Kararlı Difüzyondan Görüntüleri Yükseltme

Dijital sanatçılar ve içerik oluşturucular, bu dünyanın dışında görüntüler oluşturmak için derin öğrenme metinden görüntüye platformlarını kullanmaktan heyecan duyuyor. Anahtar kelimelere dayalı doğru görseller oluşturmak, dijital sanatın oyununu tamamen değiştirdi. Ancak, metinden görüntüye platform Stable Diffusion kullanan bazı kişilerin ortak bir şikayeti var. Oluşturulan görüntüler tam olarak aradıkları gibi olsa da, görüntü boyutu büyük bir […]

Kararlı Difüzyondan Görüntüleri Yükseltme

Dijital sanatçılar ve içerik oluşturucular, bu dünyanın dışında görüntüler oluşturmak için derin öğrenme metinden görüntüye platformlarını kullanmaktan heyecan duyuyor. Anahtar kelimelere dayalı doğru görseller oluşturmak, dijital sanatın oyununu tamamen değiştirdi. Ancak, metinden görüntüye platform Stable Diffusion kullanan bazı kişilerin ortak bir şikayeti var. Oluşturulan görüntüler tam olarak aradıkları gibi olsa da, görüntü boyutu büyük bir hayal kırıklığı oldu.

Stable Diffusion kullanarak mükemmel bir dijital sanat eseri yaratmak harika, ancak görüntü boyutu kullanılamayacak kadar küçükse bunun ne faydası var? Neyse ki, bir görüntüyü yükseltmenin yolları var. Bu makalede, Stable Diffusion’dan görüntülerin kalitesinin nasıl yükseltileceğini tartışacağız.

Resim Boyutu Sorunu

Varsayılan olarak, Stable Difusion’ın varsayılan görüntü boyutu 512 x 512 pikseldir. Bu yerel çözünürlük, günümüzün dijital dünyasında küçük kabul edilir ve Stable Diffusion ile oluşturulan dosyaları çok daha büyük bir biçimde kullanması gerekenler için zorluklar sunar. Model, 512 x 512 çözünürlüklü görüntülerin veri kümeleri üzerinde eğitildi ve bu nedenle çıktısı aynı formatta. Ancak çoğu sosyal medya platformu, kabul edilebilir görüntüleme için 1080 x 1080 çözünürlük gerektirir, bu da bir görüntünün çözünürlüğünün ne kadar önemli olduğunu gerçekten vurgular.

Kararlı Difüzyon, tasarımcının tüm isteklerine uyan mükemmel görüntüyü yaratabilir. Ancak, dosya boyutu onu kullanılamaz hale getirecek kadar küçükse, büyük bir ikilem oluşturur. Görüntüyü bir uygulamaya bırakmak ve boyutunu artırmak, büyük olasılıkla orijinal dosyadan daha kötü olan ciddi görüntü bozulmasına neden olur. Bu kadar düşük çözünürlüğe sahip görüntüler iyi yazdırılmaz ve ayrıca bir tasarımcıyı memnun edecek şekilde düzenlenmek üzere Photoshop’a yerleştirilemez.

Kararlı Difüzyon Görüntüleri Nasıl Yükseltilir

Neyse ki, Stable Diffusion ile oluşturulan düşük çözünürlüklü bir görüntüyü yükseltmenin yolları var. Bazı kullanıcılar, bunu başarmak için teknikler geliştirmede oldukça yaratıcı olmuştur. Zor ve zaman alıcı bir yöntem, bir görüntüyü daha küçük 512 x 512 bölümlere ayırmak ve ardından bunları tekrar birleştirmek. Diğerleri, AI görüntülerini daha yüksek çözünürlüklü biçimlerde yeniden oluşturmak için özel yapım algoritmalar kullanır.

Küçük Vay

Görüntülerinizi yükseltmek için kullanabileceğiniz çok sayıda çevrimiçi araç vardır. Ancak, bu araçların çoğu sizden e-posta adresinizi kullanarak çevrimiçi bir hesap oluşturmanızı veya hizmetler için ödeme yapmanızı ister. Abonelik olmadan sayısız kez kullanabileceğiniz ücretsiz bir araç arıyorsanız, Küçük Vay mükemmel bir seçimdir.

 1. TinyWow’a gidin Görüntü Yükseltici.
 2. Yükseltmek istediğiniz “Yükle” veya “Dosyanızı sürükleyin”.
 3. İndirdikten sonra, istediğiniz görüntü geliştirmeyi seçmek için “Yükselt”e tıklayın.
 4. Bittiğinde, “Üst Düzey”e tıklayın.
 5. İşte! Resimlerinizi “İndirebilir” ve bilgisayarınıza kaydedebilir veya cep telefonunuza kaydetmek için “QR kodunu” okutarak kaydedebilirsiniz.

Yükseltmek için chaiNNer kullanın

Kararlı Difüzyon görüntülerini yükseltmek için zincirleme yapabilirsiniz. Görüntü işleme görevlerini zincirlemeye yardımcı olan bir akış şeması/düğüm tabanlı görüntü işleme GUI’sidir (grafiksel kullanıcı arabirimi). Güçlü noktası, görüntüleri yükseltmektir. Düğümleri bağlayarak işleme boru hattınız üzerinde tam kontrole sahip olacaksınız. Bu, chaiNNer’ın işi sizin için yapmasına izin vererek inanılmaz derecede karmaşık görevleri gerçekleştirmeyi çok daha kolaylaştırır.

Windows, macOS ve Linux ile çalışır. GUI’lerle çalışma konusunda yeniyseniz, chaiNNer ilk başta zor görünebilir. Neyse ki, görüntüleri yükseltmek için chaiNNer’ı kullanmak zor bir süreç değil. Belirli düğümleri sürükleyip bırakarak, tüm ağır işleri yapmak için bir süreç akış şeması oluşturabilirsiniz. İşte chaiNNer’ı kullanmaya nasıl başlayacağınız:

 1. Bilgisayarınızı kullanarak şuraya gidin: Github ve uygun chaiNNer sürümünü indirin.
 2. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra uygulamayı başlatın.
 3. Sol bölme menüsünden seçip sağa sürükleyerek “Görüntü Dosyası Yineleyici”yi yükleyin.
 4. “Bir Dizin Seçin” yazan pencereye dokunun ve yükseltmek istediğiniz görüntüyü seçin.
 5. Uygun klasöre gidin ve “Klasör Seç” e basın.

Seçtiğiniz dizinde bulunan diğer tüm görüntülerin de işleneceğine dikkat edilmelidir. Yalnızca bir görüntüyü yükseltmek istiyorsanız, önce aynı dizinde bulunan diğerlerini kaldırmanız gerekir. Bununla birlikte, yükseltme işlemi çok zaman aldığından, kullanıcının aynı klasörde olması için yükseltme gerektiren herhangi bir görüntüye sahip olması hizmet eder, böylece chaiNNer bunları aynı anda yükseltebilir. Aynı dizinde uygun görsel veya görsellere sahip olduğunuzda sonraki adımlara geçebilirsiniz.

 1. En soldaki kaydırma menüsünden “Yükseltilmiş Görüntü” öğesini tıklayın ve sürükleyin ve sağdaki büyük pencerede herhangi bir yere bırakın.
 2. “Resim Yükle” kutusunu bulun ve “Görüntü” kelimesini bulun. “Görüntü” kelimesini tıklayın ve “Yükseltilmiş Görüntü” kutusuna doğru sürükleyin ve “Yükseltilmiş Görüntü” kutusundaki “Görüntü” kelimesinin üzerinde bırakın. Şimdi iki kutuyu birbirine bağlayan bir çizgi göreceksiniz.
 3. Sol bölme menüsünü kullanarak, “Modeli Yükle”ye tıklayıp sürükleyin ve sağdaki pencereye bırakın.
 4. “Modeli Yükle” kutusunda, “Model” kelimesinden bir satırı tıklayıp sürükleyin ve “Model” kelimesinin yanındaki “Üst Ölçekli Görüntü” kutusunda bırakın.
 5. “Modeli Yükle” kutusuna geri dönün ve “Önceden Eğitilmiş Model”in altında bulunan “Dosya seç”e dokunun.
 6. Kullanmakta olduğunuz görüntünün türü için uygun modeli seçin.

Ardından, bu modelin seçtiğiniz görüntüyü ne kadar yükselteceğini kontrol etmeniz gerekecek. Lüks boyutlar önceden ayarlanmıştır, bu nedenle işlemi çalıştırmadan önce yeterince büyük olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Önceden ayarlanmış boyuttan daha büyük bir görüntüye ihtiyacınız varsa, boyutunu iki katına çıkarmak için işlemi iki kez çalıştırabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Sol bölme penceresinden, “Görüntüyü Yükle” üzerine tıklayın ve sağdaki pencereye sürükleyin.
 2. Kutunun üst kısmındaki “Dosya seç” seçeneğine dokunun. Yükseltmek istediğiniz görüntüye gidin ve “Aç” düğmesine basın.
 3. Resme tıklayın ve “Üst Düzey Görüntü kutusuna” bir çizgi sürükleyin ve “Görüntü” kelimesinin üzerine bırakın.
 4. “Yükseltilmiş Görüntü kutusunun” altında çıktı görüntü boyutunu göreceksiniz.
 5. Yeterince büyük değilse, “Yükseltilmiş Görüntü kutusunu” çoğaltarak ve ilkinin yanına yerleştirerek boyutunu iki katına çıkarabilirsiniz.
 6. Şimdi tıklayın ve orijinal kutudan bir çizgiyi yenisine sürükleyin. Bunu, orijinal kutunun altından “Lüks görüntü” sözcüklerine bir çizgi sürükleyip “Görüntü” yazan yeni kutuda bitirerek yaparsınız.
 7. “Modeli Yükle kutusundan” modelden bir satırı kopyalanan kutuda “Model” yazan yere sürükleyin. Bu yeni kutunun alt kısmına bakarak yeni artan boyutu kontrol edebilirsiniz.
 8. Sol bölme menüsünden “Görüntüyü Kaydet” öğesine tıklayın ve sürükleyin ve sağa sürükleyin.
 9. İkinci “Yükseltilmiş Görüntü kutusunu” kullanarak, “Yükseltilmiş Görüntü” yazan yerden bir çizgi sürükleyin ve “Görüntü” kelimesinin yanındaki “Görüntüyü Kaydet kutusuna” bırakın.
 10. Aynı kutuya, yükseltilmiş dosya için bir dosya adı ve bir hedef klasör konumu yazın.

Orijinal görüntüyü bir klasörde ve yükseltilmiş görüntüyü başka bir klasörde tutabilmeniz için “Yükseltilmiş Görüntüler” etiketli belirli bir klasöre sahip olmak faydalı olabilir. Her şey istediğiniz gibi olduğunda, işlemi başlatmak için ekranın üst kısmındaki yeşil oka basın. Çizdiğiniz çizgiler hareketlenmeye başlayacak ve işlem tamamlanana kadar hareket etmeye devam edecektir.

Yükseltme işlemi çok zaman alıcıdır ve tamamlanması saatler alabilir. Ancak işlem tamamlandıktan sonra, görüntülerinizi Yükseltilmiş Görüntüler klasöründen veya son görüntü için belirlediğiniz klasörden açarak kontrol edebilirsiniz. Büyütülmüş görüntülerin orijinallerinden önemli ölçüde daha büyük olacağını lütfen unutmayın. Yükseltme işlemine başlamadan önce yeterli disk alanınız olduğundan emin olmanız çok önemlidir.

ChainNer’ı kullanmak karmaşık görünebilir, ancak akış şeması işlevlerine alıştığınızda, aslında kullanımı oldukça basittir. Düğümleri kullanmak ve bunları zincirlerle (çizgilerle) birleştirmek, tüm sürecin tam olarak nasıl işleyeceğini gösterir ve görsel öğrenenler için harikadır.

Kararlı Difüzyonla İlgili Diğer Sorunlar

512 x 512 varsayılan resim boyutunun dışında, Stable Diffusion kullanıcılarının bildirdiği başka önemli sorunlar da vardır.

Yüzlerin işlenmesi, özellikle istenen sonuç fotogerçekçi olduğunda bazen sorunlara yol açabilir. Anime veya sürrealist bir yüz isteyen içerik oluşturucular için bu genellikle sorun olmaz. Ancak otantik ve doğal bir görünüm arıyorsanız Stable Difusion bazen başarısız olabilir. Bunun nedeni, AI tarafından oluşturulan bir görüntünün yalnızca yüze odaklanması için bir yöntem olmamasıdır. Ancak, daha iyi sonuçlar için yüzü yakınlaştırıp yeniden oluşturmak mümkündür.

Kayda değer başka bir konu da insan uzuvlarının düzgün bir şekilde işlenmesidir. Yine, bu yalnızca istenen görüntünün fotogerçekçi olmasını istediğinizde önemlidir. Bazen uzuvlar yanlış veya doğal olmayan pozisyonlarda işlenir. Kullanıcılar, ekstra uzuvlar ve bazen ellerde ekstra parmaklar ile görüntülerin oluşturulduğunu bildirdi.

Stable Diffusion’daki araştırmacılar daha fazla veri kümesi ekledikçe ve algoritmalarında ince ayar yaptıkça bu sorunların sıklığı azalacaktır.

ChaiNNer ile Kararlı Difüzyon Görüntülerinizi Kolayca Yükseltin

Kararlı Difüzyon, ilginç bir metinden görüntüye platformudur. Düşük çözünürlüklü küçük dosyalar üretse de, bunlar yükseltilebilir. Zaman alıcı olsa da, bir görüntüyü daha fazla düzenlemek veya baskıya hazırlamak istiyorsanız bu işlem gereklidir. ChainNer kullanılarak, görüntü kalitesinden ödün vermeden görüntüler önemli ölçüde büyütülebilir.

Stable Difusion ile oluşturulan bir görüntüyü yükseltmeyi denediniz mi? chaiNNer kullandınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow