NASA’nın Psyche metal asteroit misyonunun yeni lansman tarihi var

NASA’nın gizemli bir metal asteroidi ziyaret etmeye hazırlanan Psyche uzay aracına, başlangıçta Ağustos 2022 için belirlenen fırlatma gecikmesinin ardından yeni bir fırlatma tarihi verildi. Uzay aracı, yazılımında açıklanan teknik sorunlar nedeniyle fırlatma tarihini kaçırdı. Haziran, ancak şimdi bunun yerine Ekim 2023’te başlayacak. Bu zamanda fırlatılarak, uzay aracı önceden planlanmış olana benzer bir uçuş profilini takip […]

NASA’nın Psyche metal asteroit misyonunun yeni lansman tarihi var

NASA’nın gizemli bir metal asteroidi ziyaret etmeye hazırlanan Psyche uzay aracına, başlangıçta Ağustos 2022 için belirlenen fırlatma gecikmesinin ardından yeni bir fırlatma tarihi verildi. Uzay aracı, yazılımında açıklanan teknik sorunlar nedeniyle fırlatma tarihini kaçırdı. Haziran, ancak şimdi bunun yerine Ekim 2023’te başlayacak.

Bu zamanda fırlatılarak, uzay aracı önceden planlanmış olana benzer bir uçuş profilini takip edebilir. Uzay aracı 2026’da yerçekimi yardımı için Mars’tan bir uçuş gerçekleştirecek ve Ağustos 2029’da asteroit Psyche’ye varması planlanıyor. Uzay aracı, neredeyse tamamen metalden yapıldığı düşünülen Psyche olarak da adlandırılan asteroidi araştıracak. Asteroitin incelenmesi, araştırmacıların gezegenlerin nasıl oluştuğunu öğrenmelerine yardımcı olabilir, çünkü asteroit bir gezegen çekirdeği haline gelmenin ilk aşamalarında olabilir.

Haziran 2020 itibariyle güncellenen bu çizim, NASA'nın Psyche uzay aracını tasvir ediyor.
Haziran 2020 itibariyle güncellenen bu çizim, NASA’nın Psyche uzay aracını tasvir ediyor. NASA/JPL-Caltech/ASU

Psyche görevinin kaçırılan fırlatma tarihinin ardından, NASA ve Jet Propulsion Laboratory (JPL), misyonun 2023’te başlayıp başlayamayacağı konusunda kendi dahili incelemesini gerçekleştirdi ve daha fazla bağımsız bir inceleme, hangi teknik sorunların meydana geldiğini ve görevin nasıl denetlendiğini inceledi. . Bu bağımsız inceleme henüz nihai raporunu üretmedi, ancak yakında bekleniyor ve kamuoyuyla paylaşılacak.

NASA’nın Bilim Misyonu Müdürlüğü’nün yardımcı yöneticisi Thomas Zurbuchen, “Bağımsız inceleme kurulunun ve JPL liderliğindeki ekibin görev başarısına yönelik sıkı çalışmasını takdir ediyorum” dedi. Beyan. “Psyche’den öğrenilen dersler, tüm görev portföyümüze uygulanacaktır. Psyche’nin yaşamı boyunca sağlayacağı bilimsel içgörüler ve kendi gezegenimizin çekirdeğini anlamamıza katkıda bulunma vaadi konusunda heyecanlıyım.”

Ekip şimdi Psyche uzay aracının testini tamamlamak için çalışıyor, böylece gelecek yıl fırlatılmaya hazır olabilir.

JPL Direktörü Laurie Leshin, “Psyche ekibiyle son derece gurur duyuyorum” dedi. “Bu inceleme sırasında, gelecekteki lansman tarihine doğru önemli ilerleme kaydettiklerini gösterdiler. Planın ilerleyeceğinden eminim ve bu görevin geri döneceği eşsiz ve önemli bilimden heyecan duyuyorum.”

Editörün Önerileri


Teknory