Microsoft, Genshin Etkisi ile Sony’nin Başarısını Taklit Etmek İçin Çin Oyunlarında Hit Aramayı Hızlandıracağını Söyledi

Microsoft, Sony Group’un başarısını “Genshin Impact” ile taklit etmek için Çin video oyunu içeriğini stokluyor, kaynaklar, Çin’in yalnızca oyunculardan oluşan bir ülkeden gişe rekorları kıran bir geliştirici merkezine geçişini sağlamlaştırdığını söyledi. Kaynaklar, ABD yazılım devi ve Japonya’nın teknoloji öncüsü, birkaç yıldır küçük geliştiricilere programları ve lisans başlıklarını geliştirmeleri için büyük paralar teklif ediyor, ancak Genshin […]

Microsoft, Genshin Etkisi ile Sony’nin Başarısını Taklit Etmek İçin Çin Oyunlarında Hit Aramayı Hızlandıracağını Söyledi

Microsoft, Sony Group’un başarısını “Genshin Impact” ile taklit etmek için Çin video oyunu içeriğini stokluyor, kaynaklar, Çin’in yalnızca oyunculardan oluşan bir ülkeden gişe rekorları kıran bir geliştirici merkezine geçişini sağlamlaştırdığını söyledi.

Kaynaklar, ABD yazılım devi ve Japonya’nın teknoloji öncüsü, birkaç yıldır küçük geliştiricilere programları ve lisans başlıklarını geliştirmeleri için büyük paralar teklif ediyor, ancak Genshin Impact’in etkisinin bir aciliyet duygusu kattığını söyledi.

Gelişmekte olan Şanghay stüdyosu miHoYo’nun aksiyon rol yapma oyunu, iki yıl önce piyasaya sürülmesinden bu yana milyarlarca dolar hasılat elde etti ve çok oyunculu, platformlar arası oyunlarda çıtayı yükseltti. Pass ve PlayStation Plus abonelik hizmetleri.

Analistler, Çin oyunlarına artan Batı ilgisinin Çin’in oyun geliştirme endüstrisinin olgunlaşmasını yansıttığını söyledi. Araştırmacı Niko Partners’ın kıdemli analisti Daniel Ahmad, Çin oyunlarının artık büyük bütçeli Batılı oyunlarla aynı seviyede olduğunu söyledi.

Ahmad, “Çinli oyun geliştiricileri, geliştirme araçlarını standartlaştırmaya, gelişmiş üretim süreçleri oluşturmaya ve gerçekten büyük ölçekli ekiplere yatırım yapmaya çalışıyor” dedi. “Nihayetinde, bu onlara hem coğrafya hem de platformlar açısından geniş bir kitleye ulaşmak için rekabet avantajı sağlamaya yardımcı oluyor.”

İki endüstri kaynağı, Microsoft’un Çin oyunlarını araştırmak için bir ekip kurduğunu söyledi. Xbox yapımcısı, abonelik listesini büyük markalarla doldurdu, ancak şimdi büyük para teklifleriyle bağımsız stüdyoları bile etkilediğini söylediler.

Aynı zamanda, başvurular Microsoft’un abonelik hizmetini kişisel bilgisayarlara ve el cihazlarına genişlettiğini ve çok oyunculu, platformlar arası uyumluluk konusunda itibar geliştiren miHoYo gibi Çinli geliştiricilerin cazibesini artırdığını gösterdi – “Genshin Impact” olmak üzere önemli bir örnek.

Stüdyosu, oyununu Game Pass’e sunmak için üç yıl önce Microsoft ile bir lisans anlaşması imzalayan bir yönetici, ABD firmasının son zamanlarda bir devam filmi için çok daha büyük bir lisans anlaşması teklif ettiğini söyledi.

Yönetici, “Henüz imzalamıyoruz çünkü oyunumuzu tamamladığımızda daha da iyi bir teklif alacağını düşünüyoruz” dedi.

İlgili parayı gösteren dosyalamalar, Microsoft’un Game Pass’te aksiyon oyunu ARK: Survival Evolved’i öne çıkarmak için 2,5 milyon dolar (kabaca 20 sterlin) ve devamı ARK 2 için 2,3 milyon dolar (kabaca 12 sterlin) ödediğini gösterdi – her ikisi de ABD’li geliştirici Studio Wildcard’dan , Çin’in Snail Games’e aittir.

Şanghay’daki başka bir geliştirici olan Recreate Games’in bir yöneticisi, şirketinin, yakında çıkacak olan çok oyunculu oyunu Party Animals’ın yalnızca Xbox’ta piyasaya sürülmesi için Microsoft ile geçen yıl bir anlaşma imzaladığını söyledi.

İcra Kurulu Başkanı Luo Zixiong, “Xbox, Çin’deki birçok projeyle temasa geçti ve bu projeler öncelikle konsol ve PC oyunları geliştirmeye odaklanıyor” dedi.

Microsoft, e-postayla gönderilen yorum isteklerine yanıt vermedi.

Yakalamak

Microsoft, Çin’de Sony’ye kıyasla daha yavaş kaldı. Japon firma, Çinli geliştiricilerin PlayStation’larında oyun yayınlamalarına yardımcı olmayı amaçlayan oyun hızlandırma programı “China Hero Project”i 2017’de başlattı. Yedi tanesi pazara ulaşan 17 oyunu desteklemiştir.

China Hero Project’in eski yöneticisi Kuangyi Zhou, Nisan ayında Reuters’e verdiği demeçte, “Son iki yıldır sessizdik. Ancak program hala çok fazla uğultu halinde ilerliyor.” “Programdan başarıyla çıkan tüm oyunlarla gurur duyuyoruz… Yeni bir grubun geleceğine hiç şüphe yok.”

2019’da Sony, Genshin Impact’i geliştiren az bilinen bir stüdyo olan miHoYo ile ortaklık kurdu. Bir yıl sonra piyasaya sürüldüğünde dünya çapında bir hit olan oyun, kişisel bilgisayarlar ve el cihazları için mevcut, ancak konsol versiyonu yalnızca PlayStation’da.

Konuya aşina iki kişi, Microsoft’un Genshin Impact’i kaçırdığı için pişman olduğunu söyledi. İçlerinden biri, oyunun gelişiminin başlarında miHoYo ile konuştuğunu ancak bir anlaşmaya varmadığını söyledi. Diğer kişi, deneyimin Microsoft’un Çinli geliştiricilere yönelik daha aktif arayışının arkasındaki itici güç olduğunu söyledi.

“Genshin Impact’i almak Sony’ye çok para kazandırdı,” dedi ikinci kişi, bilgi halka açık olmadığı için kimliğini açıklamayı reddetti.

“Genshin Impact”ten elde edilen konsol geliri hakkında halka açık bir veri yok, ancak Sensor Tower’dan gelen veriler, rakamı Mayıs ayı itibariyle mobil cihazlar için 3 milyar dolar (kabaca 24.800 rupi) olarak gösteriyor.

Pazar Evrimi

21. yüzyılın büyük bir bölümünde, Çinli oyuncular çoğunlukla ithal oyunlar oynadı, çünkü evde yetiştirilen oyunlar üretim değerinde daha düşük olarak görüldü. Çinli oyun lideri Tencent Holdings Ltd bile evde yabancı oyunlar yayınlamaya başladı.

Pazar dünyanın en büyükleri haline geldikçe, yerel stüdyolar daha kaliteli oyunlar geliştirmeye giderek daha fazla yatırım yaptı. Trend, yeni oyunlar üzerindeki düzenleyici kısıtlamalar ve ithalat sayısına ilişkin sınırlamalar ile hızlandı ve Ubisoft Entertainment SA ve Activision Blizzard gibi üst düzey stüdyolarda çalışan mühendislerin geri dönüşünden faydalandı.

Oyun yöneticileri artık Genshin Impact’i küresel bir endüstri dönüm noktası olarak görüyor ve üretim değerine ve sorunsuz çapraz platform oyununa övgüde bulunuyor. Apple, en yeni M1 işlemci çipiyle donatılmış yeni iPad Air dahil olmak üzere birinci sınıf cihazlarının gücünü göstermek için bile oyunu kullandı.

Çin’in en büyük ikinci oyun firması NetEase’den 2021’deki Naraka: Bladepoint ise bir başka dönüm noktası oldu. Çoğu Çin oyunu oynamakta ve oyun içi satışlardan kazanç sağlamakta özgür olsa da, “Naraka: Bladepoint” 20 $ (kabaca 1.600 Rs.) fiyatına rağmen 10 milyonun üzerinde kopya sattı ve üretim değerine olan güveni yansıttı.

İki kaynak Reuters’e verdiği demeçte, oyunun hem Microsoft’un hem de Sony’nin dikkatini çektiğini söyledi. İçlerinden biri, NetEase’in Microsoft’a öncelik verdiğini ve bu da oyunu Haziran ayında Game Pass’e özel hale getirdiğini söyledi.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow