Mastodon’da yeni misiniz? İşte bilmeniz gereken her şey.

Twitter’ın sözde halefi Mastodon’da ilk kez hesap açtığımda birçok sorum vardı. Twitter kaşıntısını çiziyor mu? Hangi sunucuya katılacağım? Tüm sunucu olayı nasıl çalışıyor? Mastodon’da biraz zaman geçirdikten ve hakkında daha fazla şey öğrendikten sonra merkezi olmayan platformlar genel olarak, buna hakimim. Ancak Mastodon’un kaynak merkezi oldukça tekniktir ve yeni kullanıcıların neyi merak ediyor olabileceğini açıklamaya […]

Mastodon’da yeni misiniz?  İşte bilmeniz gereken her şey.

Twitter’ın sözde halefi Mastodon’da ilk kez hesap açtığımda birçok sorum vardı.

Twitter kaşıntısını çiziyor mu? Hangi sunucuya katılacağım? Tüm sunucu olayı nasıl çalışıyor? Mastodon’da biraz zaman geçirdikten ve hakkında daha fazla şey öğrendikten sonra merkezi olmayan platformlar genel olarak, buna hakimim. Ancak Mastodon’un kaynak merkezi oldukça tekniktir ve yeni kullanıcıların neyi merak ediyor olabileceğini açıklamaya pek yardımcı olmadı.

Yeni bir sosyal medya uygulamasına kaydolma endişesinden kurtulabilmeniz için Mastodon’un nasıl çalıştığına dair yakıcı sorularınızı yanıtlamanın ayak işlerini yaptım. SSS dökümü için okumaya devam edin.

WTF Mastodon mu?

Mastodon, Atlanta, Georgia’dan bir heavy metal grubudur ki— oh bekle, bu yanlış Mastodon. Mastodon, 2016’dan beri var olan bir sosyal medya uygulamasıdır. Dünyanın her yerindeki bağımsız sunuculardan oluşan bir ağ tarafından desteklenmektedir. Ağ, merkezi olmayan veya tek bir özel sunucu tarafından kontrol edilmeyen bir platformun resmi terimi olan “federe sosyal medya” teriminden “Fediverse” olarak adlandırılır.

AYRICA BAKINIZ:

Mastodon, Twitter’ın yükselen alternatifi mi?

Elon Musk’ın devralınmasından bu yana yapılan son sohbetlerdeki tüm Twitter alternatifleri arasında Mastodon, bir sonraki en iyi şey olarak ortaya çıktı. Mastodon, her ikisinin de mikroblog platformu olması bakımından Twitter’a çok benzer. Kısa gönderiler yayınlayabilirsiniz ve bunlar, diğer kişilerin gönderilerini okuyabileceğiniz merkezi bir beslemeye gider. Ayrıca “yıldız ekleyebilir” (beğenebilir), “öne çıkarabilir” (retweetleyebilir), gönderileri paylaşabilir ve diğer insanları takip edebilirsiniz.

Twitter’ın ve temel olarak diğer tüm popüler sosyal medya platformlarının aksine, Mastodon’un kendi kendini yöneten yaklaşımı, kullanıcılara platformun nasıl çalıştığı konusunda özerklik ve karar verme gücü vermektir. Herhangi bir kişi veya kuruluş sunucu yapabilir. Subreddit’lere çok benzer şekilde, sunucular gönüllüler tarafından yönetilir ve kendi kuralları ve protokolleri vardır.

Ancak insanlar aynı zamanda kaydoluyor çünkü şimdilik Twitter’ın daha az toksik bir versiyonu gibi görünüyor ki dürüst olalım zaten bir çöplük Musk onu satın almadan önce.

Önemli fark: Hayır, tekrar ediyorum, doğrulama sistemi yok.

Tamam… peki Mastodon’a nasıl kaydolabilirim?

adresine giderek bir hesap oluşturun. Mastodon web sitesi bir masaüstünde veya uygulamayı iOS veya Android’de indirirken. Hemen, kaydolmak için bir sunucu seçmeniz istenecektir. Burası biraz kafa karıştırıcı oluyor, o yüzden benimle kal.

İlk adım, sunucunuzu seçmektir, ancak göründüğü kadar korkutucu değildir.
1 kredi

Bu sonraki sayfada, Mastodon size aralarından seçim yapabileceğiniz sunucuların bir listesini verir. Temel olarak, ilgi alanlarınıza göre katılabileceğiniz ilgi alanı gruplarıdır. Sunucular aralığı devre dışı bırak.sosyalkronik olarak hasta, akıl hastası ve/veya engelli kişiler için mastodon.lol LGBTQ+ topluluğu üyeleri için, haberci.sosyal gazeteciler için.

Bu, yalnızca Mastodon sunucumdaki insanlarla etkileşime geçebileceğim anlamına mı geliyor?

Hayır! Tüm sunucular perde arkasında birbirleriyle etkileşim halindedir. Tek göze çarpan fark, kişilerin hesap adreslerinin sonunda farklı sunuculara sahip olmasıdır.

Bir sunucuya nasıl kaydolabilirim?

Kayıt sayfası, Mastodon’un politikalarına uygunluğu onaylanmış sunucuların bir listesini içerir. Ama orada başka birçok sunucu var. Sayfada öne çıkarılacak gönderiler manuel olarak incelenir ve muhtemelen onaylanabilir sunucularda birikmiş liste vardır, bu nedenle bu listeye bağlı kalmanız gerektiğini düşünmeyin.

Katılmak için uygun birleştirilmiş sunucuları gösteren bir masaüstü tarayıcıdaki Mastodon sayfası.

Mastodon onaylı sunucular listesinden seçim yapın.
1 kredi

Ya hangi sunucuyu seçeceğimi bilmiyorsam?

Gibi genel sunucular da vardır. mastodon.sosyal. Ama sonuçta, gerçekten önemli değil çünkü tüm sunucular birbiriyle etkileşime giriyor. Belirli bir sunucuya katılmanız, belirli içeriği görmenizin kısıtlandığı anlamına gelmez. Bu, hesabınızı destekleyen ve yöneten sunucunun bu olduğu anlamına gelir (ki bundan sonra daha ayrıntılı olarak bahsedeceğiz). Kendi sunucunuzu da kurabilirsiniz, bu daha gelişmiş bir işlemdir ve bu, barındırma hizmeti verme konusunda biraz bilgi ve onu desteklemek için para gerektirir.

Başka bir sunucudan daha iyi olan bir sunucu yoktur. Aslında, olarak fedi.ipuçları büyük bir sunucuya katılmanın “çok daha küçük bir personel-kullanıcı oranı olduğu” için daha kötü olabileceğine dikkat çekiyor. Hesabınızı başka bir sunucuya da aktarabilirsiniz. Doğru sunucuyu bulmak için büyüyen bir kaynak listesi var. Mastodon’un kendi arama aracı sunucuları bulmak için, yani, anahtar kelimeye göre örnekler ve ayrıca şu adreste bir liste var: fediverse.party, coxy.cove üzerinde bir bilgi yarışması aracı örnekler.sosyal. Ayrıca, bir sunucuyu görüntülemek için bir hesap oluşturmanız gerekmez, bu da karar vermenize yardımcı olur.

Mastodon'un platformda sunucuları, diğer adıyla bulut sunucularını bulma aracı.

Sunucuları (örnekleri) URL’ye, ada veya açıklamaya göre arayın.
1 kredi

Yayınlamaya nasıl başlarım?

Artık katılmak istediğiniz sunucuyu bulduğunuza göre, o sunucunun web sitesi aracılığıyla bir hesap oluşturarak kaydolun. Web sitesinde öne çıkan sunucuların “Bir hesap için başvur” veya “Hesap oluştur” seçeneğine tıklamak sizi o sunucunun sitesine yönlendirecektir. Veya sunucu adını biliyorsanız doğrudan ona gidebilirsiniz. Bir hesap oluşturmak için sitedeki talimatları izleyin.

mastodon.world sunucusunda bir hesap oluşturmak için kayıt sayfası.

mastodon.world, kayıt kabul eden genel amaçlı bir sunucudur.
Kredi: Mastodon / Mastodon/dünya

Mastodon’u bir masaüstünde kullanıyorsanız, sağ kenar çubuğunda zaman çizelgelerini, takip ettiğiniz kişilerden gelen kronolojik gönderileri ve hashtag’leri gösteren “Ana Sayfa”, “Yerel”, sunucunuzdaki kişilerden gelen gönderiler ve “Birleşik” olarak filtreleyebilirsiniz. ” sunucunuzun bildiği sunuculardan gelen son gönderileri gösterir.

Farklı zaman çizelgesi filtrelerini gösteren bir masaüstündeki Mastodon uygulamasının kenar çubuğu.

Zaman çizelgenizde görmek istediğiniz içeriği filtreleyin.
Kredi bilgileri: Mastodon / journa.host

Sol kenar çubuğunda gönderi yazmak ve yayınlamak için bir metin kutusu göreceksiniz. Metin kutusunun hemen üstünde takip edilecek kişileri ve hashtagleri arayabilirsiniz. Ancak, aşağıdaki ayak işlerini sizin için yapan birkaç araç var. Gövde ve fedi.dizin temaya göre düzenlenmiş takip edilecek önemli kişilerin bir listesine sahip olmak ve Kuşlardan arındırma ve yağ bulucu Twitter’da takip ettiğiniz (veya takip ettiğiniz, RIP) tüm insanları bulun ve varsa Mastodon hesaplarını size gösterin.

bir gönderi yayınlamak için metin kutusunu gösteren kenar çubuğu

Burada yayınlamaya başlayın.
Kredi bilgileri: Mastodon / journa.host

Mastodon tüm kullanıcılar için güvenli midir?

Mastodon’un merkezi olmamasıyla ilgili sorun, her sunucunun kendi kurallarına sahip olmasıdır, bu da içerik denetimini o sunucunun yöneticilerine göre öznel kılar. Mastodon’un “Sunucu Sözleşmesi“, yalnızca “ırkçılığa, cinsiyetçiliğe, homofobiye ve transfobiye karşı aktif moderasyona” sahip sunuculara bağlantı verdiğini söylüyor, ancak bunun nasıl yorumlandığı ve yönetildiği nihayetinde sunucuya bağlı.

Bu, platformda etkileşim kurma deneyiminizin, seçtiğiniz sunucuya bağlı olarak değişeceği anlamına gelir çünkü hepsi aynı davranış kurallarını paylaşmaz. Aslında, renkli insanlar var bildirilen nefret söylemi vakaları uygulamada.

Irkçılık ve daha büyük sistemik sorunlardan bahseden gönderiler, yanlış bir şekilde davranış kurallarını ihlal ediyor olarak yorumlandı. Bazı kullanıcılar ayrıca eklemelerinin istendiğini bildirdi. içerik uyarıları sosyal adalet hareketleriyle ilgili gönderilere.

ile yapılan bir röportajda Zaman, Mastodon Kurucusu Eugen Rochko, nefret dolu insanlar bir sunucu kurarsa, Mastodon’un nefret dolu içerikle başa çıkma gücünü kullanıcılarına verdiğini söylüyor. “Sanırım buna demokratik süreç diyebilirsiniz, nefret dolu sunucu dışlanabilir veya temelde küçük bir yankı odasına bölünebilir ki bu, sanırım, onların başka bir yankı odasında olmasından daha iyi veya daha kötü değil.”

Bu haftanın başlarında, journa.hostkatıldığım sunucu karşı karşıya suçlamalar trans gazeteci Parker Molloy’un hesabını sunucunun kurallarını ihlal ettiği için askıya aldığı için transfobi. İçinde Mastodon konu gönderisiMolloy hararetli bir tartışmanın ortasında topluluğun kurallarını çiğnediklerini ve başka bir kullanıcıya “saldırdıklarını” kabul etti. journa.host modlar. Hesapları yeniden etkinleştirildiğinde, Molloy insanlardan “vermelerini” istedi. [the server mods] Onları geçmişin eylemlerinden ziyade ileriye dönük eylemlerine göre yargılamak için biraz zaman.”

AYRICA BAKINIZ:

Mastodon Twitter’ın yerini almak istiyorsa, önce onu mahvetmemiz gerekecek

Açıkçası Mastodon, tüm sosyal medya platformlarını rahatsız eden içerik denetleme sorunlarına karşı bağışık değildir. Ancak Mastodon, bu tür sorunları çözmek için daha donanımlı olabilir. Aynı başlık gönderisinde Molloy, moderatörlerinden biri olan Adam Davidson ile bir saat konuşarak geçirdiklerini söyledi. journa.host. “Yapmış olmaktan çok memnun olduğum çok güzel, çok verimli bir görüşmeydi.”

Mastodon, Twitter’ın halefi olmaya değer mi?

Evet ve hayır. Mastodon, toksik Twitter için hiçbir şekilde her derde deva değildir. Sosyal medya doğası gereği toplumumuzun tüm yönlerini yansıtır; iyi, kötü ve çirkin. Toplum değişince sosyal medya değişir. Ancak olabildiğince kişisel olmayan Twitter’ın aksine, Molloy ve Davidson arasındaki çözüm insani ve medeniydi. Bu çatışma, Twitter’da binlerce kişinin potansiyel olarak kendilerini sohbete dahil etmesiyle ortaya çıksaydı, bu olur muydu?

Şahsen, platformu kullanmak daha kişisel hissettiriyor ve bu iyi bir şey. Bir sunucunun başarısı veya başarısızlığı, topluluğunun elindedir ve moderatörleri için risklerin aynı olduğunu bilmek bir rahatlıktır.

Bununla birlikte, çoğu insan Mastodon’a katıldı Twitter serpintisine bir tepki olarak, bu biraz, kullanıcıların en iyi davranışları konusunda Twitter karşıtı bir yankı odası gibi geliyor. Belki de çok fazla sosyal medya uygulamasının yükselişini ve düşüşünü gördüğüm içindir, ancak bu, devam edemeyecek kadar iyi hissettiriyor.

Mashable’dan Christianna Silva’nın bir benzer almak. “Son birkaç on yılda diğer tüm sosyal medya platformlarının yükselişini veya yavaş, kekemelik düşüşünü unutursanız, yalnızca eğlencelidir.”

Twitter’ı mahvettiğimiz gibi Mastodon’u da mahvedecek miyiz? Sadece zaman gösterecek.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow