Patlayan Mac’ler ve küçülen Hizmetler, kırıldığı gibi değil

Perşembe günü, Apple dördüncü çeyrek mali sonuçlarını açıkladı ve sonuçlar tahmin edilebilirdi – başka bir rekor çeyrek. Ama tabii ki Wall Street tüm bunları önceden tahmin etmişti ve Apple’ın büyümesinin pek çoğunun bekledikleri kadar büyümediğine karar verdi. Olur. Yine de, Apple’ın finansal açıklamalarına Apple’ın bir iş olarak nasıl gittiğine dair göstergeler olarak daha geniş bir […]

Patlayan Mac’ler ve küçülen Hizmetler, kırıldığı gibi değil

Perşembe günü, Apple dördüncü çeyrek mali sonuçlarını açıkladı ve sonuçlar tahmin edilebilirdi – başka bir rekor çeyrek. Ama tabii ki Wall Street tüm bunları önceden tahmin etmişti ve Apple’ın büyümesinin pek çoğunun bekledikleri kadar büyümediğine karar verdi. Olur.

Yine de, Apple’ın finansal açıklamalarına Apple’ın bir iş olarak nasıl gittiğine dair göstergeler olarak daha geniş bir perspektiften bakıldığında, nakit yığınları ve sonsuz büyüme arayan finansal analistlerin feryatları arasında ilginç bilgiler vardı. Her zaman vardır.

Hizmet durgunluğu

Apple, yasal olarak zorunlu kılınan tüm gelir açıklama hatlarını elbette eşit derecede seviyor, ancak Wall Street’e büyüme göstermesine izin verenler diğerlerinden daha eşit. Görünüşe göre sonsuza dek yukarı doğru bir yolda olan Hizmetler ile böyle oldu.

Ancak Hizmetler, kategorideki toplam gelirin (Apple TV+, Apple Music ve benzerlerinin yanı sıra App Store ve AppleCare’i de kapsayan) son iki çeyrekte sırayla düşmesiyle bir miktar barikat kurdu. Belki de daha şok edici olanı, neredeyse her zaman çift haneli olan bir kategorideki yıldan yıla yüzde 5’lik büyümedir. Bu, Hizmetler gelirini takip ettiğimiz on yılda kategorideki yıldan yıla en düşük büyüme rakamıdır.

Apple’ın büyüme motorunun durması harika olamaz, ancak şirket üzülmek için bir neden olmadığını çünkü hizmet sektörünün özellikle ABD dolarının gücünden etkilendiğini söylüyor. Düşündüğünüz zaman mantıklı geliyor: Apple, hizmetlerin fiyatlarını yerel para birimlerinde belirler ve döviz kurları değiştiğinde bunları değiştirmez. Yani Apple TV+ Birleşik Krallık’ta piyasaya çıktığında, ayda 4,99 £ veya 6,41 dolardı. Bugün, bu, evde ayda sadece 5,73 dolar değerinde olurdu. Bu, Apple’ın iş yaptığı hemen hemen her bölgede tekrarlanıyor ve bu, Hizmetler işini diğerlerinden daha fazla tüketiyor.

Apple CFO’su Luca Maestri Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Hizmetler’de bir yıl önce Eylül çeyreğinde yüzde 26 büyümenin üzerine çift haneli sabit döviz büyümesi elde ettik.” Dedi. Evet, bu doğru – eğer tüm para birimleri birbirine bağlı olsaydı ve artık dalgalanma olmasaydı, Apple’ın yıldan yıla hizmet büyümesi, eskisinin en az iki katı olurdu.

Ancak, orada vardı yumuşak noktalar, dedi Maestri. App Store’daki oyun geliri görünüşte düşüyor ve bu, pandeminin erken aşamalarında insanların evde kalmak yerine daha fazla dışarı çıkmasının bir yan etkisi olabilir gibi görünüyor. Ve dijital reklamcılık da yumuşaktı.

İronik olarak, Apple’ın App Store sayfalarını kumar uygulamalarına yönelik reklamlarla doldurduğu için geniş çapta eleştirildiği bir hafta boyunca, CEO Tim Cook’un şirketin reklam işiyle ilgili tek açıklaması, onu küçümsemek oldu. “Özel reklamcılık işimiz diğerlerine göre büyük değil” dedi. “Üzerinde kesin rakamları yayınlamıyoruz, ancak açıkça büyük değil.” Bu bir tehdit mi yoksa vaat mi?

Mac’in Dönüşü

Steve Jobs geri gelip Microsoft ile anlaşma yaptığında ve Farklı Düşün kampanyasını başlatıp bu işi yapmayı başardığında Macworld’deki zamanıma başlamak üzereydim. olumsuzluk Kötü Kariyer Hareketi 1997’nin derinliklerinde görünmeye başlamıştı.

Şimdi Mac’e bakın. Durmak ve bu 36 yıllık bilgi işlem platformunun bir kez daha tüm zamanların en iyi çeyreğine sahip olduğu gerçeğine bir kez daha hayran olmak istiyorum. Apple, dördüncü mali çeyrekte Mac donanımında 11.5 milyar dolar sattı ve eski rekoru 600 milyon dolar ile kırdı. Gelir, bir önceki çeyreğe göre yüzde 25 arttı.

Oldukça harika, ancak bir yakalama var – çeyrek kısmen bu kadar iyiydi çünkü son çeyrek (7,4 milyar satış, Mac’in iki yıldan fazla bir sürenin en zayıf çeyreği, bir önceki çeyreğe göre yüzde 10 düşüş) çok kötüydü. İşte olanlar: Şanghay’daki COVID kesintileri, Apple’ın bir veya iki ay boyunca Mac’leri bir araya getirmesini imkansız hale getirdi ve bu, şirketin geçen çeyrekte talebi karşılayamadığı anlamına geliyordu. (Bu bahar bir Mac Studio almaya çalıştıysanız, bekleme zamanlarında gözlerinizin dışarı fırladığını hatırlayabilirsiniz.)

Bu çeyrek, Mac’in tüm aile işlerini hallettiği dönemdi. Cook ve Maestri’ye göre Apple, en popüler Mac’i M2’nin yeni sürümünün lansmanı sayesinde, bir önceki çeyreğin tüm bastırılmış talebini karşılayabildi, mevcut çeyreğin kanalını doldurdu ve artan talebi karşılayabildi. Macbook Air.

Bu yüzden Mac için çok iyi bir çeyrekti. Aslında en iyisi! Ancak bunun kısmen son çeyreğin çok kötü olmasından kaynaklandığını da hatırlayalım.

Scrooge McDuck’a giriş

Yıllar önce Apple’ın sonuçları hakkında bu parçaları yazmaya başladığımda, sayı artmaya devam ettiği için Apple’ın elinde ne kadar nakit olduğu konusunda şaka yapardım. Oturup milyarlarca dolardan bahsediyoruz çünkü şirket o kadar hızlı para kazanıyor ki hepsini harcayamıyor.

Apple gelecekte nakit açısından tarafsız bir konuma ulaşma hedefini ilan ettiğinde ve daha agresif bir şekilde hisse senedi geri almaya ve hissedarlara temettü ödemeye başladığında bu şaka kayboldu. Ve gerçekten de Maestri Perşembe günü şirketin 550 doları geri aldığını söyledi. milyar Stokta var. Sadece bu çeyrekte, 3,7 milyar dolar temettü ödedi ve açık piyasa hisse geri alımlarında 25,2 milyar dolar harcadı.

Yine de Apple’ın nakitten vazgeçmesi Sisyphean bir görev gibi görünüyor. Maestri’nin bugün kabul ettiği gibi, çeyrek boyunca Apple 111 milyar dolarlık serbest nakit akışı yaptı ve köşenin sonunda net nakit hala 49 milyar dolardı. Bu aslında bir ilerleme, çünkü Apple’ın nakit birikimi 100 milyar doları kırdı.

Maestri, “Zaman içinde net nakit nötr olma hedefimize doğru ilerlemeye devam ediyoruz” dedi. Parayı yeterince hızlı harcayamayan bir adamın sesiydi – Luca’nın Milyarları diyelim. Cook, Apple’ın şirketleri ayda bir satın alma oranıyla satın aldığına dikkat çekti, bu yüzden en azından bu paranın bir kısmını fikri mülkiyete, yeteneğe veya Cook’un dediği gibi “tercihen her ikisine” boşaltıyorlar.

Yine de, nakit olarak 49 milyar dolar. Apple bunun için Nintendo’yu satın alabilir. (Olacağından değil.)

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow