Lucy uzay aracı, uçuş sırasında Dünya’nın çarpıcı görüntüsünü yakalar

Bu ayın başlarında, NASA’nın Lucy uzay aracı, Jüpiter’in yörüngesindeki Truva asteroitlerine giderken bir uçuş gerçekleştirirken Dünya tarafından kırbaçlandı. Yanından geçerken hem Dünya’nın hem de Ay’ın uzaydan görüntülerini yakaladı. NASA geçtiğimiz günlerde bu görüntüleri kamuoyuyla paylaştı. Lucy, güneş sisteminin oluşumunu öğrenmek için Jüpiter’in yörüngesindeki asteroitleri ziyaret ediyor, ancak oraya ulaşmak uzun bir yolculuk. Uzay aracı Ekim …

Lucy uzay aracı, uçuş sırasında Dünya’nın çarpıcı görüntüsünü yakalar

Bu ayın başlarında, NASA’nın Lucy uzay aracı, Jüpiter’in yörüngesindeki Truva asteroitlerine giderken bir uçuş gerçekleştirirken Dünya tarafından kırbaçlandı. Yanından geçerken hem Dünya’nın hem de Ay’ın uzaydan görüntülerini yakaladı. NASA geçtiğimiz günlerde bu görüntüleri kamuoyuyla paylaştı.

Lucy, güneş sisteminin oluşumunu öğrenmek için Jüpiter’in yörüngesindeki asteroitleri ziyaret ediyor, ancak oraya ulaşmak uzun bir yolculuk. Uzay aracı Ekim 2021’de fırlatıldı ve karmaşık yol 12 yıl boyunca asteroitlere ulaşmak için güneş sistemi etrafında. Bu yolculuğun bir parçası olarak Lucy, onu yolda taşımaya yardımcı olacak bir yerçekimi takviyesi almak için Dünya’nın çevresini geri döndü.

NASA'nın Lucy uzay aracı, 15 Ekim 2022'de, 380.000 mil (620.000 km) mesafeden bir alet kalibrasyon dizisinin parçası olarak Dünya'nın bu görüntüsünü (kırpılmış olan) yakaladı.  Görüntünün sol üst köşesinde, uzay aracının adını aldığı 3,2 milyon yıllık insan atası fosiline ev sahipliği yapan Etiyopya, Hadar'ın bir görünümü yer alıyor.
NASA’nın Lucy uzay aracı, 15 Ekim 2022’de Dünya’nın bu görüntüsünü (kırpılmış) yakaladı. NASA/Goddard/SwRI

Lucy, 15 Ekim’de Dünya’nın yanından geçerken siyah beyaz Terminal Takip Kamerası (T2CAM) sistemiyle gezegenimizin bu görüntüsünü aldı. Bu, sonunda üzerinde çalışacağı asteroitleri izlemek için tasarlanmış bir çift kamera, ancak çift aynı zamanda Dünya’nın güzel bir görüntüsünü de yakalayabildi. Dünya gibi bilinen hedeflerin veya uzaya bakışın görüntülerini çekmek, aletleri kalibre etmek için faydalıdır ve Lucy, yılın başlarında uzaydan bir ay tutulması yakalamayı bile başardı.

13 Ekim 2022'de NASA'nın Lucy uzay aracı, Dünya ve Ay'ın bu görüntüsünü 890.000 mil (1.4 milyon km) mesafeden yakaladı.  Görüntü, uzay aracı üç Dünya yerçekimi desteğinden ilki için Dünya'ya yaklaşırken bir alet kalibrasyon dizisinin parçası olarak çekildi.  Bu Dünya uçuşları Lucy'ye Truva asteroitlerine - Güneş'in yörüngesinde Jüpiter ile aynı mesafede dönen küçük cisimlere - ulaşmak için gereken hızı sağlıyor.  12 yıllık yolculuğunda Lucy, rekor sayıda asteroitin yanından geçecek ve güneş sisteminin oluşumunu daha iyi anlamak için ipuçları arayarak çeşitliliklerini araştıracak.
13 Ekim 2022’de NASA’nın Lucy uzay aracı, Dünya ve Ay’ın bu görüntüsünü 890.000 mil (1.4 milyon km) mesafeden yakaladı. NASA/Goddard/SwRI

13 Ekim’de aynı kamera sistemiyle çekilen ikinci bir görüntü, hem Dünya’yı hem de Ay’ı yaklaşık 900.000 mil uzaklıktan görüldüğü gibi gösteriyor.

Lucy şimdi ilk Dünya uçuşunu gerçekleştirdi ve güneş sistemine geri döndü, ancak Aralık 2024 ve Aralık 2030 için iki Dünya uçuşu daha planlanıyor. Lucy, ilk asteroit hedefi olan asteroid Donaldjohanson’ın (adını paleoantropologdan alan) Donaldjohanson’un uçuşunu gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Lucy Australopithecus fosilini keşfeden Donald Johanson), Nisan 2025’te.

Editörün Önerileri


Teknory