Microsoft’un AB Düzenleyicileri Tarafından İncelenen Activision Anlaşmasından Sonra Rakipleri Engelleme Teşvikleri: Ayrıntılar

Reuters tarafından görülen bir AB belgesine göre, AB antitröst düzenleyicileri, oyun geliştiricilerine Microsoft’un rakiplerinin Call of Duty yapımcısı Activision Blizzard’ın en çok satan oyunlarına erişimini engellemeye teşvik edilip edilmeyeceğini soruyor. AB antitröst düzenleyicileri, Microsoft’un önerdiği 69 milyar dolarlık (kabaca 5,67,600 rupi) Activision’ı satın alıp almama konusunda 8 Kasım’a kadar bir ön karar verecek. AB rekabet […]

Microsoft’un AB Düzenleyicileri Tarafından İncelenen Activision Anlaşmasından Sonra Rakipleri Engelleme Teşvikleri: Ayrıntılar

Reuters tarafından görülen bir AB belgesine göre, AB antitröst düzenleyicileri, oyun geliştiricilerine Microsoft’un rakiplerinin Call of Duty yapımcısı Activision Blizzard’ın en çok satan oyunlarına erişimini engellemeye teşvik edilip edilmeyeceğini soruyor. AB antitröst düzenleyicileri, Microsoft’un önerdiği 69 milyar dolarlık (kabaca 5,67,600 rupi) Activision’ı satın alıp almama konusunda 8 Kasım’a kadar bir ön karar verecek.

AB rekabet uygulayıcısı, Activision’ın kullanıcı verilerinin ABD yazılım devine bilgisayar ve konsol oyunlarının geliştirilmesi, yayınlanması ve dağıtımında rekabet avantajı sağlayıp sağlayamayacağını da sordu, AB belgesi gösteriyor.

Oyun endüstrisinin en büyüğü olan planlanan satın alma, Microsoft’un lider Tencent ve Sony ile daha iyi rekabet etmesine yardımcı olacak.

Önümüzdeki ay alacağı karardan sonra, Avrupa Komisyonu’nun Big Tech satın almalarıyla ilgili düzenleyici endişelerin altını çizerek dört aylık bir soruşturma başlatması bekleniyor.

Oyun geliştiricilere, yayıncılara ve dağıtımcılara, anlaşmanın Microsoft’un Xbox ve bulut oyun akış hizmeti Game Pass aracılığıyla konsol ve PC oyunlarını satma koşullarıyla ilgili pazarlık güçlerini etkileyip etkilemeyeceği soruldu.

Düzenleyiciler ayrıca anlaşmanın ardından ve Microsoft’un Activision oyunlarını yalnızca Xbox’ında, Games Pass’ta ve bulut oyun akış hizmetlerinde kullanıma sunmaya karar vermesi durumunda piyasada yeterli alternatif tedarikçi olup olmayacağını bilmek istedi.

Bu tür münhasırlık hükümlerinin Microsoft’un Windows işletim sistemini rakiplerine karşı güçlendirip güçlendirmeyeceğini ve Activision’ın PC işletim sistemine, bulut bilişim hizmetlerine ve oyunla ilgili yazılım araçlarına eklenmesinin ona video oyun endüstrisinde bir avantaj sağlayıp sağlamadığını sordular.

Call of Duty serisinin konsol oyunları dağıtıcıları, bilgisayarlarda üçüncü taraf çoklu oyun abonelik hizmetleri ve bulut oyunu akış hizmetleri sağlayıcıları için ne kadar önemli olduğunu sordular.

Yaklaşık 100 sorudan oluşan ankette, anlaşmanın ardından Nvidia’nın GeForce Now, Sony’nin PlayStation, Google Stadia, Amazon Luna ve Facebook Gaming gibi rakiplerinden hangisinin daha çekici görülebileceği soruldu.

Yanıt verenlerin yanıt vermek için 10 Ekim’e kadar süreleri var.

© Thomson Reuters 2022


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.

Teknory