NASA, Kasım ayında SLS roket fırlatma için yolda olduğunu söyledi

NASA, 14 Kasım Pazartesi günü Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden mega ay roketinin ilk fırlatılması için “yolda” olduğunu söyledi. NASA’nın 2022 yazında fırlatma rampasındaki SLS roketi. NASA bu Güncelleme Artemis I görevinde, yaz boyunca teknik sorunlar ve Ian Kasırgası planları bozduğunda aracı havaya uçurmak için yapılan birkaç başarısız girişimin ardından Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketinin fırlatma …

NASA, Kasım ayında SLS roket fırlatma için yolda olduğunu söyledi

NASA, 14 Kasım Pazartesi günü Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden mega ay roketinin ilk fırlatılması için “yolda” olduğunu söyledi.

NASA'nın 2022 yazında fırlatma rampasındaki SLS roketi.
NASA’nın 2022 yazında fırlatma rampasındaki SLS roketi. NASA

bu Güncelleme Artemis I görevinde, yaz boyunca teknik sorunlar ve Ian Kasırgası planları bozduğunda aracı havaya uçurmak için yapılan birkaç başarısız girişimin ardından Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketinin fırlatma rampasına geri döneceği aynı hafta içinde geliyor.

NASA şu anda yeni nesil roketini 14 Kasım saat 12:07 ET’de açılan 69 dakikalık bir pencerede fırlatmayı hedefliyor.

98 metre yüksekliğindeki roket, havalanırken yaklaşık 8,8 milyon pound itiş gücü yaratacağından, fırlatma oldukça görkemli olacağa benziyor. Bu, Uzay Mekiği’nden %13 daha fazla güç ve elli yıl önce Apollo ay misyonlarına güç veren Satürn V roketinden %15 daha fazla.

Artemis I görevi önerilen fırlatma süresi boyunca kaçmayı başarırsa, SLS roketi mürettebatsız bir Orion uzay aracını aya doğru itecek ve yaklaşık 25 gün sonra Cuma günü Pasifik Okyanusu’na bir sıçrama ile geri dönmeden önce bir uçuş gerçekleştirecek. , 9 Aralık.

Başarılı bir görev, aynı rotayı bu sefer gemide astronotlarla alacak olan Artemis II’nin önünü açacaktır.

Bundan sonra, dikkatler, 1972’deki son Apollo görevinden bu yana ilk astronot inişini de işaretleyecek bir yolculukta ay yüzeyine ilk kadın ve ilk renkli insanı indirecek olan ve merakla beklenen Artemis III görevine çevrilecek.

İlk Artemis misyonları, NASA’nın ay yüzeyinde uzun süreli astronot konaklamaları için bir ay üssü inşa etmeyi planlamasıyla birlikte yeni bir uzay araştırmaları çağını başlatmaya hazırlanıyor. Ayrıca, ayın varlığının, muhtemelen 2030’ların sonlarında, Mars’a yapılan ilk mürettebatlı misyonlar için bir basamak taşı olarak hizmet etmesi umulmaktadır.

Editörün Önerileri


Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow