NASA'nın Artemis I SLS Megaroket Lansmanı Nasıl İzlenir ?

İşte yaklaşan lansman hakkında bilmeniz gerekenler

NASA'nın Artemis I SLS Megaroket Lansmanı Nasıl İzlenir ?

NASA'nın Artemis I SLS Megaroket Lansmanı Nasıl İzlenir ?

NASA'nın devasa Uzay Fırlatma Sistemi (SLS)kalkışa neredeyse hazır. Bu çok beklenen roket fırlatmanın yapımı için on yıldan fazla oldu ve NASA'nın aya yapılan mürettebatlı misyonlara geri dönüşünü işaret ediyor. Bu göreve Artemis I deniyor ve bu fırlatma sırasında gemide herhangi bir astronot olmayacak.

NASA'nın Artemis I SLS Megaroket Lansmanı Nasıl İzlenir ?

İlk fırlatılışı sırasında SLS, NASA'nın Orion kapsülünü uzaya fırlatacak ve Ay'ın çevresinde 39 ila 42 gün sürebilecek bir yolculuğa çıkacak.Geçen hafta NASA, Florida'daki Kennedy Uzay Merkezin'de 39B rampasını fırlatmak için 322 metrelik roketi yuvarladı. Yaklaşık 6 km'lik 10 saat süren bir yolculuk oldu.

NASA'NIN ARTEMİS'İ NE ZAMAN FIRLATILACAK?

NASA, SLS roketini 29 Ağustos 2022 Pazartesi günü fırlatmayı planlıyor. Saat 15:30'te başlayan iki saatlik bir fırlatma yayını olacak. Bu, gecikme olmazsa roketin 15:30  ile 17:30  arasında herhangi bir zamanda kalkabileceği anlamına gelir.

ARTEMİS'İ CANLI OLARAK NASIL İZLERİM?

Lansmana bizzat katılamazsanız, NASA bunu web sitesinden , YouTube kanalından ve NASA uygulamasından canlı yayınlıyor . Fırlatma için geri sayım 27 Ağustos Cumartesi günü saat 10:23 'de başlıyor.

Ayrıca lansmanı takip etmenin başka yolları da olacak. 28 Ağustos'ta NASA , Artemis Gerçek Zamanlı Yörünge Web Sitesi (AROW) adında, insanların görevi olduğu gibi izlemelerini sağlayacak özel bir web sitesine sahip olacak.

Lansmanın yanı sıra NASA, yayın sırasında bazı özel misafirleri de ağırlamayı planlıyor. Buna Jack Black, Chris Evans ve Keke Palmer'ın yanı sıra Josh Groban ve Herbie Hancock'un “The Star-Spangled Banner” performansı dahildir.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow