkarma dalgasıyla ilgili olarak Perşembe günü toplu davaya başladı. Dava, zor durumdaki sosyal medya şirketinin iş kanunlarını, özellikle de İşçi Uyum ve Yeniden Eğitim Bildirimi (WARN) Yasası’nın federal ve eyalet versiyonlarını ihlal ettiğini iddia ediyor. Dosyalama ayrıca şunu da not eder: bir davacı kıdem tazminatı alamadı.

Dava, Twitter’ın yasal olarak gerekli olanı vermediğini iddia ediyor Yaklaşan işten çıkarmalar hakkında 60 günlük bildirim çalışanlara ve ayrıca eyalet yasalarına göre bildirilmesi gereken California İstihdam Geliştirme Departmanına. Ancak dava bir yargıç önüne çıkmayabilir ve mahkemeler için daha az bir dava olarak görülebilir ve daha çok Elon adına dava açan bir avukat tarafından düzenlenen bu işten çıkarmalara maruz kalanları korumayı amaçlayan bir müzakere taktiği olarak görülebilir. Musk’ın geçmişteki eski çalışanları.

Musk’ın CEO’su olduğu Tesla’ya karşı da benzer bir dava kamuoyunun gözünden kaçtı ve tahkime Cuma gününde. Tesla’da davaya yol açan işten çıkarmalar Haziran ayında tekrar meydana geldi.

AYRICA BAKINIZ:

Elon Musk resmi olarak Twitter’ı satın aldı (gerçekten)

Musk’ın daha önce halka açık olan Twitter, Inc. şirketini aylarca süren uzun bir pazarlık sürecinin ardından geçen hafta satın aldığını hatırlayacaksınız. Bu satışın sonuçlanması, Twitter’ı dünyanın en zengin insanının malı haline getirdi. Bu yüzden Perşembe günü Musk, ani, tek taraflı gücünü kendi gücü üzerinde kullandı. favori oyuncak kabaca 3.700 insanın veya şirketin yarısının işini tasfiye etme sürecini başlatmak.

Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey, Musk yerine bu işten çıkarmaların suçunu üstlenmeye istekli görünüyor. O Cumartesi günü tweet attı “Herkesin bu durumda olmasının sorumluluğu bana ait: Şirket büyüklüğünü çok hızlı büyüttüm. Bunun için özür dilerim.”

Davayı düzenleyen avukat Shannon Liss-Riordan, Boston’daki yerel bir ABC News bağlı kuruluşuna söyledi Cuma günü bu eylemin önleyici olduğunu söyledi. Çalışanların, Twitter davasında belirtilen Tesla’daki işten çıkarmalarla ilgili önceki iş uygulamalarına dayanan bu iddia edilen ihlallere karşı savunmasız olduklarını tahmin etti. Liss-Riordan, bu işten çıkarmaların “haber verilmeden yapıldığını” söyledi. Ayrıca Musk’ın “federal iş yasalarına burnunu sokma geçmişi olan bir işveren” olduğunu iddia etti.

Tesla’da Liss-Riordan, “Federal ve eyalet WARN Yasası toplu bir işten çıkarma olduğunda 60 günlük kıdem tazminatı gerektirse de, çalışanlardan derhal bir veya iki haftalık kıdem tazminatı için tüm haklarını imzalamaları istendi” diyor. dedi.

Bu sefer, Liss-Riordan Cuma günü Bloomberg’e Musk’ın yasalara “uymak için çaba sarf ettiğini” söyledi. Elon Musk’ın Tesla’da aleyhine açtığımız davadan bir şeyler öğrenmesinden memnunum” dedi.

AYRICA BAKINIZ:

Tesla, Siyah işçilere karşı ırk ayrımcılığı iddiasıyla tekrar dava açtı

Musk, bu işten çıkarma turunda herkesin “ayrılan”, “yasal olarak gerekli olandan %50 daha fazla olan 3 aylık kıdem tazminatı” teklifini aldığını iddia ediyor. Ancak işten çıkarılan çalışanların Musk’ın cömertliğinin alıcısı olmak için ne tür anlaşmalar imzalaması gerektiği henüz belli değil.

Göre Washington post, Görünüşe göre çalışanlar, kabaca yasaların sınırları içinde kalmak için “ihbar yerine ödeme” adı verilen bir uygulamaya tabi tutuluyor. İşten çıkarmaların geleceği konusunda 60 veya 90 gün önceden onları uyarmak yerine, bu plan onlara 60 veya 90 gün boyunca ödeme yapıyor ve artık çalışmıyor olsalar bile tüm bu süre boyunca kağıt üzerinde istihdam edilmelerini sağlıyor. Fakat Postalamak ayrıca Çalışma Bakanlığı’na göre, bu aslında hala yasayı ihlal ediyor.

New Yorklu avukat Misty Marris hukuk bloguna anlattı Hukuk ve Suç Musk tarafından kontrol edilen farklı bir şirkete karşı davada Tesla işten çıkarmalarına atıfta bulunulması olağandışı. Ayrıca Marris’e göre, Twitter’ın işten çıkarılan çalışanlara WARN ACT kapsamındaki hakları konusunda tavsiyede bulunmasını gerektiren bir mahkeme emri için davadaki bir talep de olağandışı.

“Genel olarak,” diye açıkladı Marris, Hukuk ve Suç’a, “kıdem tazminatı sözleşmelerinde, çalışanlara kıdem tazminatı sözleşmesini düşünmeleri ve ayrıca sözleşmeyi tam olarak okuyup anladıklarını değerlendirmeleri için zaman veren maddeler vardır.”

Ancak olağandışı olmaktan çok uzak olan bu işten çıkarmaların kendisi, Musk’ın insanları işsiz bırakma ve takip eden yasal meseleleri gerçek mahkemelerin dışında tutma konusundaki yerleşik stratejisiyle uyumlu görünüyor. Tesla’da yaptığında işe yaramıştı. Bakalım yine işe yarayacak mı?

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow