Mac’te Servis Pili Uyarısı – Pili Değiştirmeniz Gerekiyor mu?

Bir MacBook kullanıcısının görebileceği en korkunç uyarılardan biri, ‘Servis Pili’ yazan uyarıdır. Tüm dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi, pil en kritik bileşenlerden biridir ve aynı zamanda esasen servis verilemeyen bir bileşendir. Lityum iyon pil bittiğinde, bitmiştir — pili değiştirmeniz gerekir. MacBook’unuz ‘Servis Pili’ uyarısını verdiğinde seçenekleriniz tam olarak nelerdir? Bu yazıda lityum iyon pillerin nasıl çalıştığını, …

Mac’te Servis Pili Uyarısı – Pili Değiştirmeniz Gerekiyor mu?

Bir MacBook kullanıcısının görebileceği en korkunç uyarılardan biri, ‘Servis Pili’ yazan uyarıdır.

Mac'te Servis Pili Uyarısı - Pili Değiştirmeniz Gerekiyor mu?

Tüm dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi, pil en kritik bileşenlerden biridir ve aynı zamanda esasen servis verilemeyen bir bileşendir. Lityum iyon pil bittiğinde, bitmiştir — pili değiştirmeniz gerekir.

MacBook’unuz ‘Servis Pili’ uyarısını verdiğinde seçenekleriniz tam olarak nelerdir?

Bu yazıda lityum iyon pillerin nasıl çalıştığını, pilinizden en iyi performansı ve en uzun ömrü nasıl alacağınızı anlatacağım ve ‘Servis Pili’ uyarısını çözmenin yolları hakkında size bazı önerilerde bulunacağım.

Lityum İyon Piller Nasıl Çalışır?

Tüm kimyasal piller aynı temel prensibe göre çalışır: bir pozitif elektrot (katot), bir elektrolit ile bir negatif elektrottan (anot) ayrılır.

Pil, güç çeken bir elektrik devresine bağlandığında, elektronlar anottan katoda akar ve bir akım oluşturur.

Bir pil şarj edilebilir ise, bu akış tersine çevrilebilir. Aküye bir akım gönderildiğinde, elektronlar pozitif elektrottan negatif elektrota akar, pili yeniden şarj eder ve ona güç ekler.

Daha sonra bununla ilgili bir test yapılacaktır. Sonuçlar kalıcı kayıtlarınıza geçecektir.

Lityum pillerin patlaması veya alev almasıyla ilgili haberleri kuşkusuz duymuşsunuzdur. Bu hikayeler doğrudur; bu tür piller, dikkatli bir şekilde izlenmezlerse aşırı ısınmaya ve patlamaya maruz kalırlar. Pil teknolojisi geliştikçe, bir pile eklenen elektronik izleme devrelerinin eklenmesiyle bu sorun az çok ortadan kaldırılmıştır. tabiki bilerek şişmiş pilin tehlikeleri güvenliğiniz ve elektronik cihazlarınız için önemlidir.

Bugün baktığımız ana faktör, pilin şarj ömrü döngüsüdür. Pil artık tam kapasitede çalışmadan önce kaç kez deşarj edilebilir ve ardından yeniden şarj edilebilir?

Lityum iyon piller için bundan önceki döngü sayısı, pil yapısının kalitesine ve pilin desteklediği deşarj düzeyine bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

MacBook Pil Ömrü

Tipik bir MacBook veya MacBook Pro, İnternet’i kullanırken ve kelime işleme veya müzik çalma gibi normal bilgi işlem görevlerini yaparken yaklaşık 10 saat çalışabilir. Video veya ses düzenleme gibi yoğun işler yapıyorsanız pil ömrü daha kısa olacaktır.

Pilinizden bu seviyede bir performans bekleyebilirsiniz?

Apple, yeni pillerinin destekleyecek şekilde tasarlandığını belirtiyor 1.000 tam şarj-deşarj döngüsübundan sonra pil orijinal kapasitesinin %80 veya daha fazlasına sahip olmalıdır.

Bu uzun yaşam döngüsünden sonra bile (üç yıl boyunca her gün tam deşarj ve yeniden şarj), pilinizin çalışmaya devam edeceğini unutmayın – sadece en yüksek seviyede olduğu gibi şarj tutma kabiliyetine sahip olmayacaktır. Zamanla yavaş yavaş bozulmaya devam edecek ve sonunda tamamen çalışmayı bırakacaktır, ancak bu yıllar alabilir.

Döngüleri hesaplarken macOS’un oldukça akıllı olduğunu unutmayın. Kısmi ücretler tam bir döngü olarak sayılmaz; pilinizi biraz boşaltır ve ardından tekrar şarj ederseniz, bu, dahili izleme için yalnızca bir döngünün parçası olarak sayılır.

Mac’te ‘Servis Pili’ Ne Anlama Geliyor?

MacBook’unuz pilinin durumunu izler. Farenizi ekranınızın üst kısmındaki durum çubuğundaki pil simgesinin üzerine getirirseniz, pil durumunu, kalan güç miktarını ve çok fazla güç kullanan uygulamaların bir listesini gösteren bir açılır pencere görüntülenir.

Dört pil durumu mesajı vardır:

 • Normal: Piliniz normal parametreler içinde çalışıyor.
 • Yakında Değiştirin: Pil, yeniyken olduğundan daha az şarj tutuyor, ancak yine de iyi çalışıyor.
 • Şimdi Değiştirin: Pil hala çalışıyor ancak önemli ölçüde azaldı. Yeni bir pil aramaya başlamanın zamanı geldi.
 • Servis Bataryası: Pilinizde bir sorun var ve en kısa zamanda değiştirilmesi gerekiyor.

Bir ‘Servis Bataryası’ bildirimi aldığınızda yapmanız gereken ilk şey, ‘Sistem Raporu’nu kontrol etmektir. Bu size MacBook pilinizin döngü sayısını ve genel durumunu söyleyecektir.

Sistem Bilgisi işlevini kullanarak Macbook’unuzun pilinin sağlığını kontrol edebilirsiniz. Pilinizle ilgili ayrıntılara erişmek için şunu yapın:

 1. sırasında Apple simgesini tıklayın. tutma en Seçenek anahtar.
 2. Tıklamak Sistem bilgisi
 3. Seçme Güç sol tarafta ve pil sağlığınızı gözden geçirin.

Sistem Raporunu görüntülemenin başka bir yolu da şunu yapmaktır:

 1. seçin Bu Mac hakkında içinde elma menüsü.
 2. üzerinde olduğundan emin ol genel bakış sekme.
 3. Tıkla Sistem Raporu.
 4. Soldaki menüde, tıklayın Güç.
 5. Altında Pil Bilgileri sağ tarafta, arayın Döngü Sayısı altında Sağlık Bilgisi.
 6. Bak Şart pilinizin (doğrudan aşağıda belirtilmiştir) Döngü Sayısı), olması gereken Normal piliniz düzgün çalışıyorsa.

Modern Mac’ler bir sorun çıkmadan önce en az 1.000 devir alır, ancak 2010’dan daha eski bir Macbook’unuz varsa, piliniz bitmeden önce yalnızca 500 devir kullanılabilir.

MacBook’umda Düşük Pil Uyarısını Nasıl Değiştiririm?

eğer alırsan Servis Bataryası uyarı, döngüler yaklaşık 1.000’in üzerindedir; o zaman piliniz muhtemelen tükenmeye oldukça yakındır.

Ancak döngüleriniz nispeten düşükse, oyunda başka sorunlar olabilir ve tarif edeceğim yöntemleri kullanmalısınız. Pili tamamen değiştirmeden önce sorunu nasıl kendi başınıza çözmeyi deneyebileceğinizi size göstereceğim.

SMC’yi Sıfırla

Denenecek ilk şey, güç sistemi de dahil olmak üzere bazı donanım ayarlarını kontrol eden bir donanım yongası olan Sistem Yönetim Denetleyicinizi (SMC) sıfırlamaktır.

Çok güvenilir olsa da, bazen sıfırlama gerektiren sorunları olabilir. İşlem basittir, ancak güç planlarınız veya donanım ayarlarınızdaki herhangi bir özelleştirme de sıfırlanabilir.

SMC’yi nasıl sıfırlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. MacBook’unuzu kapatın.
 2. Basmak Shift+Ctrl+Option+Güç aynı anda ve tutun.
 3. Tüm tuşları aynı anda bırakın.
 4. Dizüstü bilgisayarı açın.

SMC, bilgisayar fanlarını, arka ışıkları ve gösterge ışıklarını ve ayrıca ekranın, bağlantı noktalarının ve pilin bazı yönlerini kontrol eder, bu nedenle sıfırlamak MacBook’unuzu tüm bunlar için varsayılan ayarlarına geri döndürmeye zorlar.

Servis Bataryası uyarısına SMC’deki geçici bir sorun neden oluyorsa, bu sorunu çözmelidir.

MacBook Pilinizi Yeniden Ayarlayın

Bir sonraki denenecek şey pili yeniden kalibre etmektir. Pili yeniden kalibre etmek, temel olarak pili tamamen boşaltmak ve ardından tamamen yeniden şarj etmek anlamına gelir.

Pil yeniden kalibrasyonu yaklaşık bir gün sürer, bu nedenle mümkünse MacBook’unuzu iş için yanınızda bulundurmanız gerekmediği bir hafta sonu yapın.

MacBook’unuzun pilini nasıl yeniden kalibre edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. MacBook’unuzu %100’e kadar tamamen şarj edin.
  Macbook'ta pil yüzdesini göster
 2. Güç kaynağına bağlıyken dizüstü bilgisayarı birkaç saat çalışır durumda tutun.
 3. MacBook’u güç kaynağından çıkarın ve pilin tamamen boşalmasına izin verin.
 4. Güç kablosu bağlı olmadan MacBook’unuzu gece boyunca bırakın.
 5. Ertesi sabah, Macbook’unuzu prize takın ve tekrar %100 güçle şarj edin.

MacBook’unuz artık pil durumunu daha doğru bir şekilde ölçebilmelidir. Bu, sorun ne olursa olsun düzelirse, ‘Servis Pili’ uyarınız kaybolmalıdır.

Yukarıdakilerin hiçbiri işe yaramazsa, Mac’inizi servis için bir Apple mağazasına götürmenin zamanı gelmiştir. MacBook’unuzu satın almanızın üzerinden bir yıldan az bir süre geçtiyse, hala garanti kapsamında olmanız gerekir. Ancak, bu noktadan sonra pil değişimi 129 $ veya daha fazlaya mal olacak.

Mac’inizin Pil Ömrünü Nasıl Uzatabilirsiniz?

MacBook’unuzu uzun süre hizmette tutmayı planlıyorsanız, pilinizi en iyi durumda tutmak bir öncelik olmalıdır.

İşte pilinizi sağlıklı tutmak için bazı öneriler.

MacBook’unuzu Takılı Tutun

Evde veya başka bir yerde bulunan bir AC prizine erişiminiz olduğunda, onu kullanın. Macbook’unuzu prize takılı değilken kullanırken, tekrar prize takmadan önce pilinizin %50’nin altına düşmesine izin vermeyin.

Bu, MacBook’unuzun şarj etmek zorunda kalacağı süreyi azaltır ve ömrünü uzatır. Yeniden takmadan önce Macbook’unuzun gücünün azalmasına izin vermeyerek, pilinizin üzerindeki yükü azaltmış olursunuz.

Mac’inizi Aşırı Sıcaklıklara Maruz Bırakmaktan Kaçının

MacBook’lar çok çeşitli dış sıcaklıklarda çalışır, ancak 62° F – 72° F (16,5° C – 22° C) ideal sıcaklık aralığıdır. Makineniz soğuk havalarda gayet iyi çalışacak, ancak o kadar uzun sürmeyecek.

Ancak pilinizi donma noktasının altındaki sıcaklıklarda şarj etmek çok tehlikelidir; lityum pili asla soğukta şarj etmeyin.

Isı başka bir hikaye. 95 ° F/35° C’den yüksek sıcaklıklar pile kalıcı olarak zarar verebilir ve kapasitesini azaltabilir. Yüksek sıcaklıklarda şarj etmek ek hasara neden olur.

MacBook’unuzun yazılımı meli bu aşırı çevre koşullarında şarj olmasını önleyin, ancak yine de Mac sahiplerinin sıcaklık parametrelerinin farkında olması iyi bir fikirdir.

MacBook’unuzu %50 Şarjla Depolayın

Depolama sırasında MacBook piliniz boşalır, ancak çok yavaştır. MacBook’unuzu uzun bir süre (bir aydan fazla) saklamayı planlıyorsanız, bunu yapmadan önce kapasitesinin yaklaşık %50’sine kadar şarj edin.

Tam şarjlı durumda bırakmak, kapasitesini kaybetmesine neden olabilirken, şarjsız bir şekilde saklamak, şarj olma özelliğini kaybetmesine neden olabilir.

Yedek Piller

Apple, üçüncü taraf değişiklikleri konusunda inanılmaz derecede katı politikalara sahiptir. Macbook’unuz hala garanti kapsamındaysa ve pili bitmişse, Apple Desteği değiştirme seçenekleri için. Her zaman koşarak başlayabilirsin elma teşhisi evden. ‘Normal’ bir pili aşırı kullandığınızı varsayarsak, her zaman pil ömrünüzü optimize edin.

Şirket, ürünleri üzerinde çalışmak için pek çok mağazaya yetki vermemektedir; Macbook’unuzu üçüncü taraf bir tamirhaneye götürmek, cihazınız için orijinal olmayan bir pil aldığınız anlamına gelir.

Birinin Macbook’unuzda Apple parçaları veya doğru sertifikalar olmadan çalışması, Apple’ın artık garantinizi yerine getirmeyeceği veya bir daha cihazınızda çalışmayacağı anlamına gelir.

SMC sıfırlamasıyla çözülmeyen pil sorunlarınız varsa başka bir şey yapmadan önce Apple ile iletişime geçin. Üretici aracılığıyla yapılan bir onarımın maliyeti, üçüncü taraf bir mağazanın maliyetine eşdeğer olabilir, hatta ücretsiz olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

MacBook piliniz hakkında aklınıza gelebilecek diğer soruların yanıtları burada.

Macbook’umun hala garanti kapsamında olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

MacBook’unuzun kaç yaşında olduğundan emin değilseniz, garantiyi şuradan kontrol edebilirsiniz: bu siteyi ziyaret etmek. MacBook’unuzun seri numarasını ve güvenlik kodunu girin. Ardından, tıklayın Devam et.

Artık MacBook’unuzun hala bir garantisi olup olmadığını görebilirsiniz.

Not: MacBook’unuzun seri numarasını şurada bulabilirsiniz: Bu Mac Hakkında Menü.

MacBook’taki döngü sayısı nedir?

MacBook döngü sayısı, pilinizi kaç kez %0’a kadar çalıştırdığınızı ve %100’e kadar şarj ettiğinizi tanımlar. Telefonunuzu bugün %50’de fişe takarsanız, %100’e kadar şarj edin, ardından yarın %50’ye geri çalıştırın, bu bir döngü sayısıdır.

Daha yeni MacBook’lar tipik olarak 1.000 döngü sayısına sahiptir. Ancak daha eski modellerde 300-400 olabilir. Döngü sayısını aştıktan sonra, mevcut piliniz kapasitesinin yalnızca %80’ine veya daha azına kadar şarj olabileceğinden yeni bir pil hazırlamanız gerekebilir.

Teknory