Muazzam meteor çarpması, Mars’a 500 ayak genişliğinde krater patlattı

Güneş sisteminde şimdiye kadar tanık olunan en büyük meteor çarpmalarından biri, iki farklı Mars görevi tarafından kaydedildi. Etki, sismik dalgaların gezegeni sallamasına neden oldu ve bilim adamlarının Mars’ın iç yapısı hakkında daha fazla şey anlamalarına yardımcı oluyor. Grev 24 Aralık 2021’de gerçekleşti ve bilim adamları, sonuçlarını NASA InSight iniş aracı tarafından tespit edilen 4 büyüklüğünde […]

Muazzam meteor çarpması, Mars’a 500 ayak genişliğinde krater patlattı

Güneş sisteminde şimdiye kadar tanık olunan en büyük meteor çarpmalarından biri, iki farklı Mars görevi tarafından kaydedildi. Etki, sismik dalgaların gezegeni sallamasına neden oldu ve bilim adamlarının Mars’ın iç yapısı hakkında daha fazla şey anlamalarına yardımcı oluyor.

Grev 24 Aralık 2021’de gerçekleşti ve bilim adamları, sonuçlarını NASA InSight iniş aracı tarafından tespit edilen 4 büyüklüğünde bir marsquake şeklinde zaten gözlemlemişlerdi. Ancak, Mars Reconnaissance Orbiter tarafından yörüngeden toplanan yüzey görüntülerini inceleyen araştırmacılar, aynı anda ortaya çıkan ve depremlerin büyük bir çarpmanın neden olduğunu gösteren devasa bir krater görebildiklerini fark ettiler.

HiRISE Verilerini Kullanarak Mars Etkisinin Üst Geçidi (Animasyon)

InSight’ın Etki Bilimi Çalışma Grubuna liderlik eden Brown Üniversitesi’nden Ingrid Daubar, “Bu boyutta yeni bir etki bulmak eşi görülmemiş bir şey” dedi. Beyan. “Jeolojik tarihte heyecan verici bir an ve buna tanık olmalıyız.”

Mars'taki bir çarpma kraterinin çevresinde kaya büyüklüğünde su buzu blokları görülebilir.
NASA’nın Mars Keşif Yörünge Aracındaki Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Bilim Deneyi (HiRISE kamera) tarafından görüldüğü gibi, Mars’taki bir çarpma kraterinin kenarında kaya büyüklüğünde su buzu blokları görülebilir. Krater, 24 Aralık 2021’de Amazonis Planitia bölgesindeki bir göktaşı çarpmasıyla oluştu. NASA/JPL-Caltech/Arizona Üniversitesi

Gezegene çarpan meteorun 16 ila 39 fit genişliğinde olduğu tahmin ediliyor ve gezegene neredeyse 500 fit genişliğinde ve 70 fit derinliğinde bir krater oluşturacak kadar sert çarptı. Gezegene çarptığında, yüzeyin altındaki katmanları açığa çıkardı ve Amazonis Planitia bölgesindeki kraterden 23 mil uzağa giden malzeme fırlattı.

MSSS’de Orbital Science and Operations Group’a liderlik eden Liliya Posiolova, “Darbenin görüntüsü, devasa krater, açığa çıkan buz ve Mars tozunda korunan dramatik patlama bölgesi ile daha önce gördüğüm hiçbir şeye benzemiyordu” dedi. “Çarpmaya, atmosferik patlamaya ve kilometrelerce aşağı atılan enkazlara tanık olmanın nasıl bir şey olduğunu hayal etmekten kendimi alamadım.”

Yüzey dalgalarının Mars'a yayılmasına neden olan bir çarpmanın çizimi.
Yüzey dalgalarının Mars’a yayılmasına neden olan bir çarpmanın çizimi. ETH Zürih, Doyeon Kim, Martin van Driel, Christian Boehm

Çarpma, yalnızca gezegenin içini değil, aynı zamanda yüzeyinde de yayılan sismik dalgalara neden oldu. Bu yüzey dalgalarını gözlemlemek nadirdir ve gezegenin kabuğunun yapısı hakkında daha fazla şey anlamak isteyen araştırmacılar için faydalıdır.

Gazetelerden birinin baş yazarı ETH Zürih’ten Doyeon Kim, “Şimdiye kadar, Mars kabuğu hakkındaki bilgimiz, InSight iniş aracı altında yalnızca tek bir nokta ölçümüne dayanıyordu” dedi. Beyan.

Bu yeni veri noktası ile araştırmacılar, arazi aracı ile çarpma alanı arasındaki kabuk alanının daha yüksek bir yoğunluğa sahip olduğunu görebildiler, önceki ölçümler ise, arazinin altındaki kabuğun daha düşük bir yoğunluğa sahip olduğunu öne sürdü. Yüzeyde farklı kaya türleri olabilir veya yerin altındaki kayalar gezegenin diğer bölgelerinden farklı bir süreçle oluşturulmuş olabilir.

Araştırma şurada yayınlandı: iki kağıtlar Science dergisinde.

Editörün Önerileri


Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow