Mastodon Nedir, Twitter Alternatifi?

Mastodon, bir örnekler (sunucular) okyanusu tarafından tanımlandığından, kaydolmak için tek bir yer yoktur. Bunun yerine, çekici bulduğunuz bir sunucu bulmanız ve üzerinde bir hesap oluşturmanız gerekir. Muhtemelen en popüler Mastodon örneği denir mastodon.sosyal, ancak aralarından seçim yapabileceğiniz daha birçok kişi var. Beğendiğiniz birini bulduğunuzda – herkesin katılmasına izin verdiğini varsayarak – platforma katılmak, sunucuya katılmak …

Mastodon Nedir, Twitter Alternatifi?

Mastodon, bir örnekler (sunucular) okyanusu tarafından tanımlandığından, kaydolmak için tek bir yer yoktur. Bunun yerine, çekici bulduğunuz bir sunucu bulmanız ve üzerinde bir hesap oluşturmanız gerekir. Muhtemelen en popüler Mastodon örneği denir mastodon.sosyal, ancak aralarından seçim yapabileceğiniz daha birçok kişi var. Beğendiğiniz birini bulduğunuzda – herkesin katılmasına izin verdiğini varsayarak – platforma katılmak, sunucuya katılmak ve hesabınızı oluşturmak kadar kolaydır. Bunu web tarayıcınızdan yapabilirsiniz, ancak uygulamaları tercih ederseniz resmi Mastodon uygulamasını şu adresten indirebilirsiniz: Google Oyun mağazası ya da Uygulama mağazası – veya elbette yukarıda belirtilen diğer seçeneklerden birini indirin.

Hesabınızı oluşturmaya gittiğinizde, o belirli sunucu tarafından uygulanan kuralları göreceksiniz – ve belirtildiği gibi, bunlar örnekler arasında değişecektir, bu nedenle bir düğümde kabul edilebilir olan başka bir düğümde kabul edilebilir olmayabilir. Mastodon.social örnek olarak kullanıldığında, örnek ırkçılığı, cinsiyetçiliği, homofobiyi, transfobiyi ve benzerlerini yasaklar, üyelerinin şiddeti teşvik etmesine veya şiddet çağrısı yapmasına izin vermez, yanlış bilgileri ve genel olarak ana akım sosyal medyada bulacağınız diğer şeyleri yasaklar. medya platformu.

Bir Mastodon sunucusu tarafından sunulan şartları kabul ettikten sonra, diğer kullanıcıların göreceği görünen adınızı ve sunucuda oturum açmak için kullanacağınız kullanıcı adınızı girebileceksiniz. . Kullanıcı adı “@mastodon.social” son ekine veya örneğin adı ne olursa olsun eklenecek ve bunu başkalarının sizinle bağlantı kurması için bir URL’ye benzer bir şey olarak kullanabileceksiniz. Ayrıca e-posta adresinizi sağlamanız ve hesap için bir şifre oluşturmanız gerekir.

Teknory