Oyun Oynama, Savunmasız Çocuklarda Yaşamı Tehdit Eden Kardiyak Aritmilere Neden Olabilir, Araştırmaya Göre

Yeni bir araştırmaya göre, bilgisayar oyunları, eğilimleri daha önce bildirilmemiş olabilecek savunmasız gençlerde yaşamı tehdit eden kardiyak aritmiler yaratabilir. Araştırmacılar, video oyunları oynarken bilincini kaybeden çocuklarda alışılmadık ama belirgin bir model gözlemlediler. Çalışmanın bulguları Heart Rhythm Society, the Cardiac Electrophysicology Society ve the Pediatric & Congenital Electrophysicology Society dergisinde yayınlandı. The Heart Center for Children, […]

Oyun Oynama, Savunmasız Çocuklarda Yaşamı Tehdit Eden Kardiyak Aritmilere Neden Olabilir, Araştırmaya Göre

Yeni bir araştırmaya göre, bilgisayar oyunları, eğilimleri daha önce bildirilmemiş olabilecek savunmasız gençlerde yaşamı tehdit eden kardiyak aritmiler yaratabilir.

Araştırmacılar, video oyunları oynarken bilincini kaybeden çocuklarda alışılmadık ama belirgin bir model gözlemlediler.

Çalışmanın bulguları Heart Rhythm Society, the Cardiac Electrophysicology Society ve the Pediatric & Congenital Electrophysicology Society dergisinde yayınlandı.

The Heart Center for Children, MBBS’den PhD, Claire M. Lawley, “Video oyunları aritmik rahatsızlıkları olan bazı çocuklar için ciddi bir risk teşkil edebilir; predispozan, ancak genellikle daha önce tanınmayan aritmik rahatsızlıkları olan hastalarda ölümcül olabilir” dedi. Sidney Çocuk Hastaneleri Ağı, Sidney, Avustralya. “Elektronik oyun oynarken aniden bilincini kaybeden çocuklar bir kalp uzmanı tarafından değerlendirilmelidir, çünkü bu ciddi bir kalp sorununun ilk işareti olabilir.”

Araştırmacılar sistematik bir literatür taraması yaptı ve video oyunları oynarken ani bilinç kaybı yaşayan çocukların vakalarını belirlemek için çok bölgeli uluslararası bir sosyal yardım çalışması başlattı. Buldukları 22 vaka arasında, çok oyunculu savaş oyunları en sık tetikleyiciydi. Bazı çocuklar kalp durmasının ardından öldü. Birkaç kalp ritmi rahatsızlığının müteakip teşhisi, çocukları sürekli risk altına sokar. Katekolaminerjik polimorfik ventriküler taşikardi (CPVT) ve konjenital uzun QT sendromu (LQTS) tip 1 ve 2 en sık altta yatan nedenlerdi.

Hastalar arasında, aileleri için önemli etkileri olan, potansiyel olarak alakalı genetik varyantların yüksek bir insidansı (yüzde 63) vardı. Bazı durumlarda, video oyunu sırasında bilincini kaybeden bir çocuğun araştırılması, birçok aile üyesine önemli bir ailesel kalp ritmi sorunu teşhisi konmasına neden oldu. Dr. Lawley, “Aileler ve sağlık ekipleri, tehlikeli hızlı kalp ritimlerinin risk oluşturduğu bir durumu olan çocuklarda elektronik oyunlarla ilgili güvenlik önlemlerini düşünmelidir” dedi.

Araştırmacılar, bu fenomenin patofizyolojik temeli olarak duygusal olarak yüklü elektronik oyun ortamıyla ilgili adrenerjik uyarımı bağladılar. Elektronik oyun, çoğu zaman düşünüldüğü gibi rekabetçi sporlara her zaman “güvenli alternatif” değildir. Kardiyak olaylar sırasında, hastaların çoğu heyecanlı durumdaydı, yeni kazanmış ya da kaybetmişti ya da refakatçileriyle çatışıyordu.

MBBS’den ortak araştırmacı Christian Turner, “Bazı çocukların rekabetçi spor yaparken onları riske atabilecek kalp rahatsızlıkları olduğunu zaten biliyoruz, ancak bazı hastaların video oyunları sırasında hayati tehlike arz eden bayılma yaşadığını öğrenince şok olduk” dedi. Çocuklar için Kalp Merkezi, Sidney Çocuk Hastaneleri Ağı, Sidney, Avustralya. “Video oyunları daha önce alternatif bir ‘güvenli etkinlik’ olacağını düşündüğüm bir şeydi. Bu gerçekten önemli bir keşif. Bu şartlar altında birisi bayılma nöbeti geçirdiğinde, herkesin kontrole gitmenin ne kadar önemli olduğunu bilmesini sağlamalıyız.”

Çalışma, bu fenomenin yaygın bir olay olmamasına rağmen, daha yaygın hale geldiğini belirtiyor. “25 yıldan fazla bir süredir kalp ritmi sorunları olan çocuklara baktıktan sonra, ortaya çıkan bu sunumun ne kadar yaygın olduğunu ve bu nedenle çok sayıda çocuğun öldüğünü görmek beni şaşırttı. Tüm işbirlikçiler bunu duyurmaya hevesli. Böylece dünyanın dört bir yanındaki meslektaşlarımız onu tanıyabilir ve bu çocukları ve ailelerini koruyabilir,” dedi, çalışmanın ortak araştırmacısı, yine Sydney’den MBChB, MD Jonathan Skinner.

Eşlik eden bir editör olarak Daniel Sohinki, MD, Yüksek Lisans, Kardiyoloji Bölümü, Augusta Üniversitesi, Augusta, GA, ABD ve ortak yazarlar, “egzersizin geleneksel rekabetçi atletizm dışındaki faaliyetleri kapsadığı anlaşılmalıdır. Risklere ilişkin uygun danışmanlık Pro-aritmik kardiyak teşhisi olan çocuklarda ve etiyolojisi belirlenmemiş eforla senkop öyküsü olan herhangi bir çocukta yoğun video oyunu hedeflenmelidir. Ayrıca, malign aritmi riski taşıyan sporcuları belirlemeyi amaçlayan gelecekteki tüm tarama programları, düşünülen sporcuları kapsamalıdır. eSpor’a katılım için.”


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.

Teknory