Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Klasörü Taramak için Windows Defender Nasıl Kullanılır

Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Klasörü Taramak için Windows Defender Nasıl Kullanılır Windows 10, gerçek zamanlı koruma ve bilgisayarınızda tarama yapma yeteneği sunan Windows Defender adlı ücretsiz bir yerleşik virüsten koruma programıyla birlikte gelir. Ayrıca, kötü amaçlı yazılım taraması yapmak istediğiniz belirli klasörü veya sürücüyü belirtmenize olanak tanıyan bir Özel tarama gerçekleştirmenize de olanak tanır. Yalnızca […]

Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Klasörü Taramak için Windows Defender Nasıl Kullanılır

Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Klasörü Taramak için Windows Defender Nasıl Kullanılır

Windows 10, gerçek zamanlı koruma ve bilgisayarınızda tarama yapma yeteneği sunan Windows Defender adlı ücretsiz bir yerleşik virüsten koruma programıyla birlikte gelir.

Ayrıca, kötü amaçlı yazılım taraması yapmak istediğiniz belirli klasörü veya sürücüyü belirtmenize olanak tanıyan bir Özel tarama gerçekleştirmenize de olanak tanır. Yalnızca bu klasörü taramanız gerektiğinden, tarama süresi tüm makineyi taramaktan çok daha hızlı olacaktır.

Aşağıda, belirli bir klasörün özel taramasını gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz iki yöntem sağladık.

Yöntem 1: Bir klasöre sağ tıklayın ve tarayın

Tek bir klasörü ve alt klasörlerini taramak istiyorsanız, en kolay yöntem klasöre sağ tıklayıp aşağıda gösterildiği gibi “Windows Defender ile Tara”yı seçmektir.

Bir klasörü sağ tıklayın ve tarayın
Bir klasörü sağ tıklayın ve tarayın

Seçtiğinizde Windows Defender ile tarayın…Windows Defender, klasördeki ve güneş klasörlerindeki tüm dosyaları başlatır ve tarar.

Kötü amaçlı yazılım bulursa, aşağıda gösterildiği gibi sizi uyaracaktır.

Algılanan kötü amaçlı yazılım
Kötü amaçlı yazılım tespit edildi!

Şimdi üzerine tıklamalısınız Eylemleri başlat Dosyayı karantinaya almak ve erişilemez hale getirmek için düğmesine basın.

Tamamlandığında, Windows Güvenliği size aşağıda gösterildiği gibi bir özet verecektir.

Windows Güvenlik Özeti
Windows Güvenlik Özeti

Artık Windows Güvenliği’ni kapatabilirsiniz.

Yöntem 2: Windows Defender’ı kullanarak Özel tarama gerçekleştirin

Diğer yöntem, seçilen bir klasörün Özel taramasını gerçekleştirmek için Windows Defender arabirimini kullanmaktır. Bunu yapmak için lütfen şu adımları izleyin:

 1. Başlat Menüsünden şunu arayın: Windows Güvenliği ve aşağıda gösterildiği gibi göründüğünde sonuca tıklayın.
  Windows Güvenliğini Arama
  Windows Güvenliğini Arama
 2. Windows Güvenliği açıldığında, üzerine tıklayın. Virüs ve tehdit koruması seçenek.
  Windows Güvenlik Ekranı
  Windows Güvenlik Ekranı
 3. Virüs ve tehdit koruması ekranı açıldığında, simgesine tıklayın. Tarama seçenekleri bağlantı aşağıda gösterildiği gibi.
  Tarama seçeneklerini seçin
  Tarama seçeneklerini seçin
 4. Tarama seçenekleri ekranı açıldığında aşağı kaydırın ve Özel tarama. sonra tıklayın Şimdi Tara Özel tarama başlatmak için
  Windows Güvenliği Hakkında Sayfası
  Sürüm bilgilerini gösteren Windows Güvenliği Hakkında sayfası
 5. Windows Defender şimdi size hangi klasörü taramak istediğinizi soracaktır. Örneğimizde, C: sürücüsünün tamamını ve yalnızca bu sürücüyü ve tüm alt klasörlerini taramak için C: sürücüsünü seçtik.
  Taranacak sürücüyü seçin
  Taranacak sürücüyü seçin
 6. Windows Defender şimdi enter C: sürücüsünü kötü amaçlı yazılımlara karşı tarar. Çalışırken, taranan dosyaların çalışan sayısını ve tamamlanmasına kadar kalan yaklaşık süreyi sağlar.
  C: sürücüsünü tarama
  C: sürücüsünü tarama
 7. Tamamlandığında, tespit edilen enfeksiyon miktarını listeleyecektir. Enfeksiyonları temizlemek için tıklayın Eylemleri başlat buton.
  Algilanan TEHDİLER
  Algilanan TEHDİLER

Özeti inceledikten sonra pencereyi kapatabilirsiniz.

Bunu okuyan kullanıcılar şunları da okudu:

 • Windows 7 Görüntüsünde gizli dosyalar nasıl gösterilir
  Windows 7’de gizli dosyalar nasıl gösterilir

  Windows 7, bilgisayarınızdaki dosyaları araştırırken görülmemeleri için belirli dosyaları gizler. Gizlediği dosyalar genellikle, kurcalanırsa bilgisayarın düzgün çalışmasında sorunlara neden olabilecek Windows 7 Sistem dosyalarıdır. Yine de, bir kullanıcı veya yazılım parçasının, belirli bir dosyada gizli özniteliği etkinleştirerek bir dosyayı gizli hale getirmesi veya …

 • Truva Atı, Virüs, Solucan veya diğer Kötü Amaçlı Yazılım Görüntüsü nasıl kaldırılır
  Truva Atı, Virüs, Solucan veya diğer Kötü Amaçlı Yazılımlar nasıl kaldırılır

  Bilgisayar kullanıyorsanız, gazete okuyorsanız veya haberleri izliyorsanız, bilgisayar virüsleri veya diğer kötü amaçlı yazılımlar hakkında bilgi sahibi olursunuz. Bunlar, makinenize bir kez bulaştıklarında bilgisayarınızda hasara yol açmaya başlayacak olan kötü niyetli programlardır. Pek çok insanın bilmediği şey, genel Kötü Amaçlı Yazılım kategorisinde kategorize edilen birçok farklı enfeksiyon türü olduğudur.

Teknory