Minecraft'ta Metnin Rengi Nasıl Değiştirilir

Minecraft'ta metin rengini ve stilini değiştirme yeteneği hem kullanışlı hem de eğlencelidir. Metni daha okunaklı hale getirmeye, sohbetteki farklı ekipleri ayırt etmeye ve mesajlarınıza dikkat çekmeye yardımcı olur. Bu özelliği nasıl kullanacağınızı merak ediyorsanız, yardım etmek için buradayız.

Minecraft'ta Metnin Rengi Nasıl Değiştirilir

Bu kılavuzda, farklı cihazlarda Minecraft sohbetindeki metin renginin nasıl değiştirileceğini açıklayacağız. Ek olarak, metin stilini değiştirmeye ilişkin talimatlar sunacağız ve konuyla ilgili en sık sorulan soruların bazılarını yanıtlayacağız. Adınızı, mesajlarınızı nasıl düzenleyeceğinizi ve beğeninize göre metin imzalayacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

iPhone'da Minecraft'ta Metin Rengini Değiştirme

iPhone için Minecraft'ta sohbet metni rengini değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Renk kodu listesinde istediğiniz metin rengini bulun.
 2. Sohbete yazmaya başlamadan önce bölüm ( § ) simgesini girin. Bunu yapmak için karakter klavyesini açın, ardından & sembolüne dokunun ve basılı tutun. Bir kez daha karakter önerileri açılır, § sembolünü seçin.

 3. Metninizin önüne renk kodunu yazın. Renk kodunuz ve metniniz arasında boşluk kullanmayın. Örneğin, “§4text” metninizi kırmızıya çevirecektir.
 4. Metninizi girin ve gönderin.

Android'de Minecraft Metin Rengini Değiştirme

Bir Android cihazda Minecraft Pocket Edition'da sohbet metni rengini nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Renk kodu listesinde istediğiniz metin rengini bulun.
 2. Sohbete yazmaya başlamadan önce bölüm ( § ) simgesini girin. Bunu yapmak için karakter klavyesini açın, ardından paragraf (  ) sembolüne dokunun ve basılı tutun. Bir kez daha karakter önerileri açılır, § sembolünü seçin.

 3. Metninizin önüne renk kodunu yazın. Renk kodunuz ve metniniz arasında boşluk kullanmayın. Örneğin, “§4text” metninizi kırmızıya çevirecektir.
 4. Metninizi girin ve gönderin.

Windows 10'da Minecraft'ta Metin Rengini Değiştirme

Windows 10 PC'de Minecraft'ta sohbet metni rengini değiştirmeye yönelik genel talimatlar, mobil cihazlardan çok farklı değildir. Tek ayrım, bölüm sembolünün konumudur:

 1. Renk kodu listesinde istediğiniz metin rengini bulun.
 2. Sohbette, yazmaya başlamadan önce bölüm (§) simgesini girin. Bunu yapmak için Alt tuşunu basılı tutun. Num Lock'un etkinleştirildiğinden emin olun ve 0 , 1 , 6 ve 7 rakamlarına bu sırayla basın.

 3. Metninizin önüne renk kodunu yazın. Renk kodunuz ve metniniz arasında boşluk kullanmayın. Örneğin, “§4text” metninizi kırmızıya çevirecektir.

 4. Metninizi girin ve gönderin.

Mac'te Minecraft'ta Metin Rengini Değiştirme

Komut bloklarını ve tellraw komutunu kullanmadığınız sürece Mac'te Minecraft'ta sohbet metni rengini değiştiremezsiniz. İşte bir örnek :

/tellraw @p {"metin":"","ekstra":[{"metin":"<AlphrMinecrafter> ","renk":"beyaz"},{"metin":"Mavi ve kalın yazıyorum metin! ","color":"blue","bold":"true"}]}

Bölüm Sembolleri

Hangi cihazı kullanırsanız kullanın, bölüm karakterinin konumu hiç de açık değildir. Numpad olan bir bilgisayarda Minecraft oynuyorsanız, bölüm sembolünü yazmak oldukça basittir:

 1. Num Lock'un açık olduğundan emin olun , Alt tuşunu basılı tutun ve 0 , 1 , 6 ve 7 rakamlarına tam olarak bu sırayla basın.
  Ancak, birçok dizüstü bilgisayarda Numpad içermeyen daha küçük klavyeler bulunur. Bu durumda, süreç biraz daha yanıltıcıdır:
 2. Windows tuşuna basın veya Başlat düğmesine tıklayın.
 3. Arama kutusuna charmap yazın ve karakter haritasını açın.

 4. § simgesini seçin , ardından Kopyala'yı tıklayın .

 5. Karakteri Minecraft'a yapıştırın.

İsteğe bağlı olarak, § sembolünü girmek için ekran klavyesini kullanabilirsiniz :

 1. Windows tuşuna basın veya Başlat düğmesine tıklayın.
 2. Arama kutusuna osk yazın.

 3. Ekran klavyesi göründüğünde, Seçenekler'i tıklayın .

 4. Sayısal tuş takımını aç'ı seçin ve OK ile onaylayın .

 5. Ekran klavyesinde bir Num Lock seçeneği görünmelidir; üstüne tıkla.

 6. Klavyenizdeki Fn + Alt tuşlarına aynı anda basın ve ekran klavyesinde 0, 1, 6 ve 7 rakamlarını tam olarak bu sırayla tıklayın ve Fn ve Alt tuşlarını bırakın.

Bir mobil cihazda, bölüm sembolünü bulmak bilgisayardan çok daha kolaydır:

 1. Karakter klavyesini açın. Bunu yapmak için ekranınızın sol alt köşesinde bulunan “123” düğmesine dokunun (hem Android hem de iPhone cihazları için).
 2. Android'de  sembolüne uzun dokunun. iPhone'da & sembolüne uzun dokunun.

 3. Bir kez daha karakter seçenekleri açılır, § sembolünü seçin ve tuşu bırakın.

Xbox'ta bölüm sembolünü yazma işlemi bir mobil cihazdakine benzer. Aşağıdaki adımları takip et:

 1. Karakter klavyesini açmak için sol tetiğe basın.
 2. Paragraf sembolünü bulun ve daha fazla öneri görünene kadar basılı tutun.

 3. § sembolünü seçin .

Son olarak, yukarıda belirtilen seçeneklerden hiçbiri cihazınız için işe yaramazsa, sembolü çevrimiçi olarak kopyalayıp Minecraft'a yapıştırabilirsiniz.

Minecraft Renk Kodları

Doğal olarak Minecraft sohbetinde metin rengini değiştirmek için renk kodlarını bilmeniz gerekir. Minecraft, 16 varyasyon arasından tercih ettiğiniz rengi seçmenize olanak tanır:

 • Siyah – 0
 • Koyu mavi – 1
 • Yeşil – 2
 • Camgöbeği - 3
 • Koyu kırmızı – 4
 • Mor – 5
 • Altın – 6
 • Açık gri – 7
 • Gri – 8
 • Mavi – 9
 • Açık yeşil – A/a
 • Açık mavi – S/b
 • Kırmızı – C/c
 • Pembe – G/g
 • Sarı – E/e
 • Beyaz – Yan/Y

Minecraft Stil Kodları

Metin renginin yanı sıra stilini Minecraft'ta değiştirebilirsiniz. “§” sembolünü ve ardından aşağıdaki stil kodlarından birini yazın:

 • kalın - l
 • Vuruş - m
 • Altı çizili – n
 • italik - o
 • Sıfırla - r

Not: Stil kodu her zaman renk kodunun önüne gelmelidir. Kodlar ve metniniz arasında boşluk bırakmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Artık Minecraft sohbetinde metin rengini ve stilini nasıl değiştireceğinizi bildiğinize göre, oyundaki metin düzenleme hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Aşağıdaki en popüler soruların yanıtlarını bulun.

Minecraft'ta İsminizin Rengini Nasıl Değiştirirsiniz?

Minecraft'ta sadece sohbet mesajları renklendirilemez. Adınızı puan tablosunda öne çıkarmak için aşağıdaki talimatları izleyin:

1. Oyunda komutları etkinleştirdiğinizden emin olun.

2. Sohbette, \scoreboard team add [takım adı] komutunu yazın.

3. Yeni takım oluşturulduktan sonra, \scoreboard takımlarına katıl [takım adı] komutunu yazın. Takımdaki tek oyuncu siz olabilirsiniz.

4. \skorbord ekipleri seçeneğini [takım adı] renk [§renk kodu] yazın . İsteğe bağlı olarak, mevcut renkleri görmek için “renk”ten sonra Sekme tuşuna basın, ardından kod yerine renk adını yazın.

Minecraft'ta İşaret Metninin Rengini Nasıl Değiştiririm?

Okunamayan metin, Minecraft'taki koyu meşe işaretleriyle ilgili yaygın bir sorundur. Bunu çözmek için metin rengini değiştirebilirsiniz. Minecraft bunu yapmayı gerçekten kolaylaştırdı. Aşağıdaki adımları takip et:

1. Mesajınızı tabelaya yazın.

2. Kullanmak istediğiniz boya rengini bulun.

3. Boyalı işarete sağ tıklayın.

Minecraft'ta Kişiliğinizi İfade Edin

Rehberimizin yardımıyla artık Minecraft'taki metni kişisel tercihinize uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Daha fazla metin düzenleme seçeneği için renk ve stil kodlarını eşleştirin veya birkaç stil kodunu karıştırın. Bu özellik, harika bir dış görünüm veya akılda kalıcı kullanıcı adı kadar kişiliğinizi de ifade etmenize yardımcı olur.

Minecraft'taki metin rengi değiştirme özelliğini esas olarak ne için kullanıyorsunuz? Oyunda daha eğlenceli özelleştirme seçenekleri biliyor musunuz? Deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow