Nükleer Füzyon Neden Hava Üstünlüğünün Anahtarı Olabilir?

Nükleer denizaltıların ve uçak gemilerinin dezavantajları olsa da, füzyonla çalışan bir jet hava kuvvetleri için büyük bir artı olabilir. Lockheed Martin, birkaç yıl önce füzyonla çalışan bir jet için patent başvurusunda bulundu. Jet, jet motorlarına güç sağlayacak olan küçük bir füzyon reaktörü içerecekti. Normal jetler yakıt yakar, ancak bir nükleer jet, motorunun yanma odalarını ısı […]

Nükleer Füzyon Neden Hava Üstünlüğünün Anahtarı Olabilir?

Nükleer denizaltıların ve uçak gemilerinin dezavantajları olsa da, füzyonla çalışan bir jet hava kuvvetleri için büyük bir artı olabilir. Lockheed Martin, birkaç yıl önce füzyonla çalışan bir jet için patent başvurusunda bulundu. Jet, jet motorlarına güç sağlayacak olan küçük bir füzyon reaktörü içerecekti. Normal jetler yakıt yakar, ancak bir nükleer jet, motorunun yanma odalarını ısı eşanjörleri için değiştirir ve Lockheed, aynı miktarda itme üreteceğini söyler. Sandboxx).

Füzyonla çalışan bir uçağın, geleneksel yakıtla çalışan bir uçakla karşılaştırıldığında bir takım avantajları da olacaktır. Ana olan, asla yakıt ikmali yapmak zorunda kalmayacak olmasıdır. Reaktör, jetin ömrü boyunca ihtiyaç duyacağı tüm enerjiyi içerecektir. Bu, jetin esasen sınırsız menzile sahip olduğu çok faydalı bir ikincil etkiye yol açar. bu Amerikan Hava Kuvvetleri F-16’nın yaklaşık 1000 mil menzili olduğunu söylüyor. Bu, bir jetin yaklaşık 500 mil seyahat edebileceği, hedefini vurabileceği ve ardından üsse geri dönebileceği anlamına geliyor. Füzyonla çalışan bir jet, pilot yorgunluktan bayılana kadar sürecek. Bu, kıtalararası hava muharebe görevlerini rutin hale getirebilir. Ayrıca, bir jet filosunun çalışması için gereken binlerce galon yakıtı taşımak ve depolamak zorunda kalmadığından, orduyu lojistik bir baş ağrısından kurtarır.

Bir füzyon reaktörünün üretebileceği potansiyel enerji miktarı, enerji silahlarını da bir olasılık haline getirir. Geleceğin nükleer enerjili savaş uçakları, geleneksel silahlara güvenmek yerine it dalaşı kazanmak için yüksek güçlü lazerler kullanabilir. Ve füzyonla çalışan bir jet vurulursa, kirli bir bombaya dönüşmez. Füzyon reaksiyonları uranyum gibi radyoaktif elementler kullanmaz, bu nedenle reaktörden yayılan tek şey hidrojen ve helyumdur.

Teknory