PS4’te Bozuk Veriler Nasıl Onarılır

Sony PlayStation 4’ünüzdeki bozuk veriler kulağa korkunç bir şey gibi geliyor, ancak aslında düzeltilmesi nispeten kolay. Bu nedenle, “Bozuk veri” hata mesajı alırsanız endişelenmenize gerek yok. Dosyalar birçok yönden arızalanabilir. Bazen bir kurulum tamamlanmamış olabilir veya başka bir işlem onu ​​kesintiye uğratabilir. Hasarlı bir oyun diskiniz varsa, muhtemelen oyunu düzgün bir şekilde yüklemeyecektir. Diğer zamanlarda […]

PS4’te Bozuk Veriler Nasıl Onarılır

Sony PlayStation 4’ünüzdeki bozuk veriler kulağa korkunç bir şey gibi geliyor, ancak aslında düzeltilmesi nispeten kolay. Bu nedenle, “Bozuk veri” hata mesajı alırsanız endişelenmenize gerek yok.

Dosyalar birçok yönden arızalanabilir. Bazen bir kurulum tamamlanmamış olabilir veya başka bir işlem onu ​​kesintiye uğratabilir. Hasarlı bir oyun diskiniz varsa, muhtemelen oyunu düzgün bir şekilde yüklemeyecektir. Diğer zamanlarda dosyayı kaydetmek bir sorunla karşılaşabilir ve tüm oyun dosyasını bozabilir.

Genellikle, bozuk veriler yalnızca ilgili oyunları veya uygulamaları etkiler. Bu nedenle, onları yeniden yüklemek sorunu çözmelidir. Ancak, bazı önemli verilerin bozulduğu nadir durumlar vardır. Böyle olunca daha çok karışıyor.

Bu makale, Bozuk veri sorununu düzeltmenin birkaç yolunu ele almaktadır.

PS4’te Verilerin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Zaman zaman, PS4’ünüzdeki verileri bozduğunuz daha açık olabilir, ancak belirtiler başka şekillerde de görünebilir. İlk olarak, bir Bozuk Veri hata kodu, açıkça, verileriniz bozuk. Ancak, bir sorun yaşadığınız ve sorunun bu olduğunu bildiren bir hata kodunuz olmadığı zamanlar vardır.

İşte aranacak diğer bazı işaretler:

ps4'teki bozuk verileri düzeltin
 • Bir oyun gecikiyor veya doğru yüklenmiyor. İnternet bağlantınız güvenli ve diskte çizik yok ama yine de sorun yaşıyorsunuz.
 • PS4’ünüz menülerde veya ayarlarda yavaş hareket ediyor.
 • PS4’ünüz çizilmemiş olsa bile diski okumaz.

Sisteminizle ilgili sorunlar yaşıyorsanız ve temel sorun giderme adımlarını zaten denediyseniz, bunun nedeni büyük olasılıkla verileriniz bozuktur. Neyse ki, hatayı düzeltme adımları oldukça basittir.

Bozuk PS4 Oyun Dosyalarını Manuel Olarak Bulma ve Kaldırma

Kaydedilmiş oyun verileri için bozuk bir veri hatası ekranı aldığınızda veya oyun simgesi aşağı doğru bir zikzak simgesiyle göründüğünde, sistem bunu bozuk olarak tanımlar ve dosyayı ayrı bir klasörde saklar. Birkaç basit adımda dosyayı bulabilir ve manuel olarak kaldırabilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı.

 1. Girmek Ayarlar Ve git Sistem Depolama Yönetimi.
 2. Şimdi, git Kayıtlı Veriler > Medya oynatıcı.
 3. Klasörde bir “bozuk veri” dosyası göreceksiniz.
 4. I vur Seçenekler buton.
 5. Seçme Silmek bozuk dosyayı sürücünüzden kaldırmak için.

Medya oynatıcı klasörünü yeniden açtığınızda, bozuk dosya artık görünmemelidir. Dosya bir video oyunundan ise, yeniden yüklemeyi deneyin.

İndirilen Dosyayı Manuel Olarak Kaldır

Dosya indirilirken bozulursa, dosyanızda görünecektir. İndirilenler grileşmiş kırık kare simgesi olarak klasör.

Bunu düzeltmek için yapmanız gerekenler:

 1. Bildirimler ana ekranınızda menü.
 2. basın Seçenekler düğmesine basın ve seçin İndirilenler.
 3. Bozuk dosyayı bulun.
 4. Basmak Seçenekler Yeniden.
 5. Dosyayı silin.

Bunu yaptıktan sonra dosyayı tekrar indirmeyi deneyin.

PS4 Veritabanını Yeniden Oluşturma

Yukarıdaki sorunlar geçerli değilse, aşağıdakileri deneyebilirsiniz: Veritabanını yeniden oluştur işlem. Bu, tüm PS4 sisteminizi herhangi bir hata, aksaklık ve düzgün çalışmayan herhangi bir şey için tarar. Sürücünüzden hiçbir şeyi silmez, ancak bozuk dosyaları onarmaya çalışır.

Bu işlemi başlatmak için:

 1. PS4’ünüzü kapatın ve denetleyiciyi bir USB bağlantı noktası aracılığıyla PS4’e bağlayın. (Bluetooth denetleyicileri güvenli modda çalışmaz.)
 2. Şunu tut Güç düğmesibırakmadan önce iki kez bip sesi çıkarmalıdır.
 3. PS4 girecek Güvenli modseçin Veritabanını Yeniden Oluştur seçenek. Genellikle, bu 5inci seçeneğinde Güvenli mod Menü.
  ps4'teki bozuk veriler
 4. İşlem tamamlanana kadar bekleyin.
 5. Konsolunuzu açın ve bozuk verilerin hala var olup olmadığını kontrol edin.

Önemli Sorunlar İçin – PS4’ü Başlatın

Yukarıdaki yöntemler bozuk dosyalardan kurtulmadıysa veya dosyalar görünmeye devam ediyorsa, tüm verilerinizi silip sıfırdan başlamanız gerekebilir.

 1. Girmek için önceki bölümdeki 1-5 arasındaki adımları izleyin Güvenli mod. Şimdi, seçmek yerine Veritabanını yeniden oluşturseçmeniz gerekiyor PS4’ü başlat. Hemen altında olmalıdır.

Bu yöntem, kullanıcı tarafından eklenen tüm verileri silecek ve PS4’ü varsayılan ayarlarına geri yükleyecektir. Herhangi bir veri kaybını önlemek için ilgili tüm dosyaları yedeklediğinizden emin olun. Tamamlandığında, tüm bozuk ve arızalı dosyalar sürücünüzden kaybolmalıdır.

Hala Bozuk Verilerle İlgili Sorunlar mı Yaşıyorsunuz?

Yukarıdaki tüm yöntemleri uyguladıysanız ve yine de her zaman bozuk veriler buluyorsanız, sorun sistemde olmayabilir.

Genellikle bu, oyun diskinin hasar görebileceği ve yeni bir tane almanız gerekebileceği anlamına gelir. Sabit sürücünüz suçlu olabilir. İki olası senaryo vardır:

Sabit Diskte Yer Kalmadı

PS4’ün yerleşik sabit sürücüsü, kullanımınız için yeterince büyük olmayabilir. Bu durumda güncellemeler, oyunları kaydetme ve yeni uygulamalar yükleme ile ilgili sorunlarla karşılaşacaksınız. Bazen sistem bunu kendi kendine çözemez ve bu süreçte dosyalar bozulur.

HDD’niz neredeyse doluysa, biraz yer açmayı veya daha büyük bir diske yükseltmeyi düşünmelisiniz.

Sabit Disk Hasarlı

PS4 HDD’nizde bazen yeniden denemeniz gerekebilecek Rebuild veritabanı işlemindeki çatlaklardan geçen bozuk sektörler olabilir. Kötü sektörlerin sayısına ve yayılmasına bağlı olarak, bu, verilerin sık sık bozulmasına neden olabilir veya olmayabilir. Onunla yaşayabilir veya sabit diski değiştirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İşte en sık sorulan soruların bazı cevapları.

PS4’te verilerin bozulmasına neden olan nedir?

PS4’teki bozuk dosyaların arkasındaki en yaygın nedenlerden biri elektrik kesintisidir. Sistem düzgün şekilde kapatılmazsa veya güç dalgalanması varsa, PS4’ünüz hasarlı dosyalar nedeniyle sorunlar yaşayabilir.

Sorun yaşamanızın bir başka nedeni de PS4’ünüzün bir güncellemeyi tamamlayamaması veya düzgün bir şekilde yükleyememesidir. Bir güncelleme sırasında sisteminiz kapanırsa veya internet bağlantısı kesilirse, muhtemelen bozuk dosyalarla ilgili sorunlar yaşarsınız.

Diğer nedenler, donanım hatasından bozuk dosyaların indirilmesine kadar uzanır. Sorunun ciddiyetine bağlı olarak, sabit sürücünüzü yükseltmeniz veya ek destek için Sony ile iletişime geçmeniz gerekebilir.

Verilerimi nasıl kurtarırım?

Nükleer seçeneği kullanmaya ve sisteminizi fabrika varsayılanlarına sıfırlamaya karar verdiyseniz, bir sistem geri yüklemesi ile verilerinizi kurtarabilirsiniz.

İçeriğinizi yedeklediyseniz, verileri kurtarmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

1. Git Ayarlar > Sistem > Yedekle ve Geri Yükle > PS4’ü Geri Yükle.

2. Ardından, kurtarmak istediğiniz dosyaları seçin ve kaybolan verileri geri yüklemeye çalışın.

Neyse ki, PlayStation hesabınızda (veya Bethesda veya Epic Games hesabı gibi oyununuzla ilgili hesapta) oturum açarak kaydettiğiniz ilerlemenin ve oyunların çoğunu kurtarabilirsiniz.

Teknory