Metaverse'e Girin: Sanal Avatar Nasıl Oluşturulur

Ready Player Me, VRChat gibi sanal dünyalar için özel bir avatar oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Metaverse'e Girin: Sanal Avatar Nasıl Oluşturulur

Sanal dünyaları evinizin rahatlığında dolaşabilme yeteneği, kulağa çok uzak bir fütürist fikir gibi geliyor, ancak meta evrende fark edebileceğinizden daha fazla şey oluyor. Ancak, keşfetmeye başlamadan önce sizi dijital alanlarda temsil edecek sanal bir avatara ihtiyacınız olacak. VR kulaklıkları size yüzlerce dolara mal olabilir, ancak internet bağlantısı olan herkes sanal bir avatara erişebilir. İşte nasıl başlayacağınız.

Metaverse Nedir?

Avatarınızı oluşturup meta veri deposuna girmeden önce, kendinizi neyin içine soktuğunuzu anlamak iyi bir fikirdir. Facebook'un ana şirketi Meta, meta veriyi ana konu haline getirmiş olabilir, ancak fikir bir şirketten çok daha büyük.

Meta veri deposu, insanların başkalarıyla etkileşime girdiği, bilgisayar tarafından oluşturulan bir ortamdır. Şu anda Meta's Horizon Worlds, Roblox , VRChat ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi metaverse var. Bunlardan herhangi birini tam olarak kullanmak için, pahalı olabilen bir VR kulaklığına ihtiyacınız var , ancak yine de bir tane olmadan bazı metaverse deneyimlerini keşfedebilirsiniz, bu yüzden VR'ye ihtiyaç duymadan ücretsiz olarak nasıl avatar oluşturulacağını göstereceğiz. 

Sanal Avatar Nasıl Oluşturulur

Hazır Oyuncu Ben(Yeni bir pencerede açılır)birden fazla sanal dünyada kullanılabilecek ücretsiz, 3 boyutlu tam vücut avatarları sunan bir web sitesidir. Başlamak için , readyplayer.me'deki Avatar Oluştur düğmesini tıklayın. Vücut tipinizi seçin, ardından bir fotoğraf yüklemeniz istenecektir. O anda bir fotoğraf çekebilir veya cihazınızdan bir fotoğraf yükleyebilirsiniz.

Sistem, size benzeyen bir avatar oluşturmak için bu görüntüyü kullanır. Fotoğraf yüklememeyi tercih ederseniz, Fotoğrafsız Devam Et'e tıklayın ve önceden hazırlanmış avatar modellerinden birini seçin.

Daha sonra avatarınızın ilk yinelemesi sunulur. Buradan, aşağıdaki alanlarda özelleştirmeye başlayabilirsiniz:

 • Cilt tonu

 • Göz şekli

 • burun şekli

 • dudak şekli

 • kıyafet

 • Saç stili

 • Sakal

 • Göz rengi

 • kaş şekli

 • Gözlük

 • Makyaj/yüz dövmeleri

 • Maskeler/yüz kaplamaları

 • Şapka/başlık

Bunun eğlenceli yanı, avatarınızın tıpkı size ya da tamamen uydurulmuş bir karaktere benzeyebilmesidir. Kıyafet olarak klasik jean ve tişört görünümü ile gidebilir, ofis çalışanı gibi giyinebilir ya da bir kostüm seçebilirsiniz.

Farklı gözlük veya güneş gözlüğü stillerinin yanı sıra siperlik, şapka, yüz kaplaması veya yüz maskesi gibi aksesuarlar ekleme seçeneği vardır. En sevdiğiniz saç stilini veya kıvrımlı kırmızı, siyah veya yeşil kedi gözleri gibi eğlenceli göz renklerini veya daha robotik görünenleri seçin.

Birkaç sınırlama olduğunu unutmayın. Avatarınızın vücut tipini, boyutunu veya yüksekliğini değiştiremezsiniz ya da göz, burun veya ağız yerleşiminizde aşırı gerçekçi değişiklikler yapamazsınız. Ayrıca farklı etnik kökenler için kıyafetleri ve saç stillerini karıştırıp eşleştiremezsiniz.

Özelleştirmeyi tamamladığınızda , ekranın sağ üst köşesindeki Hub'a Gir'i tıklayın. Bir hesap oluşturmak ve Ready Player Me ile kullanılabilir hale getirmek için Avatarınızı talep edin'e tıklayın . (İsterseniz birden fazla avatar oluşturabilirsiniz.)

Sanal Avatarınızla Metaverse Nasıl Girilir?

Artık avatarınız oluşturulduğuna göre, Ready Player Me onu metaverse'de kullanmanıza izin verecek. Ekranınızın sol tarafındaki Uygulamaları Keşfet'e tıklayın ve uyumlu sanal dünyaların ve oyunların tekliflerine göz atın(Yeni bir pencerede açılır). Bu şekilde, kullanmak istediğiniz her site için yeni bir avatar oluşturmanız gerekmez.

Örneğin, avatarınızı kullanarak VRChat'a girmek istiyorsanız, VRChat > ​​VRChat'a Aktar öğesine tıklayın . Bu, Ready Player Me ile oluşturduğunuz avatarı alıp VRChat platformuna yükleyecektir. Girmeyi seçtiğiniz sanal dünyalarla bir hesap oluşturmanız gerekebileceğini unutmayın.

Metaverse'de Daha Fazla Seçenek

Ready Player Me, bir avatar oluşturmanın ve meta veri deposuna girmenin yalnızca bir yoludur. Avatarınızı doğrudan yaşamak istediğiniz sanal dünya ile oluşturmayı tercih edebilirsiniz. Synthesia adlı başka bir hizmet(Yeni bir pencerede açılır)Çizgi filme daha az, gerçek bir insana daha çok benzeyen dijital bir versiyonunuzu oluşturmanıza olanak tanır.

Dijital dünyalar için sanal avatarlar oluşturmak yeni bir kavram olabilir, ancak bu zaten birçokları için karlı bir iştir. Sizin için özel bir avatar oluşturacak hizmetler var ve fiyatları birkaç yüz dolardan 10.000 dolara kadar değişiyor.

Meta veri deposu büyümeye devam ettikçe, kullanımları büyük olasılıkla artacaktır. Meta, büyük ölçüde meta veriyi iş için sanal toplantı alanları için bir çıkış noktası olarak tanıtıyor , ancak diğer şirketler daha sosyal bir yaklaşıma veya oyun endüstrisiyle bütünleşmeye odaklanıyor .

Bir avatar oluşturma ve meta veri deposuna girme konusunda hâlâ şüpheniz varsa, buna zaten katılmış olabileceğinizi düşünün. Bir Bitmoji(Yeni bir pencerede açılır), örneğin, bir sanal avatar biçimidir. Bu seni ilgilendirmiyorsa, belki metaverse de ilgilenmez.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow